Motor akımından güç bulma

Bu arada bu tablo kocamanusta nında belirttiği gibi asenkron motora ait değil, fırçasız doğru akım motoruna ait bir tablo.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bu arada bu tablo kocamanusta nında belirttiği gibi asenkron motora ait değil, fırçasız doğru akım motoruna ait bir tablo.
Bende şimdi ona bakıyordum . Cos fi değerleri sami babanın verdiği tablo ile hiç alakası yok . Asenkron motorun cos fi değeri hiçbir yük değeri için 0,78 in altına inmiyor.

cos fi değeri hiçbir yük değeri için 0,78 in altına inmiyor.
power factor.jpg

Grafiğe göre %10-15 civarından başlıyor.

O tabloda ! tartışılır.0,35 -0,40 değerini gördüm.Motor kalitesi ve devir sayısı bu
durumda etkilidir.

Bağlantı klemens somunlarından giderek herhalde kullanılacak kablo pabucuna , oradan da kablo kesitine mi ulaşmayı düşünüyorsunuz acaba . Bu yöntem sağlıklı sonuç veriyor mu acaba . Ya da mevzuyu ben hepten yanlış mı anlıyorum .

motor klemensleri belli güç aralıklarına göre numaralandırılır. 1 numara motor klemensi, 5 numara motor klemensi gibi. dolayısıyla güç aralıkları arttıkça hem klemens ölçüsü hem de bağlantı somunu büyümükte. her motorda olmasa da bazı motorlarda en azından güç aralığı yakalanabiliyor.

motor klemensleri belli güç aralıklarına göre numaralandırılır. 1 numara motor klemensi, 5 numara motor klemensi gibi. dolayısıyla güç aralıkları arttıkça hem klemens ölçüsü hem de bağlantı somunu büyümükte. her motorda olmasa da bazı motorlarda en azından güç aralığı yakalanabiliyor.
Teşekürler kocaman ustam . Bizim gibi hep standart ve değişmeyen büyüklükte motorlarla çalışan insanlar için yeni bir bilgi .

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri