Motor akımından güç bulma

Bu değerlere baktığımda boşta 40A çeken bir motor tam yükte 120kW değerine tekabül eder.
120kW gücünde bir motor yaklaşık 205A akım çeker.
Dökümana göre sıfır yükte cos fi nasıl 0,17 oluyor onu anlamadım ben . Psikolojik etki mi yapıyormuş sisteme akım çekmediği halde .
motor klemens somunları metrik kaç acaba?
Bağlantı klemens somunlarından giderek herhalde kullanılacak kablo pabucuna , oradan da kablo kesitine mi ulaşmayı düşünüyorsunuz acaba . Bu yöntem sağlıklı sonuç veriyor mu acaba . Ya da mevzuyu ben hepten yanlış mı anlıyorum .

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ölçümlerde hata yok ustam ölçülen değerler bunlar
Boştaki ölçümde her fazdan geçen akım 40 Amper mi? Yüklü ölçümde her fazdan geçen akım 203 Amper mi? Fazlar arasında akım farkı var mı?
sıfır yükte cos fi nasıl 0,17 oluyor onu anlamadım ben
Motor eş değer devresine bakarsak;
motor eş değer devre.jpg

Motor boşta çalışırken kayma(s) 1'e yakındır. Bu nedene R2 değeri neredeyse sıfırdır. Bu durumda eş değer devre endüktif olarak baskın olacağından cosfi değeri de 0,1'e kadar düşük değerler alabilecektir.

Boştaki ölçümde her fazdan geçen akım 40 Amper mi? Yüklü ölçümde her fazdan geçen akım 203 Amper mi? Fazlar arasında akım farkı var mı?

Motor eş değer devresine bakarsak;
Ekli dosyayı görüntüle 97349

Motor boşta çalışırken kayma(s) 1'e yakındır. Bu nedene R2 değeri neredeyse sıfırdır. Bu durumda eş değer devre endüktif olarak baskın olacağından cosfi değeri de 0,1'e kadar düşük değerler alabilecektir.
Akım geçmeyen bir devre nasıl endüktif etki gösteriyor hala anlamış değilim .

Akım geçmeyen bir devre nasıl endüktif etki gösteriyor
Akım niye geçmesin ki? Mili boşta olan bir motora gerilim uyguladığında akım çeker ve bu çektiği akım endüktif özellikli olup (motor neredeyse sadece bir bobin gibi olur) motorun büyüklüğüne göre cosfi değeri 0,1 ile 0,3 arasında olur.

Akım niye geçmesin ki? Mili boşta olan bir motora gerilim uyguladığında akım çeker ve bu çektiği akım endüktif özellikli olup (motor neredeyse sadece bir bobin gibi olur) motorun büyüklüğüne göre cosfi değeri 0,1 ile 0,3 arasında olur.
Yahu ustam sıfır yük yazmış adam kocaman . Hiç yük yokken cos fi 0,17 diye de yazmış.

Motor Yüke Göre Verim ve Cos fi Değerleri.jpg

Yükün olmaması motorun çalışmadığı anlamına gelmiyor. Mile yük bağlı değil, motor boşta çalışıyor. Siz oradaki 0 ı motor duruyor diye mi algılıyorsunuz acaba?
Doğru söylüyorsunuz . Esas benim kan şekerim düşmüş . Sahurda daha kuvvetli yemeliyim herhalde .

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri