KOMPRESÖRLERDE ENERJİ TASARRUFU

ATESOGLU

Üye
Arkadaşlar benim sorum şu: 75 kw ana motoru olan bir kompresörümüz var ve 24 saat çalışan bir fabrikada kullanıyoruz haftanın 6 günü çalışıyor . motoru yıldız üçgen ile sürüyoruz. ve %70 oranında çalışıyor

bu kompresörde sürücü uygulamsayla önemli bir tasarruf sağlanabilirmi?
bu tasarrufun hesaplanmasında neleri baz almak lazım
bu konuda daha önceden çalışma yapmış ve bilgisi olanarkadaşlar varsa fikirlerini ve deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.
İyi Çalışmalar

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
En uygunu sürekli çalıştığınız bir firmadan emanet bir sürücü alıp, 1 ay boyunca kullanıp elde ettiğiniz değerleri raporlayarak üstlerinize sunmanızı da kolaylaştıracaktır. Kompresörün soğutma sistemi için sıcaklıktan faydalanarak birşeyler de yapılabilir.

Elimizde uygulayabileceğimiz bir sürücümüzde var fakat internetten yaptığım araştırmalarda otomasyon firmalırında smartbox adında akıllı kutu takıp kompresörün tüm değerlerini gözlemleyip somut bir değer ortaya koyabiliyorlar diye okudum bu tür bir çalışmaya kendimiz ulaşabilirmiyiz acaba

tekkon otomasyon adında bir firma kompresörlerde enerji tasarrufu işleri yapıyor

sürücü kullanınca motorun nominal yükte çektiği akımda tasarruf sağlamaz.
fabrikanızın ana dağıtım sisteminde kompanzasyon yokmu?

arkadaşım SX330 diye bir cihaz var hem komprasörün güvenlik sistemi süper oluyor hemde sürücünün kumandasını yapabiliyor netten incelersen bilgi edinebilirsin tasarrufa gelince %20 civarı bir tasarruf elde edebilirsin en kolayı bir sayaç bağla devresine görürsün. ben iki adet uygulama yaptım baya iyi

Merhabalar;
Kompresörün boşta çalışma süresi enerji tasarruf işleminde önde gelen karşılaştırma bilgisidir.

İstenilen işletme içinde örneğin 8 bar ise sürücü ile kompresör devrini arttırıp azaltarak devamlı işletmeni 8 bar basınç altında tutabilirsin.
Yalnız kompresör vidasının yağlanma vs için gerekli bir min devri vardır bu minimum devrin altına düşmemelisin.

Boşta çalışma sürelerin varsa ve kompresör çok sıklıkla devreye girip çıkıyor ise bu çalışma ile %15-30 arasında verim alabilirsin.
Dur kalk işlemleri azaldığından ve sistem stabil çalıştığından mekanik arızalarıda azalacaktır.

Sistemde yapacağın iyileştirme vida milinin en düşük devirde belirli süre çalıştıktan sonra durması olabilir...

Ben uygulamayı ABB ACS800 sürücüler ile 110Kw ve 75 Kw kompresörlerde yaptım.

Uzun zaman oldu herhangi bir sorun gelmedi.

Bu anlattıklarım üzerine gidersen yararlı olacaktır.

Saygılarımla

elektriksel olarak birşey yapamazsın ben ce ek bır depo almanı tavsıye ederım hava kacaklarının kontrol et.

Merhaba Orhan arkadaşımız durumu çok güzel açıklamış;

Merhabalar;
Kompresörün boşta çalışma süresi enerji tasarruf işleminde önde gelen karşılaştırma bilgisidir.

İstenilen işletme içinde örneğin 8 bar ise sürücü ile kompresör devrini arttırıp azaltarak devamlı işletmeni 8 bar basınç altında tutabilirsin.
Yalnız kompresör vidasının yağlanma vs için gerekli bir min devri vardır bu minimum devrin altına düşmemelisin.

Boşta çalışma sürelerin varsa ve kompresör çok sıklıkla devreye girip çıkıyor ise bu çalışma ile %15-30 arasında verim alabilirsin.
Dur kalk işlemleri azaldığından ve sistem stabil çalıştığından mekanik arızalarıda azalacaktır.

Sistemde yapacağın iyileştirme vida milinin en düşük devirde belirli süre çalıştıktan sonra durması olabilir...

Ben uygulamayı ABB ACS800 sürücüler ile 110Kw ve 75 Kw kompresörlerde yaptım.

Uzun zaman oldu herhangi bir sorun gelmedi.

Bu anlattıklarım üzerine gidersen yararlı olacaktır.

Bizde GA 75 ve GA160 larda yaptık çok başarılı oldu. % 30 lara kadar tasarruf sağladı.

ABB veya Siemensin vectörünü tavsiye ederim.

Sadece kompresör olarak da düşünme prosesinde dur kalk yapan pompa, hidrofor vb sistemlerin varsa invertör ile tasarruf edebilirsin. Pompalar ve fanlar her kalkınmada 3-ila 5 katı yük çekerler sadece bununla bile %10 tasarruf mümkün. birde kompresörün boşta çalıştığı zamanı kazanıyorsun verim %25-30 lara çıkıyor.

fikirleriniz için teşekkür ederimarkadaşlar özelliklede deneyimlerini paylaşan arkadaşlara

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri