16 Voltu 12 Volta Düşürmek İçin Kaç Ohm Direnç ?.

ŞEF ' Alıntı:
LM 7812 'nin adet fiyatı 50 yeni kuruşa almıştım.

elimde 24 v dc çıkı olan bi adptör var. bu 7812 ile 12v cd çıkış almam mümkünmü acaba.
ve aynı anda 6 v dc ye ihtiyacım var. 7812 ve 7806 yı arka arkaya bağlarsam çıkışda 6v dv alabilirmiyim .
çıkışda 24 civarı led ışıldak çalışacak. (led ışıdak 4 adet kalem pil ile çalışıyor. 6v dc yani)[quote author=ŞEF

Değerli arkadaşım 78S06 veya 78T06 24 volt altında tek kullan bir sorun olmaz.
S: serisi 2 amper (soğutucuya bağlı iken)
T: serisi 3 amper (soğutucuya bağlı iken)
Kolay gelsin

şef yok sanırım ben yanıtlayım sorunu soru 1 mümkündür 7812 12 volt reguledir tetiklemeyi dogru verdiginandan itibaren 12 volt gerilim alırsın

2. sorun bu reguleleri arka arkaya baglamana gerek yok 7812 gibi baglasanda olur 78xx yani senin verdigin 6 voltu alırsın

hitachi30 ' Alıntı:
ŞEF ' Alıntı:
LM 7812 'nin adet fiyatı 50 yeni kuruşa almıştım.

elimde 24 v dc çıkı olan bi adptör var. bu 7812 ile 12v cd çıkış almam mümkünmü acaba.
ve aynı anda 6 v dc ye ihtiyacım var. 7812 ve 7806 yı arka arkaya bağlarsam çıkışda 6v dv alabilirmiyim .
çıkışda 24 civarı led ışıldak çalışacak. (led ışıdak 4 adet kalem pil ile çalışıyor. 6v dc yani)

katkısı olan herkese değerli paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim. başarılar dilerim.

madem trafo sardırıp alınacak. sensörlere gelen kablo uçalarındaki gerili ölçün, ona göre bi trafo yaptırıp, Şebeke gerilimini sensörlerden hemen önce trafo ile düşürünki gerilim düşümü min. olsun.

Arkadaşlar hepinizden Allah razı olsun verdiğiniz bilgilerden dolayı.Benim bir sorum olacak elimde 220/24 volt trafo var ve ben bu trafo ile 12 volt dc alıp 12 volt 1,7A akü şarj edeceğim bunun için direnç kullansam olurmu dc işini hallettimde 12 volta düşürüp şarj etme işi kaldı.

merhaba sizin yapacağiniz basit bır eklemeyle her röle kamerada sabit 12 volt elde edersınız bır trafodan max. 35 volt DC çikiş alın her röleye kameraya çıkışta LM317 kullanın potla ıstedığınız voltajı ayarlayın lm317 çikişi 500mA 1 A olanlarıda var 0.5 volt gerılım duşumu olmaz kablo çapi 1.5 mm çekersenız kolay gelsın
Sayın m-usta-fa ustam Röleler 12 v. dc. çalışıyor. Markası aklımda değil, hani şu bildiğimiz mini röleler. Nasıl yazıldığını şu an hatırlayamıyorum. Şırak diye okunuyor, ondan olabilir.

Bahsettiğiniz LM 7812 regüle entegresi işimi görür diye düşünüyorum. Yalnız bu regüleyi güç kaynağının çıkışınamı yoksa gerilim düşümü olan kablonun ucunamı bağlayacağız. Bu konuyu da açıklarsanız sevinirim.

Şayet dediğiniz gibi iş görecekse 16 v. trafo almaya gerek kalmadan 12 v. enerjiyi 400 metrenin sonunda 12 v. alacaksak tadından yenmez valla.

Arkadaşlar hepinizden Allah razı olsun verdiğiniz bilgilerden dolayı.Benim bir sorum olacak elimde 220/24 volt trafo var ve ben bu trafo ile 12 volt dc alıp 12 volt 1,7A akü şarj edeceğim bunun için direnç kullansam olurmu dc işini hallettimde 12 volta düşürüp şarj etme işi kaldı.
cevap verecek arkadaş yokmu?

s arkadaşlar herkes çok ilginç ve güzel fikirler yazmış. Muhtemelen bir direnç ile bu iş görülür ama en sağlıklısı 7812 isimli ucuz bir enteğre ile bu işi yapmaktır 7812 enteğresi 30 volta kadar voltajlarda çalışıp çıkışında daima 12 V verir. Yani siz entegreyi 12 V ve üzeri (30 V) kadar bir voltajla beslersiniz o size çıkışta hep 12 V max 500 mA de akım verir. 12 V un biraz üzerinde 15 V civarlarında normal bir soğutucu daha yukarı voltajlarda çekilecek akıma göre daha iyi bir soğutucu bağlamayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki bu enteğre 12 V u size verebilmek için beslendiği yer ile alıcı arasında devreden geçen akıma göre değişken seri direç gibi çalışmaktadır ve 12 V un üzerindeki voltajı kendi üzerine düşürüp devreden geçen akıma göre bir güç harcaması(kaybı) yapmaktadır. Buda ısı olarak çevreye yayılmaktadır. Yani siz bu enteğreyi 16 V ile beslerseniz o size 12 V verebilmek için 4 V u üzerine alacaktır devreden geçen akım ne kadarsa da o kadarda enerjiye tıpkı bir direnç gibi yok edecektir. 500 mA max akımıdır bu şekilde çalışma yaparsa 4x0,5= 2W lık bir enerji bu enteğrede harcanacaktır. bu duruma göre bir soğutucu eklenmelidir enteğreye.

Direnç kullanmak sana enerji kaybı yaptırır. 12 V luk aküyü şarj etmek için en az 15 V gerilim lazımdır. 12 V çıkışlı bir trafo sana DC 16.9 V bir gerilim sağlayabilir. 12xkök2 formülü ile. Bu şekilde bir redresör yaparsan devreye 3-4 ohm bir direnç bağla ama gücü en az 1W olsun direncin. Bulamazsan 4 adet 1 ohm lardan çeyrek vatlıları var onlardan kullan seri bağlarsın. ayrıca 24 trafo ile bu işi yapmaya kalkarsan dirençle yine olur ama şarj edeceğin enerjinin yarıdan fazlasını zayi edersin.yine hesap yapalım 24 x kök 2 = 33,9 V eder. sana şarj için 14 V lazım, 33,9-14=19,9 V u bir şekilde harcama lazım. 1,7 A lik akü 170 mA de şarj olur.Buda 120 ohm civarı bir direnci bu sisteme seri bağlamanı gerektirir. 19,9/ 0,17= 120 ohm. ve kullanacağın direncin vatıda 120 x 0,17 = 20 W eder. Böyle bir direncide direkt bulamazsın. yine 5 ohm 5 W lık taş dirençlerden 4 adet alıp seri bağlayarak bu işi yapabilirsin. Dirençleride soğutmak için küçük bir fanda kullanırsan dirençlerin ömrünü uzatırsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri