Blender Motoru Tezgah testere yardım

Nuada

Üye
Merhaba. Dc 220v 7512/7912 blender motorundan tezgah testere yaptım. Motoru blenderin sürücü kartı ile çalıştırıyorum. Motor boştayken de biraz gürültü yapıyor fakat testere veya zımpara bağladığımda aşırı gürültülü ve titreşimli çalışıyor. Bu motora ayarlanabilir dimmer devresi takıp biraz yavaşlatmam mümkün mü acaba ?

Blender üzerinde 1500w yazıyordu. Dimmer olarak 220v 2000w 25 amper dimmer alsam olur mu ? Motorun amperini tam bilmiyorum fakat blender devresi kullanmayacaksam 10 amperlik köprü diyot kullanmam gerektiği söylenmişti. Buna dayanarak sanırım motor 10 amperle felan çalışıyor. Ya da yüke binince o kadar çıkıyor tam emin değilim. Satış sitelerinde bir çok model dimmer var. Hangisini seçeceğimi bilemedim. Bu yüzden yardım istiyorum.

Bu ikisi aynı sanırım. Birisinde termostat felan diyor.

https://www.amazon.com.tr/Bakay-220...52-879c-ca37173a2315&pd_rd_i=B09GFY4NVZ&psc=1

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B01EHH7LVC/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A8RRNMM75PDRA&psc=1

İyi günler @Nuada

Linklerini verdiğin dimmer modüllerini kullanmanı önermem çünkü bunlar akımı sınırlayarak (azaltarak veya çoğaltarak) çalışan modüller. Akım düşürdüğünde yavaşlama olacaktır fakat aynı zamanda motorunun gücü de düşecektir. Sana önerim biraz pahalı da olsa aşağıdaki modülün sana güç açısından uygun olanını kullanman. Bu modül sayesinde motorun gücünü korurken devir sayısı ile oynayabilirsin. Fakat bu modüller Ac modülleri. Bu modüllere Ac ile girip çıktıktan sonra köprü diyot ya da tam doğrultucu ile Dc motorunu besleyebilirsin fakat ne kadar verimli olacağı konusunda kararsızım.

https://www.amazon.com.tr/Regülatör-Kontrolörü-İleri-Noktası-Motoru/dp/B07MYP977Z/ref=d_pd_day0_sccl_2_3/262-9869681-7796432?pd_rd_w=zXolt&content-id=amzn1.sym.358c812e-c972-4842-a7b9-b79c76c6c0ce&pf_rd_p=358c812e-c972-4842-a7b9-b79c76c6c0ce&pf_rd_r=6R5DSBZPGK6ZGM8E4DD0&pd_rd_wg=pW9cQ&pd_rd_r=48bfa43b-746a-4882-a3d6-b2548ad84242&pd_rd_i=B07MYP977Z&psc=1

Son düzenleme:
dc motorda devir ayarı yaptığın zaman (böyle dimmer tarzı ile) her türlü güç kaybı yaşarsınız. seçme şansınız yok. ancak fırçasız motorlarda sürücü ile yaparsanız olaya amper girer güç kaybı olmadan devir düşürürsünüz. bu motoru da fırçasız olarak kabul edebiliriz ama 3 kutup olmadığı için böyle işlerde verim almak zordur. hadi ac girdim, köprü diyotla doğrulttum, kondastörle de dengeledim diyeceğim. yine aynı nakarat. yüksek devirde kullanmak için uygun ama testere ve zımpara için göreceli. devir çok yüksek, yüke bindiğinde ise kayıp çok fazla olur. yani tork gücü zayıf. marangoz eskisi olarak söylüyorum.

dc motorda devir ayarı yaptığın zaman (böyle dimmer tarzı ile) her türlü güç kaybı yaşarsınız. seçme şansınız yok. ancak fırçasız motorlarda sürücü ile yaparsanız olaya amper girer güç kaybı olmadan devir düşürürsünüz. bu motoru da fırçasız olarak kabul edebiliriz ama 3 kutup olmadığı için böyle işlerde verim almak zordur. hadi ac girdim, köprü diyotla doğrulttum, kondastörle de dengeledim diyeceğim. yine aynı nakarat. yüksek devirde kullanmak için uygun ama testere ve zımpara için göreceli. devir çok yüksek, yüke bindiğinde ise kayıp çok fazla olur. yani tork gücü zayıf. marangoz eskisi olarak söylüyorum.
Güç kaybı olsun abi çok sıkıntı değil. Kalın kalas felan kesmeyeceğim sonuçta. 2-3mm kontraplak veya arada pleksi keserim.

Güç kaybı olsun abi çok sıkıntı değil. Kalın kalas felan kesmeyeceğim sonuçta. 2-3mm kontraplak veya arada pleksi keserim.
tamam o zaman sıkıntı yok ama çok yüksek devir. 14000 devir az değil. redüktör olmaz ama kayış kasnakla devri düşür. bende dremel tarzı zımbırtı var.11000 devir. testere taktım mı zorlanıyor. altı üstü 4 mm kontraplak. ama elmas testere ile 5 mm lik demiri kesiyor.

tamam o zaman sıkıntı yok ama çok yüksek devir. 14000 devir az değil. redüktör olmaz ama kayış kasnakla devri düşür. bende dremel tarzı zımbırtı var.11000 devir. testere taktım mı zorlanıyor. altı üstü 4 mm kontraplak. ama elmas testere ile 5 mm lik demiri kesiyor.
Teşekkür ederim abi. Kayış kasnak ile Torku arttıran çalışmalar var youtubede ama hem motorlar 12v hemde dişlisiydi kayışıydı aşırı pahalı. Zaten bende testere takma aparatları felan baya masraf yaptım.

Devrenin siparişini verdim. Yarın elime geçince denerim. Bir de aslında blender motorun karşısına kombi havalandırma motoru da taktım küçük işler için. Kombi motoru sessiz ama elimle durdurabiliyorum. Kontraplağı felan yavaş yavaş kesiyor. Blender motorunu artık daha zorlu işlerde kullanırım.

Aslında bende bir tane de asma motor var 25.000 devirli fakat bununla dümdüz pleksi kesemiyorum . Zor oluyor. Bu motoru tezgah testereye bağlamayı düşünmüştüm fakat bunun piyasemeni 3mmlik milleri kullanıyor olması.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    269.8 KB · Görüntüleme: 20
  • image.jpg
    image.jpg
    279.4 KB · Görüntüleme: 25
Teşekkür ederim abi. Kayış kasnak ile Torku arttıran çalışmalar var youtubede ama hem motorlar 12v hemde dişlisiydi kayışıydı aşırı pahalı. Zaten bende testere takma aparatları felan baya masraf yaptım.

Devrenin siparişini verdim. Yarın elime geçince denerim. Bir de aslında blender motorun karşısına kombi havalandırma motoru da taktım küçük işler için. Kombi motoru sessiz ama elimle durdurabiliyorum. Kontraplağı felan yavaş yavaş kesiyor. Blender motorunu artık daha zorlu işlerde kullanırım.

Aslında bende bir tane de asma motor var 25.000 devirli fakat bununla dümdüz pleksi kesemiyorum . Zor oluyor. Bu motoru tezgah testereye bağlamayı düşünmüştüm fakat bunun piyasemeni 3mmlik milleri kullanıyor olması.
bak bizler amatörüz, öyle büyük paralar harcayamayız. sanayi tipi dikiş makinelerinin yedek parçalarını araştır, çok ucuza kasnaklar bulacaksın ki kendinde şaşıracaksın.
plexiglas olayına gelince sertlik olarak ahşaptan daha serttir. bıçkının şerit testeresini bile köreltiyor. tıpkı maun gibi. kullandığın daire testere elmas dişli 1500/2000 devir arası güzel çalışır. yüksek devir her zaman güç demek değildir. 7- 8 metre tomruk biçerdik eskiden yani marangozluk başka bir olay. o daire testereyi hiç sevmem çünkü yüzük parmağımın ucunu ikiye böldü, rahmetli kardeşimin üç parmağını kopardı. burada motorun gücü ve torku çok önemli. yükte bayılmaması lazım. aklında olsun.

bak bizler amatörüz, öyle büyük paralar harcayamayız. sanayi tipi dikiş makinelerinin yedek parçalarını araştır, çok ucuza kasnaklar bulacaksın ki kendinde şaşıracaksın.
plexiglas olayına gelince sertlik olarak ahşaptan daha serttir. bıçkının şerit testeresini bile köreltiyor. tıpkı maun gibi. kullandığın daire testere elmas dişli 1500/2000 devir arası güzel çalışır. yüksek devir her zaman güç demek değildir. 7- 8 metre tomruk biçerdik eskiden yani marangozluk başka bir olay. o daire testereyi hiç sevmem çünkü yüzük parmağımın ucunu ikiye böldü, rahmetli kardeşimin üç parmağını kopardı. burada motorun gücü ve torku çok önemli. yükte bayılmaması lazım. aklında olsun.
Allah rahmet eylesin abi. Üzüldüm. Dikkatli olmak lazım. Bende çok okudum bu aletle parmağını kaybedenleri. Bende çok tırsıyorum açıkcası. Bunu yaptım ama belki yılda 1 veya 2 kere anca kullanırım. Sadece dıy birşeylerle uğraşmayı sevdiğimden yaptım. Bide sadece testere yok. Daire zımpara ve taşlama diski aldım. Tornavidaların uçlarını felan düzlüyorum. Bıçak bileme felan.

Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Dişik makinesi yedek parçalarını araştıracağım.

Allah rahmet eylesin abi. Üzüldüm. Dikkatli olmak lazım. Bende çok okudum bu aletle parmağını kaybedenleri. Bende çok tırsıyorum açıkcası. Bunu yaptım ama belki yılda 1 veya 2 kere anca kullanırım. Sadece dıy birşeylerle uğraşmayı sevdiğimden yaptım. Bide sadece testere yok. Daire zımpara ve taşlama diski aldım. Tornavidaların uçlarını felan düzlüyorum. Bıçak bileme felan.

Tavsiyelerin için çok teşekkür ederim. Dişik makinesi yedek parçalarını araştıracağım.
en büyüğü 11 cm, en küçüğü 3 cm hesapladım 1/3 düşürebiliyorsun devri. komşumda bir tane dremelin orjinal hobi daire testeresi bile kayışlı idi. bir kilo kedi mamasına tamir etmiştim.

Ben bu dimmer devresini aldım fakat sadece blender motorunu çalıştırdığımda tuhaf davranıyor. Bazen tekliyor bazen devrini düşürmüyor. Blender motoru ilke kombi motorunu aynı anda çalıştırınca ikisininkinden devri sorunsuz düşüyor. Acaba ikisini aynı açma kapamaya bağladığım için mi yoksa blender motorunun kendi devresi mi sıkıntı çıkartıyor acaba bilemedim.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    235.1 KB · Görüntüleme: 10
  • image.jpg
    image.jpg
    218.9 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838