Kendi Yaptığımız Hatalar

90 lı yıllarda internett yoktu kimseye bir şey sorulmazdı deneyerek işler öğrenildi şimdiki gibi forum yoktuki fikir alabilesin bizim jenerasyon hep hata yapa yapa işi öğrendi

hatalar zaman geçince komikleşiyor ama anında çokk ciddi bişekilde insan ürküyor bugün çırağı eğiteyin dedim protolin döktürdüm başardı ama tokattan kaçamadı sonra usta niye vurdun dedi yarın ben olmadığım zaman elinde gözünde işteolsunki hata yapma diye dedim şimdi anlamazlar ama başından ustası gidince oan anlayacaklar çırğın eniyisi ustasıolmadığında kendi kendine çalışandır inşallah sizinde öyle olur

genelikle enerji kesmeden çalışırım ama daha hiç patlatmadım patron bile diyorki sen çalışırken kalbim duracak gibi oluyor yani benim patron kesin kalpten gidecek bigün ama nezaman bende bilmiyorum

HafazanAllah ; ilk patlatmanız son patlatmanız olabilir.Kesmekte fayda var.

Muhteremlerden son laflar:
-" Buna el bombası denir " demiş,bir daha birşey dememiş,
-" Bakalım bu tüp kaçırıyormu? " demiş,bir daha birşey dememiş,
-yanındaki şoföre " sağ boş " demiş,bir daha birşey dememiş.
Bu laflara, " elektriği kesmeden bağlantı yapıyorum " demiş, arkası aman gelmesin.

hatalar zaman geçince komikleşiyor ama anında çokk ciddi bişekilde insan ürküyor bugün çırağı eğiteyin dedim protolin döktürdüm başardı ama tokattan kaçamadı sonra usta niye vurdun dedi yarın ben olmadığım zaman elinde gözünde işteolsunki hata yapma diye dedim şimdi anlamazlar ama başından ustası gidince oan anlayacaklar çırğın eniyisi ustasıolmadığında kendi kendine çalışandır inşallah sizinde öyle olur

genelikle enerji kesmeden çalışırım ama daha hiç patlatmadım patron bile diyorki sen çalışırken kalbim duracak gibi oluyor yani benim patron kesin kalpten gidecek bigün ama nezaman bende bilmiyorum

Hakikaten de efsanesin o zaman :D
Aman dikkat et. Elektriğin şakası olmaz.

Bir gün TV'de röportaj vardı. Kamyonculara yoldan aldıkları bayanlar hakkında soruyorlardı; "siz AIDS"'ten korkmuyor musunuz diye... Sözüm meclisten dışarı Birisi bizim Efsane usta gibi cevap vermişti. Biz Türk'üz. Bize birşey olmaz...

Yaklaşık 15 yıldır mühendislik yapıyorum. Sahada pek çok arızalara gittim. Hemen hemen her türlü olayla karşılaştım. Çalıştığım işyeri Türkiye'nin en büyük fabrikalarından birisiydi ve orada başmühendislik yaptım. Sakın yanlış anlama ama o sana öyle diyen patronun adam değil. Ben olsam senin iyiliğin için ilk dakika içinde kovardım seni.

Hakikaten de efsanesin o zaman :D
Aman dikkat et. Elektriğin şakası olmaz.

Bir gün TV'de röportaj vardı. Kamyonculara yoldan aldıkları bayanlar hakkında soruyorlardı; "siz AIDS"'ten korkmuyor musunuz diye... Sözüm meclisten dışarı Birisi bizim Efsane usta gibi cevap vermişti. Biz Türk'üz. Bize birşey olmaz...

Yaklaşık 15 yıldır mühendislik yapıyorum. Sahada pek çok arızalara gittim. Hemen hemen her türlü olayla karşılaştım. Çalıştığım işyeri Türkiye'nin en büyük fabrikalarından birisiydi ve orada başmühendislik yaptım. Sakın yanlış anlama ama o sana öyle diyen patronun adam değil. Ben olsam senin iyiliğin için ilk dakika içinde kovardım seni.

aynen katılıyorum bu şekilde kendini kollamayan bir elemanı derhal kovardım

Arkadaşlar şantiye elektrikçigine yeni başladığım dönemde beton santralının bulunduğu sahada elektrikler kesildi bende dagıtım panosundaki nh sigortalar ıkotrol ederken iki tanesinin attığını fark ettim.(Kör kimdir kör acemi olandır) derler,hemen 2,5 nya soyarak nh üç tur attım ve yerine takarak panoyu kapattım.iki saniye sonra büyük bir patlamayla panonun kapakları iki yana açıldı büyük bir kazadan iki saniyeyle atlatdım sardığım nya panonun kapagına tüfek saçması gibi yapışmıştı.
1=NH Sigortalar attığında yenisiyle değiş.
2= Kesinlikle üzerine tel sarmayın iki saniye gecikme yapmaya bilir.

bir anıda ben anlatıyım bari;rusyada çalıştığım dönem büyük bir şantiyenin saha elektriğine bakıyorduk,bigün bir panonun yerinin değişmesi gerekiyordu,sahacı olanlar bilirler genelde malzemeler kısıtlıdır :) panonun beslemeleride 120 mm alüminyum kablo neyse panoyu falan kurduk bağlantılara geçtik bir taraftan ana bağlantı kuruldu,karşı taraftanda pano bağlantısı yapıldı,telsizler fuul çalışıyor tamam bitti falan gibisinden operasyon başarılı,elektriği bir verdik abii pano bir titredi düşünürsün deprem oluyor,işin özü kablo ortadan ekliymiş nötr ucunu karıştırmışız nötr faz gidince rusların ana trafosundan 355 amperlik bıcaklı sigorta atmış neyse çağırdık rusları değiştiler gittiler ölçüm falan normal tekrar bağlantıyı kurduk derken yüke verdiğimizde gerilim düşümü oluyor ve pano yüklenmiyor,rusları tekrar çağırdık,adamlar normal olduğunu sölüyor fakat biz derdimizi anlatmaya çalışıyoruz biide dil sorunu var rusça tam bilmiyoruz o zamanlar :)) adamlar anlayamadı arızayı ana trafocuları çağırdılar onlarda ölçüm falan çözemediler ama en sonunda yine biz bulduk onların o faz üzerindeki bakır baraları kavrulmuş iletkenliğini kaybetmiş,değiştilerde şantiye çalışmaya başladı,konuyu nereye getiricem basit bir ihmal halbuki ölçmesi 2 dk alırdı kendine güven böle bişey işte,arkadaşlara tavsiyem dikkat önemli bişey.
iyi çalışmalar

saltukakar kardeşim kötün ben olayım önce iş emniyetini al sonra işini yap.yıllarca o.g.ve a.g şebekelerinde çalıştım iş emniyetini almayan bircok arkadasım iş kazası geçirdi kimisi direkte asılı kaldı bir ata sozüüz var hatırlatmakta yarar görüyorum önce essgini saglam kazığa bağla sonra allaha emanet et diye sans herzaman yanında olmaz kolay gelsin

askeriyede yaşını başını almış başçavuşum vardı, emniyet kemerini takmadan direğe çıkmama izin vermezdi. ben takmak istemeyince de; beline tak da istersen yukarda kendini bağlama derdi, direğe çıktığım bir gün başçavuşun ısrarıyla kemeri taktım. yukarı çıktım direk, demir direk. hatta enerji var tabi, bi şekilde çarpıldım ve emniyet kemeri aşagı düşmemi engelledi ve hayatımı kurtardı. herkezin emniyet tedbirlerine uymasını tavsiye ederim. unutmayın emniyet tedbirleri yaşanan tecrübelerden yola çıkılarak geliştirilmiş, insan hayatını korumaya yönelik yöntemlerdir.

Bende işçilerimin bağlamış olduğu 1275KVA lık jeneratör bağlantısını kontrol etmediğim için nerdeyse faz-faz arızası yaptıracaktım ki başka bir usta kontrol etmesi üzerine faciyadan kurtulmuş olduk. Bu yüzden ölçü aleti kullanımı ve KONTROL çok önemli.....

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri