Kompanzasyona Giriş, Kompanzasyon Nedir?

Hoca,tarifeleri bilmiyor olabilir ! SMM bilmek
zorunda.Projeler ressama emanet.Ressam,
kopyala yapıştıra emanet :rolleyes:

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ÇALIŞMA SORUSU
page10image3009497248

Fabrikanın 24 saatlik çalışma programı şu şekildedir:
1. Durum (08:00 - 20:00) = 2 adet A grubu motor, 2 adet B grubu motor, aydınlatma yükünün yarısı
2. Durum (20:00 - 08:00) = Tüm motorlar, tüm aydınlatma, tüm harici yükler devrededir.
Bu şekilde çalışan bir sistem için kompanzasyon hesabı yapılması istenmektedir. Sistemin çalışmasına müsaade edilen güç katsayı değeri 0,98 (endüktif) olacaktır.
(a) RGK rölesinin parametrelerini (C/k, kademe sayısı ve sırası, kapasite) belirleyiniz.
(b) İkinci çalışma durumu için kullandığınız kondansatör değerine göre cos φ'yi(0,98 ile kıyaslayınız) kontrol ediniz.

üstat böyle bir soru verildi fakat çözemedik yardımcı olur musunuz ?

Ustalarım hayırlı akşamlar.
Pano revize edildi.Cezaya giriyor muyuz.? size zahmet faturayı açıklayabılır mısınız?

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    109.6 KB · Görüntüleme: 27
Evet % 59 ile cezaya giriyor .(miktar yazan sütun aylık tüketim miktarını gösteriyor ise)

Reaktıf sarfıyatı / aktif sarfıyat =% 33 veya 20 den az olmalı. Anlaşmalı Kurulu gücünüzün durumuna göre.
Yanılmıyorsam, 50 kVA ya kadar %33 , 50 kVA dan yukarı ise %2o gibi.( son degerleri bilmiyorum)

ustalarım merhabalar,hayırlı cumalar daha öncede yazmıstım fakat pano da revizyon yapılmasına rağmen hala cezaya girmeye devam ediyoruz %52 ile
merak ettiğim revizyon olmasına rağmen neden cezaya girmeye devam ediyoruz.şimdiden teşekkürler.
(4 ay oldu revizyon yapılalı)

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri