Reaktif güç akım hesabı

merhabalar üstat ;

Özür dilerim, önceki cevabımın yanlış anlaşılmasına neden oldum. Doğru, güç faktörünün 1 olduğu durumda, sinüs değeri 0 olacaktır. Bu, tamamen doğru bir açıklama.

Güç faktörünü iyileştirme amacıyla kompanzasyon yapıldığında, güç faktörünü 1'e yaklaştırmak veya tamamen 1'e getirmek hedeflenir. Bu durumda, sinüs değeri gerçekten 0 olacaktır. Bu nedenle, güç faktörünün 1 olduğu durumlarda sin değerini 0 olarak kabul edebilirsiniz.

Kompanzasyon, güç faktörünü iyileştirmek için reaktif güç kompanzasyon kondansatörleri kullanma sürecidir. Bu durumda, kompanzasyon akımı yerine gerçekten güç hesaplamalarına dayanarak kompanzasyon yapılır.

Tekrar özür dilerim ve doğru açıklamayı sağlamak için teşekkür ederim. Güç faktörü 1 olduğunda sin değeri 0 olur.
hocam anlamadım güç faktörü 1 olduğu durumda cos0=1 olmaz mı , cos0=sin90 ' a eşit değil midir?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
hocam anlamadım güç faktörü 1 olduğu durumda cos0=1 olmaz mı , cos0=sin90 ' a eşit değil midir?
Evet, doğru anlıyorsunuz. Güç faktörü 1 olduğunda cos(0) değeri 1'e eşittir. Cos(0) aynı zamanda sin(90) ile de eşittir. Bu durumda, güç faktörü 1 olduğunda kompanzasyon panosunda cos(0) veya sin(90) kullanılabilir.

Güç faktörü, bir elektrik devresindeki aktif gücün (gerçek güç) reaktif güce (sanal güç) oranıdır. Güç faktörü 1 olduğunda, devrenin gerçek güç ile reaktif güç arasında hiçbir faz farkı yoktur ve bu durumda cos(0) veya sin(90) kullanılabilir.

Sistemde ne kadar enduktif reaktif varsa o kadar kapasitif reaktif koyacaksın. Harmonik çoksa rezonans riskine karşı tedbir alacaksın.
Not: Yeryüzünde hiç bir yük saf ohmik, saf enduktif veya saf kapasitif değildir.

Sistemde ne kadar enduktif reaktif varsa o kadar kapasitif reaktif koyacaksın. Harmonik çoksa rezonans riskine karşı tedbir alacaksın.
Not: Yeryüzünde hiç bir yük saf ohmik, saf enduktif veya saf kapasitif değildir.
https://www.elektra.com.tr/reaktorler/sont-reaktorler Sen inanmıyorsun ama iddia eden var . Şimdi omik direnci falan da diyeceğine eminim üstadım . O zaman bende deve kulak deyim.

https://www.elektra.com.tr/reaktorler/sont-reaktorler Sen inanmıyorsun ama iddia eden var . Şimdi omik direnci falan da diyeceğine eminim üstadım . O zaman bende deve kulak deyim.
Okudum kullanılan tabir yanlış ister şönt reaktör olsun ister harmonik reaktör ister kondansatör hepsinin bir ohmik direnci vardır. Bir ısıtıcı rezistansınin da minikte olsa enduktif reaktansi vardır. Yani olay okulda hocaların anlatıp geçtiği gibi değil.
Saf : katışıksız katkısız.
Kullanım yerine örnek saf su 😄

Okudum kullanılan tabir yanlış ister şönt reaktör olsun ister hatmonik reaktör ister kondansatör hepsinin bir ohmik direnci vardır. Bir ısıtıcı rezistansınin da minikte olsa enduktif reaktansi vardır. Yani olay okulda hocaların anlatıp geçtiği gibi değil.
Senin vereceğin cevabı ben zaten yazdım üstadım :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri