Kompanzasyon Panosu Kurmak İçin Anlaşma Gücü Sınırı

ibrahim_g

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Elektrik faturasında "Anlaşma Gücü" 9 kw olan ticari işletmenin panosunda kombi sayaç ve kompanzasyon sistemi var. İş yerinin ortalama tüketimi 60 kwh/gün. Aşağıda eklediğim maddeye istinaden bu işletme için kompanzasyon siteminin olmasına gerek yok diye düşünüyorum. Uygulamada farklı bir durumla karşılaşılabilir mi? Bu maddeyi yanlış yorumluyor olabilir miyim? Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan: 5999-3 sayılı Kurul Kararı madde 13'e göre "bağlantı gücü 9 (dokuz) kW’a (dahil) kadar olan aboneler ile sisteme enerji veren üreticilere veriş yönünde 16 ncı maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen durumlarda reaktif enerji tarifesi uygulanmaz.[1] "

Ekli dosyalar

• _PortalAdmin_Uploads_Content_FastAccess_11daf72e77161.doc
    119.5 KB · Görüntüleme: 12
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Maddenin sonunda 4 demiş. 4 e bakıncada oranlar aşılırsa çekilen reaktif enerjinin tamamına reaktif enerji tarifesi uygulanır yazılmış. Benim buradan çıkardığım eğer tesisin reaktif enerjiyle problemi yoksa kompanzasyona gerek yok ama oranları aşarsan cezayı yersin. İster kompanzasyon sistemi kur ister kurma.

MADDE 13 – (1) Mesken aboneleri, aydınlatma aboneleri, tek fazla beslenen aboneler, bağlantı gücü 9 (dokuz) kW’a (dahil) kadar olan aboneler ile sisteme enerji veren üreticilere veriş yönünde 16 ncı maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen durumlarda reaktif enerji tarifesi uygulanmaz. 4

(4)
Endüktif reaktif enerjiye ilişkin oranların aşılmaması halinde reaktif enerji bedeli alınmaz. Bu sınır aşılırsa, çekilen reaktif enerjinin tamamına (endüktif sayaçta ölçülen değer) reaktif enerji tarifesi uygulanır.​

Maddenin sonunda 4 demiş. 4 e bakıncada oranlar aşılırsa çekilen reaktif enerjinin tamamına reaktif enerji tarifesi uygulanır yazılmış. Benim buradan çıkardığım eğer tesisin reaktif enerjiyle problemi yoksa kompanzasyona gerek yok ama oranları aşarsan cezayı yersin. İster kompanzasyon sistemi kur ister kurma.

MADDE 13 – (1) Mesken aboneleri, aydınlatma aboneleri, tek fazla beslenen aboneler, bağlantı gücü 9 (dokuz) kW’a (dahil) kadar olan aboneler ile sisteme enerji veren üreticilere veriş yönünde 16 ncı maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen durumlarda reaktif enerji tarifesi uygulanmaz. 4

(4)
Endüktif reaktif enerjiye ilişkin oranların aşılmaması halinde reaktif enerji bedeli alınmaz. Bu sınır aşılırsa, çekilen reaktif enerjinin tamamına (endüktif sayaçta ölçülen değer) reaktif enerji tarifesi uygulanır.​

Buradaki "4" 6087-3 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 28/1/2016 Tarihli ve 6087-3 Sayılı Kararı'nı göstermektedir. Daha önceki Madde 13'te değişiklik yapıldığına gösterir "4'tür"

(4) Endüktif reaktif enerjiye ilişkin oranların aşılmaması halinde reaktif enerji bedeli alınmaz. Bu sınır aşılırsa, çekilen reaktif enerjinin tamamına (endüktif sayaçta ölçülen değer) reaktif enerji tarifesi uygulanır.

Diğer (4) ise MADDE 13 4. fıkrayı belirtmektedir.

Buradaki "4" 6087-3 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 28/1/2016 Tarihli ve 6087-3 Sayılı Kararı'nı göstermektedir. Daha önceki Madde 13'te değişiklik yapıldığına gösterir "4'tür"

(4) Endüktif reaktif enerjiye ilişkin oranların aşılmaması halinde reaktif enerji bedeli alınmaz. Bu sınır aşılırsa, çekilen reaktif enerjinin tamamına (endüktif sayaçta ölçülen değer) reaktif enerji tarifesi uygulanır.

Diğer (4) ise MADDE 13 4. fıkrayı belirtmektedir.
Evet haklısınız, ben olayı karıştırmışım o 4 13. maddenin devamıymış.

hocam sen cezaya girene kadar devam et girerse yaparsın masraf yapma boşuna, ne kadar endüktif yüklenecen zaten tek fazda ne çalışıyosunuz aydınlatma balastlı florosansa lede çevirirsin, çok büyük boşta çalışan motor yoksa zaten cosfi 0,80 civarı olur çok bi ceza ödemessin yani.

hocam sen cezaya girene kadar devam et girerse yaparsın masraf yapma boşuna, ne kadar endüktif yüklenecen zaten tek fazda ne çalışıyosunuz aydınlatma balastlı florosansa lede çevirirsin, çok büyük boşta çalışan motor yoksa zaten cosfi 0,80 civarı olur çok bi ceza ödemessin yani.

Şuan indüktif değer %32, geçen ay %28 olmuştu. İşletme tek faz değil, 3 fazlı motorlar çalışıyor. Araba yıkama yeri.

• Beğen
Tepkiler: jes
geçen ay ceza geldi mi yani

geçen ay ceza geldi mi yani
Bağlantı gücü 50 KVA ‘nın altında olan müşteriler için; Elektrik faturalarında aylık çektikleri aktif gücün %33 ünü aşınca endüktif reaktif tüketim bedeli, aylık çektikleri aktif gücün %20 sini aşınca kapasitif reaktif tüketim bedeli yansıtılmaktadır.

Bağlantı gücü 50 KVA ‘nın altında olan müşteriler için; Elektrik faturalarında aylık çektikleri aktif gücün %33 ünü aşınca endüktif reaktif tüketim bedeli, aylık çektikleri aktif gücün %20 sini aşınca kapasitif reaktif tüketim bedeli yansıtılmaktadır.
sanayide sınır endüktif %20 kap %15 te ondan saçma gelmiş olabilir soru neyse şimdi;

kompanzasyon panosu için reaktif güç kontrol rölesi lazım
ilgili fazların ölçümü için akım trafosu lazım bunlar pahalı malzemeler
kaç adet motor var? sürekli sayacı izleyebiliyorsanız motor sayısı az ve sürekli aynı motorlar çalışıyorsa bi kısmına kondansatör girseniz bile kontrollü baka baka sayaçtan ayara getirirsiniz.

biraz tarif edin çalışan sistemi 3 motor var yıkanacak araç geldikçe birinden birini sırayla çalıştırıyoruz gibi mi durum. elle mi taşınıyor panodan şalter mi açıyosunuz vs detayları verin.

sanayide sınır endüktif %20 kap %15 te ondan saçma gelmiş olabilir soru neyse şimdi;

kompanzasyon panosu için reaktif güç kontrol rölesi lazım
ilgili fazların ölçümü için akım trafosu lazım bunlar pahalı malzemeler
kaç adet motor var? sürekli sayacı izleyebiliyorsanız motor sayısı az ve sürekli aynı motorlar çalışıyorsa bi kısmına kondansatör girseniz bile kontrollü baka baka sayaçtan ayara getirirsiniz.

biraz tarif edin çalışan sistemi 3 motor var yıkanacak araç geldikçe birinden birini sırayla çalıştırıyoruz gibi mi durum. elle mi taşınıyor panodan şalter mi açıyosunuz vs detayları verin.
Cevabınız için teşekkür ederim. Kompanzasyonun kurulumu, ayarlarının yapılması ve devreye alınmasıyla ilgili işlemleri yapmada sorun yaşamıyorum. Bilmek istediğim nokta elektrik faturasında "Anlaşma Gücü 9kw" yazıyor ve yukarıda eklemiş olduğum belgeden yola çıkarak bu işletmenin reaktif güç tarifesi kapsamında olmadığı sonucuna çıkardım. Amacım bu konuda net bir bilgi sahibi olmak ve bu bilgi doğrultusunda işyerine kompanzasyon kurup kurmamaya karar vermektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri