kondansatör akımından gücünü hesaplama

Ne yapalım şimdi bildiğimiz konular üzerinden tartışma mı çıkaralım. Yazdığım hiçbirşeyde yanlış birşey yok. Amacınız belli. Hayırlı günler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Tesisin toplam gücüne göre tolerans değişir şöyleki. 15kVAr'lık bir kondansatörün faz başına 5 kVAr kapasitif reaktif vermesi gerekir. Fazlardan 1 tanesinde bile 0,5kVAr'lık kayıp oluşsa yada diğer fazlara göre dengesizlik Düşük güçlü bir tesiste dengeyi alt üst eder. Bu fazdaki kaybı tolere etmek için o faza ait atıyorum 0,5kVAr kondansatör devreye giriyorsa grup değiştirilmeli. Nasıl olsa tek fazlı kondansatör dengeyi sağlıyor diye düşünülmemeli çünkü tek fazlı kondansatörler bu amaçla oraya konulmadı dengesiz yüklenmeden doğan endüktif reaktifi dengelemek için oraya konuldu.
Çok yüksek güçte bir tesiste ise 0,5 hatta 1kvar'lık kayıp sonucu fazla etkilemeyecektir. Özetle bir kademedeki zayıflama (kapasite kaybı) başka bir grubun girmesine neden olacak düzeyde yada kompanzasyon sisteminin dengesini bozacak seviyede ise o kondansatör grubu değiştirilmelidir.
bir sorum var hocam: kompanzasyon da toplam kademe gücü max gereken kapasitif gücün kaç katı olmalıdır. atıyorum bir işletmenin 50 kvar kapasitif gücünde kompanzasyona ihtiyacı var. biz panoda kademeleri ayarlarken, kademeler arası oran ne olmalı ki ben otomatik kom. rölesiyle en verimli sonucu alayım. aynı zamanda 50kvar lık ihtiyaç için kademelerin toplam gücü ne olmalıdır. ben komp. panosunun kapasitif gücünü ne kadar ekstra güçlü yapmalıyım. (mesala 60kvar kurtarır mı) yada kullandığım makinelere göre anlık yüklenme durumlarını analiz edit buna kendim mi karar vermeliyim. biraz uzattım kusura bakma...

Forum istatistikleri

Konular
128,180
Kullanıcılar
449,946
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri