Kapasitif Ceza Sorunu-Şönt Reaktör yetersiz mi?

Play storda.İkisindede var.İki programda
aynı beyefendiye ait.Tüm teknik eleman-
larda bulunması gerekir diye düşünüyo-
rum.

Ekli dosyalar

• IMG_20220426_103659.jpg
    IMG_20220426_103659.jpg
    86.9 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20220426_103729.jpg
    IMG_20220426_103729.jpg
    79.5 KB · Görüntüleme: 20
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Geriliminizin 31.5 kv,kablonuzun 150 mm²
varsayımı ile,kablodan kaynaklanan kapa-
sitiflik 1 kvar. civarındadır.40 kvar az,10 daha ilave edeceğim ifadesi , bence , çö-
züm yanlış yerde aranıyor gibi geliyor.So-
runuzu,tekrar gözden geçirseniz iyi olacak.
Yani OG hattındaki kapasitiflik AG tarafına şönt reaktör bağlayarak bastırılamaz diyorsun. Doğru mu anlıyoruz akyar baba?

Öyşe bişey söylemedim.Tam tersine,AG
den yapılır.Genelde !

bugun bir trafo imalatçısı arkadaşımla görüştüm . bu durum nadirde olsa kalitesiz trafolarda silisli sacları iyi olmayan ve iyi preslenmemiş nüvelerden kaynsklı olabiliyormuş. aynı zamanda bu durum faz kaymalarına sebebyiyet veriyormuş. bu daha çok delta star yani üçgen yıldız trafolarda daha fazla görülüyormuş..
bunu sizin bahsettiğiniz gibi kabala hesapla çözmekte mumkün değilmiş. çözmek için mutlaka girişe ölçü aletleri bağlanmalı durum uzun süre analiz edilmeli ve ona göre şönt reaktör konmalıymış.
aynı zamanda bunu ag tarafından alınan ölçüyle kompanze etmek pekte mümkün görünmüyormuş .
vede bu kaymalarda değerler vektörel olarak değiştiği için her fazdaki akım ölçüsüne göre reaktör seçilmeli imiş bunun için mutlaka ölçümler yapıldıktan sonra ogden ölçü alıp hattın girişine 40/1 akım trafosu koyup svc tristörlerlerle sürmek imiş. .. yineden siz daha iyi bilen birine sorun.

bundan sonra yazacaklarımın konuyla pek alakası yok çünki bizim derdimizle sizn derdiniz farkli . bizim derdimiz siz reaktif gücü üretebiliyorsunuz bunu en yakın alıcılara yakın yapınki bizim hattımızdan reaktif akım akmasın . hatlarımız ısınmasın enerji verimli olsun herkes parasını alsın . çünki hat ısınınca o enerji nereden geliyor mutlaka bir enerji harcanıyor peki kim verecek bunun parasını? yani aslında o TÜİAŞIN VE TEİAŞIN DERDİ.
zaten gerekli yerlerde şönt reaktörler ogde kullanılıyor kompanzasyon yapılıyor ama bunlar küçük köyler ve kasabalarla sınırlı çünki 10 15 köye veriyorsunuz elektirği şimdi kalkıp köylüye kompanzasyon yap diyemezsiniz meburen belirli noktalarda ogden yapmak zorunda kalıyorsunuz. maliyetli bişi . ama buyuk yerlerde bunu siz yapabilirsiniz. ozaman size belirli güçten sonra bunu yükümlü kılıyor ve herkes buna uysun diye hatırı sayılır cezalar kesiyor.
şöle düşünün SİZ ELEKTRİĞİ ÜRETTİNİZ . KİME SATIYORSUNUZ TÜİAŞ(türkiye elektrik üretim aş) o kime satıyor TEİAŞ (türkiye elektrik iletim aş) o kime satıyor TEDAŞ (türkiye elektrik dağıtım aş) o kime satıyor tıyorum Boluda sedaşa şimdi hepimizde sayaç var b,z 1. noktadan 100 kwh enerji ürettik bu sayaç aynı zamanda teiaşın scadasında ve bizim scadada görünüyor . akım trafoları falan kalibreli kontrollü elektrik size gelene kadar yolda hatlarımızn kötülüğü nedeniyle bir sürü kayıp oluyor. bazen o kadar çok oluyorki dal budak şebeklerde kırsalda o kadar çok kayboluyorki son noktada 90kwh ölçülüyor . e şimdi banane ben paramı isterim peki bu kayıbın bedelini kim ödeyecek .. işte meşhur kayıp kaçak bu . aslında insanların kullandığı kaçak elektrik falan değil öyle yaygara koparıldığı gibi değil ama yinede hakkaniyetsiz bir para
şimdi senin hatların kötüyse elektriğ üretirken dağıtırken bir sürü kayıp yaşanıyorsa banane denebilir bunu saygıyla karşılarım .. işte bizim derdimiz bu .. sizinkide biz derde düşersek cezasını siz çekersiniz bize mecburen yardımcı olmanın maliyetli bir derdi. bunu neden anlattım gerklimiydi belkide hayır ..
anlatma ihtiyacı hissettim belki gerksiz bilgi olsun deye ama ag kompanzasyon pek bildiğim bişi değil .parası cezası bilmem nesi . bildiğim tek şey arkadaş sen güç katsayını 1e yaklaştırda nasıl yaklaştırısan yaklaştır ..

Bahsettiğiniz kalitesiz trafo ! olayı,800 kva
lık bir trafoda başıma geldi ve 6 ay posteki
saydırdı.OG den kontrollu SVC sürücülü
Gr.Arge röle ile ancak çözüme ulaştık.On-
larca trafo ile meşgul olmama,OG den çö-
züme sıcak bakmamakla beraber,sorunun
trafo kalitesine bağlı olarak,bu tip durum-
lar için,OGden ve SVC li çözümden başka
çözüm olmadığına kanaat getirdim.

sami hoc am şimdilerde artık 2 tip trafo geldi kanunen A+ VE A++ Sınıfı mecburi oldu bundan sonra sanırım seneye A + veya A++ kullanmayanlara da yaptırım gelecek gibi duruyor. isim vermek istemem
ama çoğu müteahitler ve 2 el trafocular uydur kaydır merdiven altlarında 2. el trafoları boyayıp buşinglerini plugon la değiştirip millete iteliyorlar ucuz yollu bunun önüne geçilmeye çalışılıyor .
ha bu demek değildir ki 2. el trafolar kötü marka vermek istemem bir sürü markanın trafosunu adam almış batmış satıyor işletmeyi fabrikayı kapamış satıyor bunda bir sıkıntı yok. eğrileri kurtarıyor ve sertifikasyonu sağlamsa olur . ama neyi üdüğü belli olmayan trafo artık kullanılmayacak . 2el trafo alıp satan arkadaşlarında artık aldıkları mala sattıkları mala bakması gerekiyor. buradan bu arkadaşların dolandırıcı sahtekar olduğu gibi bir anlam çıkmasın yok öle bişi . sadece iyi mal alıp iyi mal satsınlar .
enteresan bir şekilde eski silisli sacların eğrileri bazen yenilerinden kat be kat iyi çıkıyor . eski alternatörlerinde öle .. ama artık Ukrayna sacından mı Rusya sacından mı bilmem silisli sacda ve bakırda bu kadar pahalaşınca bir sürü dümen dönüyor. tamam insanlar sarkuysanın bakırını kullansınlar demiyorum.
ama arkadaş bakırda bakır oksit olur adam bara koyuyor demir oksit çıkıyor nasıl oluyor bu ?sonra gel enerji verimliliğinden bahset . şimdi tüm mütahitler bakırı bıraktı maliyeti fazla emekli bir insanın maaşı bugunlerde 2 metre 3x240+1200 nyy kablo alamıyor tamam aliminyum olsun . ama abi ona uygun bimetal kablo papucu kullan ona uygun kesit kullan daha çok çek aliminyum kabloyu bakır gibi kullannalar var .
bunların iletkenliği belli bakırınki 0.6megamho alüminyumunki 0.4 megamho bakırın direnci 1.7 miliohmken aliminyumun ki 2.5 miliohm dur bunları hesaplamak lazım . ayrıca 1 x aliminyum kablo çekilirken bunlar mutlaka dolaştırmalı transpozisyon yapılmalı çünki alüminyumun rezonansı daha fazla oluyor . son olarak alimunyumun handikapı ek yerlerinde ısınmalara kopmalara sebebiyet vermesi enerji kaybı olması öle bakır gibi eğip bukme aliminyumu ser bırak. ucunu ayarla çok eğip bukme pabuçla koy . dahada kurcalama ..
zor zor işimiz çok zor .. adam 100 metre 1x240 aliminyumu l1 l2 l3 diye yanyana yatırıyor üçer tane sonra gel burda kompanzasyon yap nasıl olacak abi?

bugun bir trafo imalatçısı arkadaşımla görüştüm . bu durum nadirde olsa kalitesiz trafolarda silisli sacları iyi olmayan ve iyi preslenmemiş nüvelerden kaynsklı olabiliyormuş. aynı zamanda bu durum faz kaymalarına sebebyiyet veriyormuş. bu daha çok delta star yani üçgen yıldız trafolarda daha fazla görülüyormuş..
bunu sizin bahsettiğiniz gibi kabala hesapla çözmekte mumkün değilmiş. çözmek için mutlaka girişe ölçü aletleri bağlanmalı durum uzun süre analiz edilmeli ve ona göre şönt reaktör konmalıymış.
aynı zamanda bunu ag tarafından alınan ölçüyle kompanze etmek pekte mümkün görünmüyormuş .
vede bu kaymalarda değerler vektörel olarak değiştiği için her fazdaki akım ölçüsüne göre reaktör seçilmeli imiş bunun için mutlaka ölçümler yapıldıktan sonra ogden ölçü alıp hattın girişine 40/1 akım trafosu koyup svc tristörlerlerle sürmek imiş. .. yineden siz daha iyi bilen birine sorun.

bundan sonra yazacaklarımın konuyla pek alakası yok çünki bizim derdimizle sizn derdiniz farkli . bizim derdimiz siz reaktif gücü üretebiliyorsunuz bunu en yakın alıcılara yakın yapınki bizim hattımızdan reaktif akım akmasın . hatlarımız ısınmasın enerji verimli olsun herkes parasını alsın . çünki hat ısınınca o enerji nereden geliyor mutlaka bir enerji harcanıyor peki kim verecek bunun parasını? yani aslında o TÜİAŞIN VE TEİAŞIN DERDİ.
zaten gerekli yerlerde şönt reaktörler ogde kullanılıyor kompanzasyon yapılıyor ama bunlar küçük köyler ve kasabalarla sınırlı çünki 10 15 köye veriyorsunuz elektirği şimdi kalkıp köylüye kompanzasyon yap diyemezsiniz meburen belirli noktalarda ogden yapmak zorunda kalıyorsunuz. maliyetli bişi . ama buyuk yerlerde bunu siz yapabilirsiniz. ozaman size belirli güçten sonra bunu yükümlü kılıyor ve herkes buna uysun diye hatırı sayılır cezalar kesiyor.
şöle düşünün SİZ ELEKTRİĞİ ÜRETTİNİZ . KİME SATIYORSUNUZ TÜİAŞ(türkiye elektrik üretim aş) o kime satıyor TEİAŞ (türkiye elektrik iletim aş) o kime satıyor TEDAŞ (türkiye elektrik dağıtım aş) o kime satıyor tıyorum Boluda sedaşa şimdi hepimizde sayaç var b,z 1. noktadan 100 kwh enerji ürettik bu sayaç aynı zamanda teiaşın scadasında ve bizim scadada görünüyor . akım trafoları falan kalibreli kontrollü elektrik size gelene kadar yolda hatlarımızn kötülüğü nedeniyle bir sürü kayıp oluyor. bazen o kadar çok oluyorki dal budak şebeklerde kırsalda o kadar çok kayboluyorki son noktada 90kwh ölçülüyor . e şimdi banane ben paramı isterim peki bu kayıbın bedelini kim ödeyecek .. işte meşhur kayıp kaçak bu . aslında insanların kullandığı kaçak elektrik falan değil öyle yaygara koparıldığı gibi değil ama yinede hakkaniyetsiz bir para
şimdi senin hatların kötüyse elektriğ üretirken dağıtırken bir sürü kayıp yaşanıyorsa banane denebilir bunu saygıyla karşılarım .. işte bizim derdimiz bu .. sizinkide biz derde düşersek cezasını siz çekersiniz bize mecburen yardımcı olmanın maliyetli bir derdi. bunu neden anlattım gerklimiydi belkide hayır ..
anlatma ihtiyacı hissettim belki gerksiz bilgi olsun deye ama ag kompanzasyon pek bildiğim bişi değil .parası cezası bilmem nesi . bildiğim tek şey arkadaş sen güç katsayını 1e yaklaştırda nasıl yaklaştırısan yaklaştır ..
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. OG tarafından sayaçlarımız okuma yapıyor. Fabrikanın enerji birimi tarafından analiz ediliyor. OG ye gelen XLPE kablonun uzunluğunu tam bilmediğimiz için şimdilik tahmini olarak şönt reaktör kVAR miktarını büyüterek kapasitif yüzdeyi düşürmeyi deneyeceğiz. Eğer sonuç alamazsak mutlaka sizin anlattığınız olayın üzerinde duracağım.

ölçü og değil kompanzasyonun ölçüsü 40/1 trafoyla yapılacak eğer trafonuz buşingli ise oraya takılacak plug ise hücrenin girişine konacak

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri