klima universal kart montajı

by_matrix

Üye
arkadaşlar evde kullandığım arçelik marka klimaya universal klima kartı aldım.İç ünitenin kapağını açtım.kartla gelen sensör kabloları vs. karta takıyorum.fakat motor, kompresör kablolarının hangileri olduğunu bulamadım.L N 1 2 3 şeklinde kabloların bağlı olduğu biryer var.anlamlarını çözemedim ama sanırım motor bağlantıları onlar.yardımcı olursanız sevinirim.

pc6nt.jpg

pc6qv.jpg

pc6jt.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Daha önce arçelik cihaza baktım ama şu an hatırlamıyorum. Dış ünitenin klemens kapağını açtığında orda şeması olması lazım çok basit bir bağlantı. gelen kablolardan biri kompresöre diğeri kondenser fanına bir diğeri 4 yolluya gidiyor. Ortak nötr kullanıyor. dediğim gibi dış ünitenin elektrik bağlantı kapağını sök içine bak..

ama belki bilen arkadaşımız vardır buraya yazabilirler.. yardımcı olabilirler.. seninde kontrol etmen hata olasılığını azaltır.

kolay gelsin iyi çalışmalar..

bağlantı şeması dış ünitede sanırım.oraya bakmak aklıma gelmemişti.Teşekürler

arkadaşlar klima dış ünitesindeki elektrik bağlantı şemasına baktım.şemanın solundaki 2 kablo kompresör ortadaki topraklama sağındaki 2 kabloda fan sanırım.
image (1).jpg

birkaç sorum daha olucak.
image.jpg

1- şebekeden gelen elektrik mavi kablolar klima kartında 220v yazan yere takacağım.fakat kahverengi kablo şemada nereye takılacak?
2-şemada numaralandırdığım yerlere hangi kabloları takacağım.
fotoğraf.jpg

1- nötr? şebekeden gelen elektriğin kahverengi olan notr mü?
2-heater? ısıtma ile ilgili sanırım.
3-dört yollu vana? buda dış üniteden gelen kablolardan biri galiba
4-dış fan motoru? dış üniteden gelen hangi kablo?
5-iç fan motoru? bu kabloyu nasıl bulabilirim?

arkadaşlar klima dış ünitesindeki elektrik bağlantı şemasına baktım.şemanın solundaki 2 kablo kompresör ortadaki topraklama sağındaki 2 kabloda fan sanırım.
image (1).jpgpc6qv.jpg

1- nötr? şebekeden gelen elektriğin kahverengi olan notr mü? 1.RESİM
2-heater? ısıtma ile ilgili sanırım. Ünite ısıtıcısı
3-dört yollu vana? buda dış üniteden gelen kablolardan biri galiba 4 adet- bakır boru bağlı - Selenoid
4-dış fan motoru? dış üniteden gelen hangi kablo? Resim- renklere göre
5-iç fan motoru? bu kabloyu nasıl bulabilirim? 2 ve 3 soket halinde yine resilere bakarak referans al renkleriyle tanı

mavi yeşil halkalar iç ünite soketlerini temsil eder 2. resim
Kolay gelsin

Son düzenleme:
heater için hangi kablo olduğunu nerden anlayabiliriz? dış üniteden mi geliyor? kusura bakmayın ilk defa klima kartı takıcam o yüzden sorular basit veya anlamsız gelebilir :)

Bu kabloyu, diğer uçları sokete bağladıında geriye kalan olarak bulabilirsin diye düşünmekteyim bir de uçlara faz ve nötr vererek (Şebeke voltajı ile çalıştığndan eminsen motor kompresör vb.) İç ünitede bulunur yalnız iç fan ile ısıtıcı olduğundan şüphelendiğin uşları beraber çalıştır fön mak. gibi sıcak hava gelmesiyle anlarsın. 2. resimde nereye bağlayacağını gör bir d örnek 4 yollu vana resmi için buraya göz at China 4-Way Reversing Valve (DSF-34) - large image for 4-Way Reversing Valve

Bunu da ekleyeyim bir kaç açıklama yaptım :)
pc6qv.jpg

@by lent arkadaşım açıklama için teşekür ederim.baya bir yol almış bulunmaktayım.şimdi sadece iç ünitedeki kabloların hangilerini olduğunu bulmak kaldı.ben şema üzerinde numara vererek birkaç soru sorayım.

bir arkadaş şöyle bir açıklama yapmıştı.dış üniteden gelen kablolar sırasıyla
1L = Faz
2N = Nötr
Toprak = topraklama
3 = 4 yollu vana
4 = dış motor fanı

benim iç ünitede dışarıdan gelen 3 ve 4 numaralı kablolar ( kabloların olduğu resimde sağda siyah ve kırmızı) tek sokette birleşik.bunları ayırmam gerekiyor değilmi ?
untitled.JPG

şemaya göre
1 numaraya = dış üniteden gelen nötr kablo
2 numaraya = burada heater yazıyor hangi kabloyu takacağımı bilemedim.
3 numaraya = 4 yollu vana yazıyor.buraya dış üniteden gelen 3.numaradaki siyah kablo
4 numaraya = dış üniteden gelen 4numarali kırmızı kablo
5 numarada = swing modu var fakat bunun kablo girişi ile karttaki farklı o yüzden onu takmayacağım.
6 numara = 220v kahverengi faz - peki nötr nereye takmam gerekir?
geriye birde iç ünite motoru kalıyor. 3 adet giriş var kartta bu kabloları bulamadıım.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri