Kumanda devresi

Kolay gelsin

Ekli dosyalar

• BASINÇ ŞALTERİ.pdf
    50.7 KB · Görüntüleme: 43
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sayın;genç79
arkadaşım faksı bugün sabah saat 09:00'da gönderdim inşallah işini görür KOLAY GELSİN.

oktay kardeşim teşekkür ederim fax geldi ama bir kaç soracağım birşey var.doğru malzeme seçmem için yardımına ihtiyacım var.

oktay kardeşim devre geldi teşekkür ederim fakat biraz daha yardımına ihtiyacım var doğru malzeme seçmem için.birde M1 M2 KONTAKTÖR PEKİ K1 KONTAKTÖRMÜ NEDİR..SONRA AA.M1 İN AÇIK KONTAĞINI KULLANMIŞSIN AA NEDİR.

sayın;genç79 arkadaşım
K1:Zaman saatinin çıkışına bağlanacak olan KONTAKTÖR istersen röle de bağlayabilirsin.
Bu kontaktörü kullanmamdaki amaç;
Zaman saatinin tek kontağı olması zaman saatinin kontağına bağlamış olduğum K1 kontaktörü zaman saatinden ayarladığın süre kadar çeker mesela 24 saatlik bir zaman saatinin dip siviçlerini 12 saat aktif 12 saat pasif olarak ayarlarsan K1 kontaktörü 12 saat çeker ve 12 saat sonunda bırakır bu çalışma periyodik olarak devam eder.Kumanda devresindeki normalde açık (NO) kontağı ve nnormalde kapalı (NC) K1 kontakları zaman saatinin durumuna göre ya M1 motorunu çalıştırır yada M2 motorunu çalıştırır tabi motorların çalışması basınç şalterine bağlı olan röleye bağlıdır çünkü tankda hava basıncı azalırsa basınç şalteri röleyi çektirir rölede dediğimiz gibi zaman saatinin durumuna göre ya m1 yada m2 yi çalıştırır
AA'ya gelince AA aşırı akım rölesi motorda arıza olduğunDa bağlı olduğu motoru devre dışı bırakır.Devrede her motora ait birer Aşırı akım rölesi var.Mesela M1 motorunun termiği
AA-M1 attığın da AA-M1 95,96 NC kontağı M1 motorunu devre dışı bırakır ve aynı röle üzerinde bulunan AA-M1 97-98 kontağıda M2 motorunu devreye sokar yani sitediğiniz gibi zamanı beklemeden devreye girer.SIEMENS aşırı akım rölesi bu devre için uygundur.Ben devrede M1 ve M2 motor kontaktörleri arasında kontak kilitleme yapmadım isterseniz siz ilave ederek yapabilirsiniz.
Bu arada benimde size bir sorum olacak bu iki motorun aynı anda devreye girmemesini istediğiniz neden nedir ikisinin aynı anda devreye girmesi ne gibi sakınca oluşturuyor
DEVRE ÜZERİNDE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIRIM tekrar kolay gelsin.

Birbirini kilitlemeye gerek yok.iki motorunda aynı anda devreye girmemesinin sebebi şu;motorun 1 tanesi benim işimi görüyor.2.motoruda yedek olarak koyuyoruz olaki arızalandı basınç ihtiyacını karşılasın diye 2.motorun devreye girmesini istiyoruz.yoksa benim için hiç bir sakıncası yok.madem ikinci motoruda koyuyorsak ikiside eşit çalışsın diyoruz.ama başka birşeyde yapabiliriz tabi bu benim önerim olabilirmi bilmiyorum.pompanın biri devreye girdiğinde olaki ürettiği basınç tankı dolduramıyor yani bir taraftan aşırı bir kullanım oluyor ozaman ikinci motoru devreye nasıl sokabiliriz.birşey daha var.bu pompaların yağ değişim ve filtre değişim zamnları var biz bunu ay hesabı ile yapıyoruz.bunu kumanda devresini biraz geliştirerek bir uyarı yani bir lamba yakabilirmiyiz.bu sürede, yağ değişimi için motorun aktif olduğu 500 saat.filtre için ise 2000 sattir.bunu saydırabilirmiyiz.ben bunu plc de gördüm kumanda ile yapabilirmiyiz.

sorduğunuz 1. soruya cvap olarak şunu söylebilirim söylediğinize göre tek motor işinizi görüyor fakat aşırı kullanım olduğunda tek pompa hava ihtiyacını karşılamıyor ise pano üzerine monte edeceğiniz OTOMATİK SİSTEMİN DIŞINDA manuel 1-0-2 mono faze enversör pako şalterle yapabilirsiniz..Mesela 1.motor (M1) devrede fakat tek başına M1 hava ihityacını karşılamıyor ozaman şalterle diğer Motoru yani M2 devreye alacaksınız.
Sorduğunuz ikinci soru üzerine çalışmak gerekiyor size konu hakkında düşüncelerimi yazacağım.

teşekkür ederim yardımlarından dolayı.senin dediğin şalterle olur fakat bunu manuel değil otomatik yani pano üzerine ekleyebilirmiyiz.

bu tankdaki havayı hangi sistemde kullanıyorsunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri