Kapasitif Sorunu...

aktif:41000 Ri:220 Rc:14000
kompanzasyon panosu devre dışı,trafoda sabit kondansatör grubu bulunmamaktadır...her durumda kapasitif artmaktadır..birkaç km uzunluğunda nyc kablo bulunmaktadır..

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
dostum sistem acılımı ne sayacın faz sıraları duzgunmu yoksa senın sayacdamı makelmı ve sistemde kapasıtıf yuku tetıkleyen ecoton ampul ups ve benzerı yukler cogunluktaysa bunları olcup şönt reaktör kullanmalısın

bizde ups,ecoton ampul bulunmamaktadır,yüzlerce elektronik balastlı ampulumuz mevcuttur..uzunca kablolar(nyc) dışında kapasitifi tetikleyecek hiçbir yük yoktur...sayac markasıda elsterdir...

Öncelikle,sayacınızı değitirmenizde yarar var ! Bir analizör yardımı ile,sayacı ve diğer para-
metreleri takip ederek sonuca ulaşabilirsiniz.Analizör takibi yapmadığınz sürece,sonuca
gitmeniz çok zordur.
NOT:Sayaç bağlantılarınızın doğru olduğu varsayılmıştır.

Son düzenleme:
aktif:41000 Ri:220 Rc:14000
kompanzasyon panosu devre dışı,trafoda sabit kondansatör grubu bulunmamaktadır...her durumda kapasitif artmaktadır..birkaç km uzunluğunda nyc kablo bulunmaktadır..

İhtimaller;

* Sayaç bağlantısında hata olabilir.

* Sayaç arızalı olabilir.

* Sistemde, unuttuğunuz bir yerde sabit kondansatör bulunabilir.

* Sisteme kapasitif yük basacak elemanlar bulunabilir.

İhtimalleri değerlendirip, işletmenizi gözden geçiriniz. Faydası olacaktır.

teşekkürler dikkate alacam tüm yorumları
sayac bağlantısında sorun olması düşük ihtimal diye düşünüyorum son 2aydır bu sorunu yaşıyorum önceden böyle bir sorun yoktu..
sayac arızalı olabilir...
sistemi inceliyoruz ama sabit kondansatör grubuna rastlamadık..
sistemde kapasitif yük basacak sadece kablolar var..

Sayaç bağlantılarında hata yoksa (sayaç markası ve verilen değerlere göre) MWh seviyesinde tüketim olan bir işletmede bu kapasitif değer çok çok yüksek. Bir yerde kapasitif yük kalmış olma ihtimali çok az bence. Daha önceden böyle bir sorun yaşamamış olduğunuzu söylediğinize göre kablo kaynaklı bir durum da mantıklı gelmiyor.

Sorun yaşamaya başladığınız dönemde yeni bir uygulama yapılmadıysa (yeni bir tesis, bir makina vb. devreye alma gibi) bence sayacınız değişecek gibi görünüyor.

İmkanınız varsa işe öncelikle yardımcı bir ölçme ile eldeki değerleri doğrulamakla başlayabilirsiniz.

Öncelikle,sayacınızı değitirmenizde yarar var ! Bir analizör yardımı ile,sayacı ve diğer para-
metreleri takip ederek sonuca ulaşabilirsiniz.Analizör takibi yapmadığınz sürece,sonuca
gitmeniz çok zordur.
NOT:Sayaç bağlantılarınızın doğru olduğu varsayılmıştır.

Fahri Bey,sayacın değişmesinin yararlı olacağını neden düşündünüz?
Sayacın bozuk olduğunu mu düşünüyorsunuz,yoksa sayacın markası açısından mı bunu söylediniz?

Sayacın markası yönünden.5-6 yerde böyle bir durumla karşılaştım.

sayaçtan olma ihtimali büyük, bende 7-8 yerde sayaçların yanlış ölçtüklerine şahit oldum değiştirilince sorun ortadan kalktı,
halen kendi kendime sorarım bu sayaçlar aktifi doğru yazıyorda reaktif veya kapasitifi yanlış yazıyor bunun cevabını bulamadım kendimce,
ölçüm mantığı itibari ile aktifide yanlış okuması gerekli, bire bir bir kaç yerde ölçüm sonuçlarından çıkartığımız sonuçlarla bunu yazıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri