Kompresördeki Ptc problemi?

zbyrblc

Usta Üye
Arkadaşlar selam

7.5 Hp Vidalı kompresörüm var.
Yaklaşık 3 yıldır kullanıyoruz yeni sayılır bu zamana kadar da böyle bir problem yaratmamıştı.
Sıkıntı şu;
Makina belki günde 1 kere bazen de günde 4-5 kere kendini stop ediyor.
Çalışma aralığı 6.5-7.5 Bar.
Cihaz üzerindeki kontrol panelinde Termik kablosu 1 şeklinde bir hata mesajı görüyorum.
Cihazı kapatıp açmak suretiyle makina tekrar bu problem oluşana kadar çalışmaya devam ediyor.
Motor yıldız-üçgen yol alıyor.Motor koruması olarak termik role kullanılmamış.Motor sargılarına giden
iki adet 0.75 kablo görüyorum.Ptc direnç var yüksek olasılıkla..Makinanın sesinde herhangi bir
çoğalma(rulman problemi vs)artma problemi de yok.(Belki bundan dolayı motor fazla ısınıyor ve ptc açıp
devreyi kesiyor da olabilir fakat ses de bir artış gözlemlemedim.)Fan motoru problemsiz çalışıyor onda da
problem yok..Ptc den dolayı bu problemin oluştuğunu düşünüyorum.
Kısacası motor içine yeni ptc takmak büyük problem.Makinanın komple dağılması gerekiyor
ve elimdeki yedek kompresörde pistonlu ve uzun vadede beni yarı yolda bırakır.2 bar hava doldurmak için nerdeyse 5 dakıka çalışıyor ve gürültü problemi cabası..
Ben bu ptc yi iptal edip yerine termik role kullansam nasıl olur yada farklı bir önerisi olan?

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Motor havalandırması yeterli mi.Motor sesine bakarak anlamk çok zor çünkü titreşim takozları var hissettirmeyebilir.Kayış gerginliğini kontrol ettinmi.Vibrasyon ölçen cihazlar vardır bu işler için....

motor havalandırması yeterli..Kompresörün belirli bir ısıda stabil olması gerekiyor.
70C-80C arasında olması gerekiyor sıcaklık değeri.Buna bağlı olarak makinanın 85C lere çıkması halinde devreye giren fan motoru var.Bende bunu bilmediğim için arkadakı fanı ,makina 6.5 bara düştüğü anda
motor ile beraber devreye girecek şekilde ana kontaktör bobinine paralel olarak fan kontaktörünü
devreye soktum fakat bu seferde makinanın ısı değeri olması gereken değerin altına düştüğü için
sıkıntı oldu.makina kesik kesik çalışmaya başladı..(yeterli ısıya ulaşana kadar kesik,70C den sonra normale dönüyor.)..Bu nedenle tekrar eski haline çevirdim..
Kayış yeni değişti.gerginliği filan normal..
Ptc yi iptal edip yerine termik role bağlasam nasıl olur bunu merak ediyorum.

Ptc yerine termik röle olacağını sanmıyorum ikisinin çalışma sistemi farklı.Ptc ısı ile direnci artan elemandır termik rölede ise ısıya göre açık veya kapalı kontak verir.Termik kullanırsan kartta kısa devreye sebep olursun.

Veysel ptc uclarini kisa devre yapip iptal edicem..motor korumasi olarak termik role yada motor koruma rolesi takicam..bu benim dusuncem tabi..termistor ile termik role yapi ve calisma mantigi olarak tabiki farkli fakat baska bir cikis yolu varsa bunu ogrenmem lasim..

Motor dışında sürekli fan rüzgarı olacak.Gerçek ısıyı yakalaman çok zor.Ptc yi kısa devre yapman karta zarar verebilir.Benden söylemesi.

Ptc nin değerini bilseydin onun yerine sabit direç atar öylece bırakırdın.

Motorun sogutma fanı devredemı, elekler temızmi. Termık röle, aşırı akımda koruma yapar. PTC ıse, ısınma durumunda ayarlı oldugu dereceye gelındıugınde koruma yapar. Genel olarak sargı sıcaklıkları 120 dereceye geldıgınde acma yaptırır.Asıurı akım olmadıgı halde, havalandırma yeterlı olmadıgında ptc koruma yapacakdır.İptal etmenizi tavsıye etmem.

Motorun sogutma fani devrede, elekleri de yeni temizledim..ptc yi bende iptal etmek istemiyorum @zeybek hocam fakat hassasiyetini kaybetmis ve bu nedenle devreyi kesiyor da olabilir..peki bunu iptal etmeden nasil cikicaz isin icinden?

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri