Kendi Yaptığımız Hatalar

Hakikaten de efsanesin o zaman :D
Aman dikkat et. Elektriğin şakası olmaz.

Bir gün TV'de röportaj vardı. Kamyonculara yoldan aldıkları bayanlar hakkında soruyorlardı; "siz AIDS"'ten korkmuyor musunuz diye... Sözüm meclisten dışarı Birisi bizim Efsane usta gibi cevap vermişti. Biz Türk'üz. Bize birşey olmaz...

Yaklaşık 15 yıldır mühendislik yapıyorum. Sahada pek çok arızalara gittim. Hemen hemen her türlü olayla karşılaştım. Çalıştığım işyeri Türkiye'nin en büyük fabrikalarından birisiydi ve orada başmühendislik yaptım. Sakın yanlış anlama ama o sana öyle diyen patronun adam değil. Ben olsam senin iyiliğin için ilk dakika içinde kovardım seni.

adam resmen gaz vermıs elemana yaw

liseden(düz lise) sonra aldıgım PC nin Bios güncellemesini yaparken bios çipini bozdum yanlış yükleme ile.
uzun süre aynı bios çipinden aradıktan sonra bulup eskisini çıkarıp yerine yeni satın aldıgım çipi takacaktım.

hazır pc dagılmışken kardeşime de birkaç şey öğreteyim dedim fakat kendim birşey öğrendim.
tek tek elemenları(HD,işlemci anakart fan vs.) anlattıktan sonra
-bak bu bios çok öneli ilk açılışta gerekli kontrolleri bu çip yapar ve OS a devreder ve kenarındaki işareti göstererek bu yönde takılır zaten belli adamlar yapmış dedim.
kardeşim ne derse begenirsiniz.
-peki bu yönde takmazsak ne olur?
ben gülerek çok bilmiş bir eda ile şöyle dedim.

-bak bu sistemleri tasarlayanlar çok akıllı insanlar bunun önlemini almışlardır birşey olmaz
pc açılmaz sadece dedim
bak istersen göstereyim diyerek çipi 90 derece kaydırarak taktım.
(biraz da zorlama ile. aslında zorlamadan anlamalıydım :) )

enerjiyi verdikten 5 sn sonra çipin üzerindeki award etiketi buruşmaya başlayınca çipe dokunmamla çipin yandıgını anlamam bir oldu.
hemen fişi çıkardım ve yanan cihaz raporunu veriyorum .
CPU(pIII)
Harddisk
Anakart
Bios çipi( zaten)

bana pahalıya patlamıştı o zaman :)

artık datasheetlere bakmadan çip takmıyorum.(bc 547 bile)

başka ilginç vukuatlarım da vardır.bakarsın birgün onlara da sıra gelir.

hatalar olmadan insanlar kendilerini geliştiremezler.bir şeyi bozmadan onu tamir edemezler buna da deneyim derler.

meslek lisesine yeni başladığımda bir elekronikçiye işi öğrenmek için girdim 2 hafta sonra usta'yı kısadevre yaparak sigarayı yaktığını gördüm 1 gün sonra usta yoktu bende sigara yakayım dedim bi kısadevre güm. 10 dk gözlerim görmedi meger usta dc ile kısadevre yapıyormuş ama iyiki küçük bir kaza ile atlatmışım bu gün de elektrikle uğraşıyorum patlatmamak için kendi işimi bile 4 defa enerji vermeden kontrol ederim riski en aza indiririm

Ben elektrikçiyim beni elektrik tutmaz mantığı çok yanlış tedbir almadan asla çalışmamak lazım,ilk önce iş güvenliği

abilerim insan çok bilmektede hata yapıyor bazende ben bu işi gözüm kapalı yaparım deyip alel acele işe başlıyor yoksa konu hakkında bilgisiz adam çok daha az hata yapıyor adam tırsıyor aman biişi olmasın yakmayalım falan 95 yılında ist serinyaylada apartmanların zil arızalarını yapıyorduk eskiden zil tesisatı ile telefon tesisatı aynı borundan çekiyolardı tahta pano kullanan zihniyet onuda kar sayıyordu zilleri yaparken t elefonları bozuyorduk velhasıl bir apartmanda 10 gün uğraşıyorduk ne günlerdi :D

merhaba bende sizlere lise yıllarında bir anımı yazayım....
endüstri meslek lisesi 1 yılında ilkkez devre kurmayı öğreniyoruz...tahta şablon üzerinde 1 butonla 1 zil 2 butonla 1 zil diye devreler kurup bunları 12/24/220 v kademedeki prizlere takıp çalıştırıyoruz tabii ki sen 24 volt çalışması gereken bir kanarya zil sesine 220 v verirsen ince çıkmasını beklediğin zil tabii ki karga veya kakaraska gibi ses çıkacak fazla bir ses çıkmadı hatta patlamanın sesi daha şiddetli oldu ses ile kalın tonlu sesle beraber patlama sesi duyuldu bunu yapmamazın sebebi bilerek ne olacak merağını ortadan bertaraf etmek öğretmenimiz bizlere yeni zil sesleride almamız için ceza verdi okul harçlıklarımdan 1 haftalık kullanamadım ve yeni ziller aldık anladıkki o zaman hata yaptığımızda bu kadar ucuz kurtulamayabilirdik maliyeti can pahasına ödeye bilirdik...

şimdiden tüm meslektaş arkadaşlarıma hayırlı bereketli kazasız belasız çalışma günleri dilerim...

saygılarımla

Meslek lisesi elektronik bölümüne yeni(1984) başlamışız. İlk dönem atölyede elektrik dersleri alıyoruz. Tahta üzerine lamba, zil devresi, v.s. kuruyoruz. Mesleğime de çok meraklıyım ve herkesten önce işimi bitiriyorum. Bir lamba devresi yaptım. çalıştırıp hocaya gösterdim ve OK aldım. Daha sonra diğer arkadaşlardan birisi sigortayı attırdı. ben de buşonlu sigortayı 2W'lık trafonun primer teliyle sardım :). Hoca diğer arkadaşın lamba devresini kontrol etmeye gelince arkadaş lambayı yaktığında tabi sigorta nanay. Yine sardım, yine aynı, tekrar sardım, yine aynı. Hoca arkadaşın yaptığı devrede bir kusur olmadığı halde "hay senin yapacağın devreye" gibisinden söylenip gitti. :D

evd eskiden öyLeydi biz isi takip ediyorduk bakıyordur soruyordUk simdi yanımda 2 cırak war lise 4 ögrencisi stajdalar ama bi Lamba takamıyorlar oGLum nie geliyosn diyorm is ögrenmek icin degilmi hyr babam gönderiyor diyorlar : )))

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc

Yeni konular

Geri