klima universal kart montajı

@by lent arkadaşım açıklama için teşekür ederim.baya bir yol almış bulunmaktayım.şimdi sadece iç ünitedeki kabloların hangilerini olduğunu bulmak kaldı.ben şema üzerinde numara vererek birkaç soru sorayım.

bir arkadaş şöyle bir açıklama yapmıştı.dış üniteden gelen kablolar sırasıyla
1L = Faz
2N = Nötr
Toprak = topraklama
3 = 4 yollu vana
4 = dış motor fanı

benim iç ünitede dışarıdan gelen 3 ve 4 numaralı kablolar ( kabloların olduğu resimde sağda siyah ve kırmızı) tek sokette birleşik.bunları ayırmam gerekiyor değilmi ? İç üniteyi kastediyorsan ayırma veya ayırsan bile etiketle bu sayede 3 ve 4 numara olduklarını unutmazsın hatırlarsın ve dış ünitenin hangi parçalarına bağlı olduklarını bilirsin! Bir not daha iç ünitede çiftli kablo kahve ve mavi görünmekte(benim paylaştığım 1. resim) sen neden kır syh yazdın?

Ekli dosyayı görüntüle 12277

şemaya göre
1 numaraya = dış üniteden gelen nötr kablo
2 numaraya = burada heater yazıyor hangi kabloyu takacağımı bilemedim.
3 numaraya = 4 yollu vana yazıyor.buraya dış üniteden gelen 3.numaradaki siyah kablo
4 numaraya = dış üniteden gelen 4numarali kırmızı kablo
5 numarada = swing modu var fakat bunun kablo girişi ile karttaki farklı o yüzden onu takmayacağım.
6 numara = 220v kahverengi faz - peki nötr nereye takmam gerekir? 1 numara NÖTR
geriye birde iç ünite motoru kalıyor. 3 adet giriş var kartta bu kabloları bulamadıım.
Paylaştığım 2. resimde mavi halka içine aldım ya! burda 3 röle var senin reimde numaralandırdığın 5 numaranın solundaki 3 adet röle iç fan bağlantıları buraya bağla. Fan 3 hızkademeye sahip dolayısıyla nötr dahil fandan 4 kablo çıkıyor bunları bilmek gerek yani yavaş normal hızlı her röleye tek kablo bağlayacan böylece aynı sırayla 5 in yanındaki röleye yavaş kablosunu onun bir yanına normal ... anlatabildim mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
@by lent arkadaşım açıklama için teşekür ederim.baya bir yol almış bulunmaktayım.şimdi sadece iç ünitedeki kabloların hangilerini olduğunu bulmak kaldı.ben şema üzerinde numara vererek birkaç soru sorayım.

bir arkadaş şöyle bir açıklama yapmıştı.dış üniteden gelen kablolar sırasıyla
1L = Faz
2N = Nötr
Toprak = topraklama
3 = 4 yollu vana
4 = dış motor fanı

benim iç ünitede dışarıdan gelen 3 ve 4 numaralı kablolar ( kabloların olduğu resimde sağda siyah ve kırmızı) tek sokette birleşik.bunları ayırmam gerekiyor değilmi ?
Ekli dosyayı görüntüle 12277

şemaya göre
1 numaraya = dış üniteden gelen nötr kablo
2 numaraya = burada heater yazıyor hangi kabloyu takacağımı bilemedim.
3 numaraya = 4 yollu vana yazıyor.buraya dış üniteden gelen 3.numaradaki siyah kablo
4 numaraya = dış üniteden gelen 4numarali kırmızı kablo
5 numarada = swing modu var fakat bunun kablo girişi ile karttaki farklı o yüzden onu takmayacağım.
6 numara = 220v kahverengi faz - peki nötr nereye takmam gerekir?
geriye birde iç ünite motoru kalıyor. 3 adet giriş var kartta bu kabloları bulamadıım.

merhaba..
aldığınız kart daha çok salon tipi yada diğer hafif ticari tip klimalar içindir.(kanallı,yer/tavan)
bu üniversal karttaki kocaman kontrol gösterge ekranını duvar tipi bir klimaya (evdeki klima için aldığınızı yazdığınız için yazıyorum)monte etmek zordur. yapsanız bile biçimsiz görünür.duvar tipi için olanlar var ondan alın derim.
yok illa yaparım ben diyorsanız;

adım adım yapınız..

1 - nötr soketi: şebekeden gelen nötr'ü bağla.
--kartta nötr hattını yanında bir röle var (üzerinde comp. yazar) onun soketine bağladığın kabloyu kompresörün faz hattına bağla,kompresör dönüş hattı dış ünitedeki nötr soketine bağla.
2-heater (bu bazı salon tipi klimalarda ek ısıtma için rezistans desteği vardır,bu onun röle çıkışı. sende olmadığına göre kullanma boş kalsın)
3-numaralı soket'e taktığın kabloyu dış ünitedeki 4 yollu vananın soketine bağla,4 yollu vanadan dönen kabloyu dış ünitedeki nötr soketine bağla.
4-numaralı soket'e taktığın kabloyu dış ünite fan motoruna bağla,fan motorundan dönen kabloyu yine dış ünitedeki nötr soketine bağla.
5-numaralı soket dediğin gibi swing motoru soketi bu sendekine uymaz boş bırak.
5-numaralı soketin yanında sola doğru 3 adet soket var. bu iç ünite fan motoru devir soketi,bunlara sırasıyla motordaki yüksek , orta ve düşük devir kablolarını bulup bağlayacaksın.
(bunları bulmak için fanın orjinal karttaki bağlantı şeklini incelemen gerekiyor.fan soketi takılı iken iç ünite kartına bak fan soketi üçlü ise işin kolay bu üç kabloyu sırasıyla yeni kartaki soketlere bağla, yok eğer dört kablo varsa en baştaki nötr dür onu ayır diğerlerini sırasıyla bağla)
6 numaralı sokete ki bu röle girişidir.buna da şebekeden gelen faz ucunu bağla.
şimdi kontrol edelim
---dış ünitede bir sürü nötr ucunun bağlı olduğu soketten (kompresör,fan ve 4 yollu vana dönüşleri )bir kabloyu iç ünitedeki nötr soketine bağla. bu kadar. sistem çalışır.adım adım gidersen yaparsın.

bu kartların çalışma mantığı şöyledir; karttan iç ve dış ünite elemanlarına faz yolla,nötr hatlarını ortak tutup içeriye al.

bu kartlarda bir eksik vardır. yazılımla alakalı olarak kompresörle 4 yollu vanaya aynı anda start verilir,bu da zamanla 4 yollu vananın bozulmasına veya gazı geri kaçırmasına neden olur. bu kartları kullanacak arkadaşlara tavsiyem kompresöre giden hattın ucuna bir adet çekmede gecikmeli röle bağlayıp kompresörü 15-20 saniye sonra devreye almalarıdır. daha sağlıklı olur.

iyi çalışmalar dilerim kolay gelsin..

@hammeron kardeş açıklama için eline sağlık.dediğin şekilde bağladık.dış ünitemiz bağlı durumdaydı zaten.kumandaya göstergeler geldi.fakat açtığımızda çalışmadı.şöyle bir sorun var.hemen şebekeden hemde dış üniteden nötr geliyor.1 numaraya şebekeden geleni taktık klima çalışmadı.yukarıdan 2N göstergeli mavi kablo boşta kaldı.bizim elektrikçi arkadaşda hem şebekeden gelen nötr hemde dış üniteden geleni birleştirip taktı bu seferde sigortası patladı :(

merhaba.. hatları kontrol edin.
karttan çıkan bütün soket bağlantıları faz hattıdır. yani bütün elemanlara fazları dağıtıyorsun.
şemada açık kalan uçlar yani nötrler ortak. hepsini birleştireceksin.karttaki nötr de toplanacak.

kolay gelsin

dediğin gibi Şebeke ve dış üniteden gelen nötr kabloları birleştirip taktık sigortası yandı.daha önceki kartta da aynı sorunu yapmıştı.klimada ne gibi bir sorun sigortayı patlatabilirki?

parçaları ayrı ayrı ölçü aleti ile kısa devreye karşı (hem birbiri hem de toprak ile) ölçmelisin kafan rahat ettiyse faz ve nötrü yine tek tek çalıştır sigorta atarsa o parça arızalı onarabilirsen onar olmadı yeni tak ondan sonra karta monte et.

[MENTION=83845]by lent[/MENTION] iç fan motorunun 4 adet kablosunu buldum fakat bunların hangisi hi hangisi low nasıl ayırıcaz usta ? eski kart elimde değil.

Ölç hepsini notr ucu sabit tut diğer probu gezdir diğerlerinni değerlerini yaz çıkan değerlere göre küçük olan lov en büyüğü de fast dır yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin

ıkı kartında fotografını cekıp koy anlatımı daha kolay olur. yanı arcelık board'în fotografını ıstıyoruz

eski kart elimde yok maalesef.geçen sene klimacı arkadaş geldi.klima arıza yapmıştı.kablolarına felan baktı taktı.kartın sigortası yandı.yeni sigorta taktı o da yandı.sonra kart bozuk deyip aldı götürdü yenisini getirmedi.bende bu sene mecburen universal kart aldım.bağlantıları yaptım fakat açma düğmesine bastığım anda sigortası patlıyor.iç ünite kablolarını söküp açmayı denedim yine patladı.

-kabloları takıp sadece şebekeden gelen nötr boştayken çalıştırdım.karta bağlı kumandaya elektrik geldi.göstergeler çalıştı fakat klima çalışmadı.
-daha sonra şebekeden gelen nötrü de dış ünitenin nötrü ile birleştirip karta takıp çalıştırmak istediğimde anında sigortası yandı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri