BEKO D1 5081 BS Sıkma ve Program İlerlememe sorunu

Herkese merhaba.

Beko D 5081 BS çamaşır makinem ilk başta tamburun zor dönmesi ve program ilerletememe problemi ile arıza verdi. Öğrenci olduğum için kendim sorunu çözmeye çalışıyorum.

1 - Tambur sadece tek yöne hareket ediyordu, bazen dönmüyordu ve karttan tık sesini duyuyordum sürekli, durulamaya geçmiyor ve sıkma yapmıyordu. Motor kömürlerini değiştirdim, sorun çözüldü.

2 - Bir kaç gün sonra tekrar aynı sorun baş gösterdi, tahliye pompasını temizledim, pompa çalışıyor ve tahliye yapıyor. Sorun çözülmedi.

3 - Daha sonra tekrar motoru söküp kömürlerin yerlerini değiştirince sorun çözüldü. Bu sefer de fotoğrafta belirtilen kısımdan (metal kelepçenin olduğu birleşme kısmından) makine şu sızdırmaya başladı. (Ne alakası var bilmiyorum)

4 - Bu sefer sızma problemini gidermeye çalışırken tekrar program ilerletememe problemin ortaya çıktı ve sızıntı problemi çözüldü!

5 - En son yaptığım şey de karta bağlanan soketleri kontrol ettim, sorun çözülür gibi oldu, sıkma devir ayarını değiştirince (800den 400e indirip denemiştim) sorun tekrar ortaya çıktı.

Makine teste giriyor, test sırasında yüksek devirde dönüyor, suyu tahliye ediyor, tahliye pompasında sorun yok, deterjan çekmecesine su gidiyor, problem yok. Sıkma Pompa programına alınca tahliye pompası çalışmaya başlıyor ama makina sıkma devrine çıkmıyor, sadece tipik sağa ve sola çamaşırları dağıtmak için kısa ve yavaş şekilde dönüyor. Kazana bağlanan hortumları kontrol etmedim, kelepçeleri çıkarıp takmak kolay mı bilmiyorum cesaret edemedim.

+Makine ısıtma yapıyor, geç ısınmıyor.

Fikirleriniz nelerdir? Nereyi atlıyorum? Çok teşekkür ediyorum.

Ekli dosyalar

• IMG-20191113-WA0033.jpeg
    IMG-20191113-WA0033.jpeg
    190.8 KB · Görüntüleme: 59
Son düzenleme:
sıkışma sırasında kartta herhangi bir bileşen yanmış olabilir, lütfen kartı kontrol ediniz.

bazı arızalı parçaları görsel olarak görebiliriz bazılarını ise ölçerek, ölçü aletiniz yoksa bu işlerden anlamıyorsanız ve İstanbul'dasanız @bakımcıı ustayla iletişime geçiniz. forumdaş ustamızdır kendisi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bazı arızalı parçaları görsel olarak görebiliriz bazılarını ise ölçerek, ölçü aletiniz yoksa bu işlerden anlamıyorsanız ve İstanbul'dasanız bakımcıı ustayla iletişime geçiniz. forumdaş ustamızdır kendisi.

İstanbul'da değilim önce kendim inceleyip sonra bilgi sahibi olan bir elektrikçiye göstereceğim. Sızma problemi hakkında bir fikriniz var mı? Tesadüf mü sadece?

bak arkadaşım önce bir sök sonra resim yükle, biz bir bakalım. bu işten elektrikçi değil elektronikçi anlar. memleket neresi? ben bodrum yakınsan yardımcı olurum.

bak arkadaşım önce bir sök sonra resim yükle, biz bir bakalım. bu işten elektrikçi değil elektronikçi anlar. memleket neresi? ben bodrum yakınsan yardımcı olurum.

Tekrar selamlar.

Sorunu çözdüm.

Kömürleri takarken kömürün bakır telilinin metal pine degmedigini Fark ettim (dikkatsizlik), iki kömürü de bakır tellerini metal kısma değdirince sorun çözüldü.

Sızma problemine gelince, makinayı teste alıp, ventillerden su almaya başlayınca sızıntıyı gözlemledim, sadece ventillerden su alırken yapıyordu. Makinanın önünü açıp tekrar teste soktum, problemin deterjan çekmecesinden tambura giden borunun tambur girişinden sızmasıyla oluştuğunu fark ettim. Sızıntının sebebi daha da garip, tambur girişinde borunun kelepçesi yoktu...

Kelepçe alıp boruyu takip teste aldığımda sızıntı görmedim. Şu an makina yıkıyor.

Cevaplarınız için teşekkürler.
Bu sefer de makina ısınmıyor. Ön paneli sökerken rezistans soketlerine şu demişti. Sebebi bu olabilir mi?

Son düzenleme:

Hocam tekrardan merhaba.

Bir önceki cevabımda yazdığım gibi sorun çözüldü, ancak bu sefer de makina suyunu sıtmamaya başladı. Sızıntı problemini hallederken rezistans soketlerine su gelmişti. Sebebi bu olabilir mi?
Resistansa akım ölçen o alet ile (adını bilmiyorum) baktım 24.5 okudum, ntc sensörünu bulamadım onun yerine deneme yanılma yöntemi ile resistansa bağlanan güç kabloları hariç diğer iki kabloyu söküp test ettim yine isitmadi. En son kartı çıkardım gözle kontrol ettim anlamadığım bir şey o yüzden fotoğrafını bırakıyorum buraya.

Kartı tekrar takarken bir şey fark ettim diğer fotoğrafta gördüğünüz soket boşta kalıyor. 3. Fotoğrafta sağ altta kalan soket. Oraya giden kablonun olmadığını fark ettim. Bu normal midir? Şayet makinanın alındığı spotcu hortuma kelepçe takmayacak kadar ihmalkar.

Şu anda sıkmama problemi kartı tekrar takınca tekrar ortaya çıktı. Yine ısıtmıyor. Kafayı yiyeceğim.

Yardımcı olursanız bu öğrenci kardeşinize büyük iyilik yapmış olacaksınız.

Merhabalar.

Arkadaşlar makinem ısıtma yapmıyor. Resistans omajını ölçtüm 24,5 aldım. 220ye bağladım devreyi tamamlayınca Çıngı (spark) aliyorum. Resistansta problem göremedim. Kart uzmanı arkadaşlar kartın fotoğrafına bakarak bir çözüm yolu sunabilir mi? Şayet makine yıkama yapıyor programı normal bir şekilde tamamlıyor.

Anlamak istediğim şey değişmesi mi gerekiyor yoksa tamir yeterli olur mu?

Ekli dosyalar

• IMG-20191116-WA0145.jpeg
    IMG-20191116-WA0145.jpeg
    218.9 KB · Görüntüleme: 64
  • IMG-20191116-WA0143.jpeg
    IMG-20191116-WA0143.jpeg
    385.2 KB · Görüntüleme: 61
  • IMG-20191116-WA0132.jpeg
    IMG-20191116-WA0132.jpeg
    284 KB · Görüntüleme: 57
  • IMG-20191116-WA0155.jpeg
    IMG-20191116-WA0155.jpeg