Kompanzason Problemi (Çözülürse güzel bir paylaşım olur bence)

taratoryum

Üye
Öncelikle merhabalar.
Problemimiz End. Reaktif % 45, Kap. Reaktif % 30 olarak ölçülüyor.

Sistemde yük olmadığı halde tüm kondansatörler devreye alınıyor yine de endüktif ve kapasitif değer artıyor.

25 kVA trafoya sahip sistemde 1kVAR sabit +1kVAR+0,5kVAR kondansatör gruplarımız bulunmaktadır. Akım trafoları her fazda 40/5 Cl:0,5 tir. Reaktif kontrol rölesi ve kontaktör bulunmamaktadır. Sistem manual olarak kumanda edilmektedir. Fazlar dengeli olup 4- 4 -5 A şeklindedir. Güç ve ekipman olarak aynı sisteme sahip başka birçok birimimiz mevcuttur.
Problemin çıkış noktası birgün bu birime gittiğimizde gerilimi ana panodan 445 V olarak ölçtük trafodan kademeyi değiştirerek tekrar 400 V' a ayarladık daha sonra sayaç arızalandığından (Köhler, üretim yılı 2005) yenisi ile değiştirdik. Reaktif problemi devam etti. Aynı sayacı başka tesiste denedik sayaç normal.
Faz yönleri, sayaçtaki tüm bağlantılar, akım trafolarının polariteleri, kondansatörler ve harmonikler herşey kontrol edildi
Olayın ilginç tarafı, aynı sisteme sahip birden fazla yer mevcuttur ve sadece problem burada ortaya çıkmıştır. Sistemde 4 adet konvertör bulunmakta ama söylediğim gibi aynı konvertörler diğer sistemlerde de var oralarda problem yok. Her sistem farklı yerleşim birimlerinde olduğundan aynı girişe sahip değil ama giriş gerilimi 31,5 kV olarak aynı değerdedir.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sisteminize bi güç analizatörü bağlayıp ölçüm yapmanızda inanılmaz yararlar var, bu ölçümü yaptıktan sonra daha güzel bir yol ile sonuca varılabileceği kanaatindeyim

sistemi rg3-12cs ile kumandalı yapman vede sistem analizi yaptırman senin menfatine olacagı dusuncesindeyım

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Sistemi bir analizör ile inceledim ve harmonik yüzde değerleri 3 civarında bir problem görülmüyor. Problemimde anlaşılmayan veya eklememi istediğiniz bir detay olursa seve seve belirtirim. Denemediğim birşey kalmadı ama problem devam ettiğine göre bir yerlerde sıkıntı var. Hala kafa yoruyorum bu konuda yetersiz cevap gelmesine de ayrıca üzüldüm.

25 kVA trafoya sahip sistemde 1kVAR sabit +1kVAR+0,5kVAR kondansatör gruplarımız bulunmaktadır. Akım trafoları her fazda 40/5 Cl:0,5 tir. Reaktif kontrol rölesi ve kontaktör bulunmamaktadır. Sistem manual olarak kumanda edilmektedir. Fazlar dengeli olup 4- 4 -5 A şeklindedir. Güç ve ekipman olarak aynı sisteme sahip başka birçok birimimiz mevcuttur.
Problemin çıkış noktası birgün bu birime gittiğimizde gerilimi ana panodan 445 V olarak ölçtük trafodan kademeyi değiştirerek tekrar 400 V' a ayarladık daha sonra sayaç arızalandığından (Köhler, üretim yılı 2005) yenisi ile değiştirdik. Reaktif problemi devam etti. Aynı sayacı başka tesiste denedik sayaç normal.
Faz yönleri, sayaçtaki tüm bağlantılar, akım trafolarının polariteleri, kondansatörler ve harmonikler herşey kontrol edildi
Olayın ilginç tarafı, aynı sisteme sahip birden fazla yer mevcuttur ve sadece problem burada ortaya çıkmıştır. Sistemde 4 adet konvertör bulunmakta ama söylediğim gibi aynı konvertörler diğer sistemlerde de var oralarda problem yok. Her sistem farklı yerleşim birimlerinde olduğundan aynı girişe sahip değil ama giriş gerilimi 31,5 kV olarak aynı değerdedir.

KOMPANZASYON YETERSİZ OLABİLİR ÇÜNKÜ BÜTÜN KONDANSTÖRLERİ ALIYOR ŞEKLİNDE CÜMLENE:3~rg3-12cs ENTES MARKA RÖLE TAKMAN GEREKİYOR
12 KADEME ve monofaze çalişan aletler için kondanstörler seçimini de yaptiğinda üçfazli kondanstörler ile daha iyi sonuç elde edersin.
12 kademenin 6 tanesini trifaze 6 tanesini monofaze ve farkli kvar li kontanstörlerle sağlıklı sonuç alabileceğin yönünde kanaat getirdim

Moderatör tarafında düzenlendi:
sisteminizde reaktif güç kontrol rölesi ve buna bağlı kontaktür olmayışı sistemi kötü etkilemiş çünkü sistem üzerindeki yükler günün her satlerinde ve işketmenizin çalışımına bağlı olarak değişkenlik olablir sistem üzerindeki yüklerin dengeli olması iyi fakat sistemde günlük çalışma saatleriniz farklı olduğu için kondansatürlerin manuel değil otomatik devrede olması gerekir çünkü sisteminiz manuel devrede olduğu için sistemdeki yükler günlük olarak değişkenlik gösterdiği için bunu manuel olarak kontrol etmeniz çok güç bu nedelerden dolayı sisteminize reaKTİF GÜÇ KONtrol rölesi ve kontaktür bağlıyarak sorunu halledeceğinize inanıyorum

Arkadaşlar,
Kompanzasyon gücü yeterlidir. Kondansatörlerin her fazı ayrı ayrı ölçüldü ve kondansatörler normal. Gün içerisindeki güç değişimi sıfıra yakındır, sadece 125 Watt lamba yanmakta ve diğer güç tüketimleri sabit kalmaktadır.
Daha önce yazımda belirttiğim gibi birebir aynı sistemden birden fazla yerde kullanılmaktadır. Güç sabit olduğundan devreye alınan kondansatör gücü diğer yerlerde yeterli olmaktadır.
Harmonikten şüphelenerek yaptığım ölçümlerde de bir sonuca ulaşamadı. Tedaş' ın gerilim değerini yükseltmesinden sonra problem ortaya çıktı ve gerilimi düzeltmemize rağmen halen ceza problemimiz devam ediyor.
Atladığım ne olabilir sizce ?
İlginiz için çok teşekkür ederim. Çözümde desteğinizi bekliyorum.

Sayın Günerdr,
Teklifiniz için teşekkür ederim ama şunu belirtmem gerekir aynı sistemden yaklaşık 50 adet var ve hepsi söylediğim şekilde röle ve kontaktör olmadan yıllardır çalışıyor onun için röle dışında başka problem olduğunu düşünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşım sen zaten sorun üzerinde epey bi kafa yormuşsun. Ve bir de tespitin var; Tedaş kademe değiştirdikten sonra arızanın meydana geldiğini söylüyorsun. Sorun Şebeke ve senin ölçümünde olabilir. Benim tavsiyem; doğru çalıştığından emin olduğun iki sayacı aynı anda bağlayıp durumu görmen.

Şebeke problemi tespit ettikten sonra normale döndürülmüştü. Bu sistemdeki sayacı başka bir tesiste denedik ve orada normal değerler yazdı.

bu başka tesisin güç faktörü farklı şimdi senin sistem kapasitifmi yazıyor en son çare madem hesaplamaların doğru o zaman sistem üzerindeki yükler 24 saat aktifmi eğer aktifse sorun yok eğer ara ara çalışıyorsa kondansatürleri devreye elle alır alır çıkarırsın

Forum istatistikleri

Konular
129,362
Kullanıcılar
451,849
Son üye
SüleymanS.

Yeni konular

Geri