Kumanda devrem doğru mu ? (proje içerir)

Aslında pipet mevzuyla aynı mesele.Siz ağzınızla vakum oluşturuyorsunuz ve bu güçle meyve suyunun pipettin içinden ağzınıza kadar çıkmasını sağlıyorsunuz.Santirefişlerde aynı şeyi yapıyor.Tek farkları çok daha güçlüler ve onlar çektikleri suya birde basınç uyguluyorlar.

Yani farz edinki pipete -1 bar (-10m) vakum uygulayabiliryorsunuz :). Ve elinizde 10 metrelik pipet var.5 kat yukardan pencereden aşağı pipeti uzattınız ve aşağıdaki meyve suyunu içmeye çalışacaksınız.1 bar vakum gücünüzle pipeti çektiniz meyve suyu 7-8 metreye kadar yükselir ve daha fala çektiğinizde sıvının birbirine olan çekim kuvveti (sıvının kimyasına göre değişir) vakuma dayanamayıp parçalanır.Yani parçalanırdan kastım suyun son 1-2 metrelik mesafesinde hava kabarcıkları oluşmaya başlar.Eğer sis çok çok daha fazla vokum uygularsanız havanında genleşme farkını yok edebilecek kadar o zaman standartta kullanılan sondajborularının 10 katı kalınlığında boru ve 10 katı gücünde vokumlu pompa kullanmanız gerekir.Yoksa boru vakuma dayanamayıp büzüşür.

Ama dalgıçlarda vakum yoktur.Direk suyun içinde çalışır.Ve içinde bulunduğu suyu basar."Sıvılar sıkıştırılamaz" mantığıylada dalgıcın gücüne oranla su kilometrelerce yukarıya çıkarılabilir.

peki hocam suyun 8 - 8,5 mt den fazla vakum sistemiyle yukarıya vakumlama yöntemiyle çekilemeyeceğini anladım. varsayalım ki bizim sistem 7,5 metre olduğu için kurtarıyor. motor vakumlama yapabiliyor. bu şemaya göre 1. şemada motor suyu çekip bir kısım dolduruyor sonra 2.şemada bekleyince borudaki su dahil tekrar boşalıyor. bu işlemlerin sonunda 3. işlemde motor suyu tekrar vakumlayıp sıkıntısız bir şekilde depoya taşıyamaz mı ? bizim pipet ile su çekme mantığımızla çalışıyor ise bu motorlar bunun mümkün olması gerekir diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• sulama sistemi.png
    sulama sistemi.png
    19.5 KB · Görüntüleme: 18
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwix7tDq_LDLAhXlJZoKHYm3BGwQjRwIBw&url=http://www.cabuk.com.tr/urun/elektrikli-flator-samandira-10-mt_/662&psig=AFQjCNEWsuMxUDArWa2pUmUhfTYq_-Eu2g&ust=1457522459552272

anladıgım kadarıyla bu motoru daha önce hic kullanmamıssınız. motor hava yapınca siz tekrar mudahale edene kadar su cekmez, cekemez. motor bosa calısır. uzun süre bosa calısırsa salmastraları yakar.
kolay gelsin
evet motoru köyde olmadığım için henüz deneyemedim. peki hava yaptığında motorun boşa çalışmaması için ne gibi bir müdahalede bulunmalıyız.

santrafuj ucuna asagıdakı parca takılmalı yoksa suyu cekmez.
https://www.google.com.tr/url?sa=i&...FIiMpwuzDSmqEcvG-bI2H6jg&ust=1457604450144812
flator takarsanız hava alma gibi bi olay olmaz.
sizin ihtiyacınız 1 flator ve 1 klape ve yeteri kadar boru.
eger motoru kuyuya sarkıtamıyacak kadar kuyunuz darsa, kuyu agzında 1 kac metre derinlikte pompa evi yapılabilir, bu sayede 8 metre derinlik 6 metreye düser.

santrafuj ucuna asagıdakı parca takılmalı yoksa suyu cekmez.
flator takarsanız hava alma gibi bi olay olmaz.
sizin ihtiyacınız 1 flator ve 1 klape ve yeteri kadar boru.
Serdar bey bahsettiğiniz borunun ucuna takılan klape, santirafişin girişine takılan klapeye oranla daha faydalı olacaktır.(hiçbir zaman havayı tutmak zorunda kalmayacağı için).Ama bu borunun ucunda bahsettiğiniz klape olmadığı zaman suyu çekmez anlamına gelmez.Hatta eğer santrafiş kısmındaki klape sağlamsa bağlantılarda sıkıntı yoksa gereksiz bir klape.
Flatorla santirefişin hava alıp almamasını nasıl bağdaştırdınız anlamadım.Flator su seviyesi algılamak için kullanılan bir parçadır.Bu parçanın santirefişin su alımıyla uzaktan yakından alakası yok.

Kesinliğinden emin olmadığınız bilgileri, kesin olarak değil yanlışlık payını olduğunu anlatır şekilde (bana göre, tahminimce) paylaşın lütfen.Yoksa forum üyelerinin yanlış bilgisine sebep olduğunuz gibi doğruyu görmelerini de zorlaştırmış olursunuz.

Son düzenleme:
klepe olayını ben bilmiyordum. öğrenmiş oldum teşekkür ederim. babama sordum bizim kuyunun içinde varmış klipe. babamın zaten mesleği su tessisatçılığı. gerekli conta ve keten, teflon gibi malzemeler kullanılarak sızdırmaz bir sistem yapabiliriz diye düşünüyorum. bu durumda suda eksilme olmaz ve motorun hava yapması gibi bir durum da olmaz. sağlıklı çalışır. doğru mu düşünüyorum acaba ?

Serdar bey bahsettiğiniz borunun ucuna takılan klape, santirafişin girişine takılan klapeye oranla daha faydalı olacaktır.(hiçbir zaman havayı tutmak zorunda kalmayacağı için).Ama bu borunun ucunda bahsettiğiniz klape olmadığı zaman suyu çekmez anlamına gelmez.Hatta eğer santrafiş kısmındaki klape sağlamsa bağlantılarda sıkıntı yoksa gereksiz bir klape.
Flatorla santirefişin hava alıp almamasını nasıl bağdaştırdınız anlamadım.Flator su seviyesi algılamak için kullanılan bir parçadır.Bu parçanın santirefişin su alımıyla uzaktan yakından alakası yok.

Kesinliğinden emin olmadığınız bilgileri, kesin olarak değil yanlışlık payını olduğunu anlatır şekilde (bana göre, tahminimce) paylaşın lütfen.Yoksa forum üyelerinin yanlış bilgisine sebep olduğunuz gibi doğruyu görmelerini de zorlaştırmış olursunuz.
flator ayarlandıgında pompanın hava yapması İMKANSIZdır. flator alıcı hortum uzerindeki klapeye yakın baglanırsa hava almaz. flator alıcı hortumun uc kısmındaki suyun miktarına göre pompayı acar kapatırsa, sizce pompanın hava yapma imkanı varmı?
kendimi övmeyeyim ama bu konular bilgili oldugum konulardır.

santrafij kısmındaki klape geri tepme vana olarak kullanıldıgından ilk su cekişi cok zordur, bunun icin klape kullanılması kolaylık saglar. unutmayın bu tip pompalar alıcı boru suyla dolmadan baslatılamaz.
simdi bana bilirshop anlatabilirmi iki ucu acık bir boruyu kısıtlı miktarda su kullanarak dikey konumdayken doldurulabilirmi? belki siz bir mühendis olarak doldurabilirsiniz ama ben yapamam :(

Serdar bey yukarıda da dediğim gibi santirefişler max 8 metreden çekebilirler.Ve eğer siz flator bağlamayı düşündüğünüz, santirefişin suyu emdiği iç boruyu 8,5 metre yaparsanız ki zaten normalde 9 metre olur santirefiş suyu bitirse bile 7,5 metreye kadar asılabileceği için borunun ucu hiçbir zaman boşa çıkmayacaktır.
Siz zaten bunu bilmiyor olsanız bile flator bağlamayı düşündüğünüz boru 90 lık veya 110 luk boru içi gibi flatorun çalışamayacağı dar bir ortam.Ki bunuda hesaplamamış olsanızda flator tersine çalışan yani su azaldığında açan çoğaltında kapatan bir prensibe sahip.
Belki bilmediğimiz ters çalışan veya mini flotor sistemleriniz vardır.Ama yukarda da dediğim gibi gerekli uzunlukta boru konulduğunda bu işlemin hiç bir anlamı kalmaz.

" unutmayın bu tip pompalar alıcı boru suyla dolmadan baslatılamaz."
Başlatılabilir.Ama santirefişlerin havaya vakum debisi düşük olduğu için suyun alınması 5-10 dk gecikmiş olur.Ve bunun santirefişe hiç bir sıkıntısı yoktur. Bu sisteme sahip bir sürü damlama sulama sistemi vardır.

kuyunun dar oldugunu bilmiyordum, flatorun calısması icin elbette belli bir alana ihtiyac var.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri