30 Adet 10w Led Çalıştırmak İçin Ne yapmam Lazım?

Selamlar,

Elinizdeki ledler power led. Akım sınırlama yapan bir devre kullanmazsanız sabit gerilim güç kaynakları dilediğince akım vereceği için ledleriniz ısınırsa iç dirençleri düşecek ve kısa devreye doğru gidecektir.

Arkadaşlarımızın yorumuna ek olarak benim nacizane önerim şu şekilde olacaktır.

Elinizde 36 adet 900 ma lik led bulunmakta. En kısa ve kolay çözüm önerim şu şekilde olacak.

12 şerli guruplar halinde 3 seri gurup yaptığımızı düşünelim. Seri devrenin toplamı ,

144 volt 900 ma lik 3 gurubunuz olacak. Yaptığım araştırmada 900 ma lik güç kaynağı bulamadım. Yani bu voltajda bulamadım. Yoksa her lede ayrı ayrı güç kaynağı takarım derseniz o şekilde olur.

Benim önerim 3 adet 12 li gurubu aşağıdaki özelliklerini verdiğim gibi bir sabit akım güç kaynağı ile beslemenizdir. Güç kaynağı 700 ma 140 volt sabit akım güç kaynağıdır. 12 adet power ledi seri bağladığınızda çalıştıracaktır. 200 ma gibi bir güç düşüşü olacak ama yinede stabil çalışacaktır.

900 ma ile beslenildiğinde yaklaşık 130 watt güç verecek iken 700 ma ile 100 watt verecektir.

Eğer güç düşüşü istemiyorsanız aynı güç kaynağının 900 ma lik olanını bulmalısınız.

http://www.marketdijital.com/LPC-100-700-72-143-Volt-700MA-Driver,PR-3792.html

Dostum bu mesajim hala gecerlidir.

3 lu grup yapip bu guc kaynagi ile surebilirsiniz.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yok kardeşim ben led sayısını 36 dan 5 e indirdim. Yani 5 tane 10w 900ma 12v seri bağlantı olacak.
Dostum bu mesajim hala gecerlidir.

3 lu grup yapip bu guc kaynagi ile surebilirsiniz.
Yani led sayısını düşürdüm
Maliyetli olmasın diye power led aldım ama sürücüleri ciddi olarak çok pahalı.. yani 9 tane sizin söylediğiniz sürücü 1000 TL ediyor.. kesinlikle alamam..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Led sayisi 5 olunca akim ayni voltaj 60 volt oluyor. 60 volt 900 ma bir surucu uyundur.

Yarin unutmazsam bir surucu onerebilirim.

Iyi aksamlar.

12 volt 900 ma ledden 5 tanesi seri bağlanırsa 12x5= 60 volt yapar. akım olarak 900 ma üst sınırdır.

Aşağıdaki ürün 45 ile 72 volt arası 700 ma akım limitlemeli led sürücü devresi işinizi teorik olarak görecektir.

http://www.marketdijital.com/15-24X3-700mA-DC45-72V-Powerled-Surucu,PR-3459.html

Ek olarak 12 ledli devre şeması için aşağıdaki gibi bir öneride bulunuldu. Yorumunuz nedir sizce
  • 900 mA ledleriniz ile 3 adet parallel kol yapıp ; 0.9X3 = 2700 mA ile sürmeniz lazım.
  • Her bir seri kolda 4 adet toplamda da 12 adet led sürebilirsiniz bu durumda ihtiyacınız; 48 VDC 2700 mA olur.

İlgili 12 ledi çalıştırmaki için tavsiye edilen üründe şu şekildedir.
http://www.mervesanelektronik.com/t...ruculer/msd-150-2800-27-54-v-dc-2800-ma-150-w

Ek olarak 12 ledli devre şeması için aşağıdaki gibi bir öneride bulunuldu. Yorumunuz nedir sizce
  • 900 mA ledleriniz ile 3 adet parallel kol yapıp ; 0.9X3 = 2700 mA ile sürmeniz lazım.
  • Her bir seri kolda 4 adet toplamda da 12 adet led sürebilirsiniz bu durumda ihtiyacınız; 48 VDC 2700 mA olur.

İlgili 12 ledi çalıştırmaki için tavsiye edilen üründe şu şekildedir.
http://www.mervesanelektronik.com/t...ruculer/msd-150-2800-27-54-v-dc-2800-ma-150-w

Mantıklı. Ama şahsen şu uyarıda bulunayım.

Bu tip önerinin tek handikapı şu olacaktır. Diyelimki size öneride bulunan arkadaşın dediği gibi bağlantı sağladınız. Güzelce montajladınız ve çalıştırdınız. Sorun yok . Bir süre sonra yaptığınız lehimlerin biri çatladı yada paralel kollardan birinde sorun çıktı bir lediniz arızalandı diyelim. O koldan geçmesi gereken 900 ma akım akmayacak.

Ancak sizin güç kaynağınız bu durumu bilmiyor o ne diyor ben devreme 2900 ma akımı basarım diyor. Ve aynı akımı geçirmek için voltajı anında yükseltiyor. Ama sizin çalışan iki kolunuz ve az sayıda lediniz var. Voltaj geldi ledler ısınmaya kızarmaya başladı. Sonra ledin biri daha dayanamadı ve ikinci koldada fire verdiniz. Çünkü tek koldan geçmesi gereken 900 ma akımı diğer iki kola pay ettiniz ne oldu 900 + 450 = 1350 ma akım geçiyor ledlerinizden.

Son sağlam kola güç kaynağınız hemen 2700 ma akımı bindirdi ve sonuç ledleriniz komple hasarlandı.

Bu nedenle paralel çalışma tavsiye edilmez. Ama uygulanmıyormu uygulanıyor. Ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır.

Bu yol bana da riskli gibi geldi... Peki üstadım 15 ledli sistem için bana tavsiye edeceğin ürün hangisi olur? Ek olarak bunlari +-+-+-+-+-+-+ şeklinde birbirine bağlayıp + dan enerjiyi verip - den de çıkışı alıp kullana bilir miyim?

Bu yol bana da riskli gibi geldi... Peki üstadım 15 ledli sistem için bana tavsiye edeceğin ürün hangisi olur? Ek olarak bunlari +-+-+-+-+-+-+ şeklinde birbirine bağlayıp + dan enerjiyi verip - den de çıkışı alıp kullana bilir miyim?

Zaten öyle yapmalısın.

15 led için 15 x 12 = 180 volt yapar. Voltaj çok yüksek tavsiye etmem. Ledleri iki yada üçe böl öyle sür.

O zaman senin verdiğin linkteki ürünü alayim, 5 ledli 3 gurubunu aleminyum sogutucuya takayım, toplam 3 aleminyum levham olur ve her biri içinde verdigin linkteki 70 v 700ma ürünü takayim hic paralel vs ile uğraşmayıp +-+-+-+-+ seklinde seri bağlayıp işime bakayim.. ben şimdi anladim seri baglantida voltaji basiyoruz paralelde ise amperi basiyoruz..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri