Kumanda devresi

sayın mustafaöz kardeşim;
evet bu sistem için tasarlanmış bir devre var yedek motoru otomatik olarak devreye alma konusunda aynı fikirdeyiz aklın yolu bir benim düşüncemde aynı yöndeydi yani motor daha öceden belirlenmiş süre içerisinde devrden çıkmazsa otomatik olarak zaman rölesi yardımıyla devreye girecek
sizde selametle kalın kardeşim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
motorun 5 dakika fazla çalışmasının hiçbir sakıncası yok.sen bana şu 2 motorun yardımıyla ilgigli ne yapmam gerektiğini ayrıntılı bir şekilde anlatırsan iyi olur.çünkü su anda herşey hazır devreyi kuruyorum.peki basınç şalteri her çıkış verdiğinde motoru nasıl 10 dakika devrede tutacağız.onuda anlatırsan sevinirim

yani kardeşim sende mantıklı demişsin bu düşünceme yani benim için acil olan motorun her start aldığında 10 dakika yada 5 ayarlayabiliriz çalışması diğeri de önemlide en çok bunu merak ediyorum

flaşör role kullan kardeşim

genç79 kadeşim
devreyi benim yolladığım şemaya göremi kuruyorsun eğer o şemaya göre kuruyorsan aynı şema üzerinde bir kaç değişiklik yapıp sana göndereyim yani aynı şemaya saadece motorların zaman ayarlı olarak devrde kalma sistemini ekleyeceğim sende ona göre bağlantıları yaparsın eğer okeylersen aynı faks numarasına fakslarım

kardeşim devre hazır fakat şuanda fabrikada makina arızalandı acil olarak ona bakmam gerekiyor işim bitcince senden gelecek cevaba göre fakslarım

ya senin verdiğin devreyi kurdum ona göre çiz gönder
birşey daha var termiğin birtanesi attığında diğer motora yol veriyor ama kendi bağlı olduğu motoru devre dışı bırakmıyor.ikisi birden aktif oluyor.birde zaman saatini ayarlayamadım.sürekli m1 motoruna çıkış veriyor kontağa bağlı olan kabloyu çıkardığımda diğer motor devreye giriyor ama bunu saat yapmıyor.

oktay kardeşim bunun bir püf noktası var ama çözemedim.yani muhtemelen hata bende

arkadaşım yeni şemayı faksladım inş. gelmiştir
temik attığında motor durmuyorsa motor kontaktörüne giden son uçları termiğin NC kontağından geçirmemiş olabilirsin devreyi bir daha kontrol etmeni tavsiye ederim.
zaman saati ayarladığı süre kadar kontağı çıkış verir ve kontaktörü çektirir kotaktörün NO kontağına bağlı olan motor zaman saatinin süresi dolana kadar aktif kalır süre sonunda zaman saatinin çıkışı kesilir ve kontaktör devre dışı kalır 1.motor devre dışı kalır ve kontaktörün NC kontağına bağlı olan diğer motor devreye girer.
Arkadaşım bizim mesai saati dolduğu için şuanda ayrılmak zorundayım bir problem olursa yazarsın iyi akşamlar

oktay kardeşim fax geldi teşekkür ederim fakat benim kafama birşey takıldı.zaman rölesinin önüne aa rölesinin kapalı kontağını ondan önce z.rölesinin kapalı kontağını kullanmışsın.basınç şalteri çıkış verdiğinde m1 kontaktörü ile birlikte zr1 de enerjilenecek ozaman zr1 in normalde kapalı olan kontağı açılacak dolayısıyla m1 e giden enerjiyi kesmiş olacak.yanlış mı düşünüyorum.birde bu z.rölelerini ben fazla bilmiyorum.malzemeyi almam için nasıl tarif edeceğin yada ne diyeceğim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri