Kapasitif Ceza Sorunu-Şönt Reaktör yetersiz mi?

Merhabalar,

Fabrikadan 2 km uzakta bir pompa sistemimizin kompanzasyon panosu kapasitif yükler %40-50 lerde geziyor. Pompa motoru sadece ihtiyaç durumunda çalışıyor. O yüzden manuel olarak tüm kondansatörleri kapattım. OG tarafından gelen kablo kaynaklı kapasitif yükleri kompanze etmesi için de 15kVAr lık bir şönt reaktörümüz var. Sürekli devrede ve akım-voltaj değerleri normal seviyede. AG tarafında maximum 25-30 metrelik bir kablo hattımız var. şönt reaktör sürekli devrede olmasına rağmen kapasitif değerler düşmüyor. Endüktif tüketim yapma olanağımız şu an için yok.
Sizce çözüm ne olabilir?
Şönt reaktör arızalı ya da yetersizse bunu nasıl anlayabiliriz?
Üzerinde akım ve voltajı normal seviyede görmem şönt reaktörün sağlıklı çalışması için yeterli midir?
Görüşlerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu konunun uzmanı değilim ama mühendis aklım şunu söylüyor. İlk önce şönt reaktörü toptan devreden çıkartır ve değer takibi yapardım. Eğer kapasitif tüketim hepten coşuyorsa şönt reaktör yetersiz derdim. Ondan sonra herhalde büyütme yoluna giderdim. Tabi bunlar hep faraziye. Uzmanların görüşü belki tamamen farklı olabilir.

Bu konunun uzmanı değilim ama mühendis aklım şunu söylüyor. İlk önce şönt reaktörü toptan devreden çıkartır ve değer takibi yapardım. Eğer kapasitif tüketim hepten coşuyorsa şönt reaktör yetersiz derdim. Ondan sonra herhalde büyütme yoluna giderdim. Tabi bunlar hep faraziye. Uzmanların görüşü belki tamamen farklı olabilir.
Sorun hakkında bilgi sağlayabilir. Deneyeceğim. Çok teşekkürler.

Akımlar datasheet te yazana çok yakın. Nominal değerde akım çekiyor.

Şönt reaktör devreye paralel bağlı. 3 faz girişi var, diper uçları yıldız b
Merhabalar,

Fabrikadan 2 km uzakta bir pompa sistemimizin kompanzasyon panosu kapasitif yükler %40-50 lerde geziyor. Pompa motoru sadece ihtiyaç durumunda çalışıyor. O yüzden manuel olarak tüm kondansatörleri kapattım. OG tarafından gelen kablo kaynaklı kapasitif yükleri kompanze etmesi için de 15kVAr lık bir şönt reaktörümüz var. Sürekli devrede ve akım-voltaj değerleri normal seviyede. AG tarafında maximum 25-30 metrelik bir kablo hattımız var. Şönt reaktör sürekli devrede olmasına rağmen kapasitif değerler düşmüyor. Endüktif tüketim yapma olanağımız şu an için yok.
Sizce çözüm ne olabilir?
Şönt reaktör arızalı ya da yetersizse bunu nasıl anlayabiliriz?
Üzerinde akım ve voltajı normal seviyede görmem şönt reaktörün sağlıklı çalışması için yeterli midir?
Görüşlerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler.
Abisi konuyu hiç anlamadım desrsem yalan olmaz .. şimdi çözüm amaçlı düşünmek için soruyorum
1-bu pompa istasyonun kendi trafosu var doğrumudur?
2- yükler pompa. endüktif olması lazım kabloda kısa sıkıntı olacak kadar değil
peki kapasiftif ne gibi yükün var ?
neden kapasitif çeksin sebep ne ? akım çeken ne varki acaba ?
ozaman aklıma tek bir şey geliyor ölçün og hücresinde. oraya gelen xlp kablosu da bayağı uzun bu kapasitif etki yaratıyor olabilir ki xlp ile geliyor ise ..
anladğım kadarıyla kompanzasyon rölesi ag kısmında kuvettle muhtemel .kompanzasyon rölesinin akım ölçümünü ogye alıp sürücülerle mono faze şönt reaktörleri sürmek çözüm olabilir .
bu konuyu yarın sizin için net öğrenecem .. biz bu durumlarda müşterilere öyle tavsiyede bulunuyoruz ama sizin durumla aynımı değilmi bilmiyorum . yani şu an sistemde neden kapasitif olsun modunda takıldım ..
eğer yükün yoksa ve halen kpasitif is ki sistem kondansatör özelliği gösteriyor ondan dolayı kapasitif etki gösteriyor. og hattı uzun ise xlp yada havai hat ne ise kuvetle muhtemel transpozisyon yapılmamıştır
yada ne bileyim anlamadım durumu tam ...

Abisi konuyu hiç anlamadım desrsem yalan olmaz .. şimdi çözüm amaçlı düşünmek için soruyorum
1-bu pompa istasyonun kendi trafosu var doğrumudur?
2- yükler pompa. endüktif olması lazım kabloda kısa sıkıntı olacak kadar değil
peki kapasiftif ne gibi yükün var ?
neden kapasitif çeksin sebep ne ? akım çeken ne varki acaba ?
ozaman aklıma tek bir şey geliyor ölçün og hücresinde. oraya gelen xlp kablosu da bayağı uzun bu kapasitif etki yaratıyor olabilir ki xlp ile geliyor ise ..
anladğım kadarıyla kompanzasyon rölesi ag kısmında kuvettle muhtemel .kompanzasyon rölesinin akım ölçümünü ogye alıp sürücülerle mono faze şönt reaktörleri sürmek çözüm olabilir .
bu konuyu yarın sizin için net öğrenecem .. biz bu durumlarda müşterilere öyle tavsiyede bulunuyoruz ama sizin durumla aynımı değilmi bilmiyorum . yani şu an sistemde neden kapasitif olsun modunda takıldım ..
eğer yükün yoksa ve halen kpasitif is ki sistem kondansatör özelliği gösteriyor ondan dolayı kapasitif etki gösteriyor. og hattı uzun ise xlp yada havai hat ne ise kuvetle muhtemel transpozisyon yapılmamıştır
yada ne bileyim anlamadım durumu tam ...
Aslında konuyu doğru anlamışsınız. Organizenin trafosundan besleniyor. AG kablosu max 25m. Pompa motoru endüktif ama çalışmıyor. Çalışmadığı zaman tüm kondansatörleri manuel devreden çıkarıyorum. Muhtemelen OG tarafındaki kablonun kapasitif etkisiyle ilgili bir sorun dediğiniz gibi. Mevcut şönt reaktörüm 40 kVAR kapasitif etkiyi kompanze etmeye yetmedi. +10 kVAR daha sipariş verdim. Teslimat yapılınca bir de o zaman deneyeceğim.

Geriliminizin 31.5 kv,kablonuzun 150 mm²
varsayımı ile,kablodan kaynaklanan kapa-
sitiflik 1 kvar. civarındadır.40 kvar az,10 daha ilave edeceğim ifadesi , bence , çö-
züm yanlış yerde aranıyor gibi geliyor.So-
runuzu,tekrar gözden geçirseniz iyi olacak.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2022-04-26-08-39-22-42.jpg
    Screenshot_2022-04-26-08-39-22-42.jpg
    138.1 KB · Görüntüleme: 50
sitiflik 1 kvar. civarındadır.40 kvar az,10 daha ilave edeceğim ifadesi , bence , çö-
Benim AG besleme kablom 25m civarında, OG tarafındakinin uzunluğunu bilmiyorum.
Enerji izleme sisteminden veriler geldi. Sanki şönt reaktör günde 1-2 saat kendiliğinden devreden çıkıyor gibi görünüyor. Ancak böyle bir durum çok zor. Şalteri kontrol ettik sağlam. Manuel olarak devreye alınıyor röleye bağlı değil. Sizce sıkıntı nerede olabilir?
Bu arada programın ismi nedir?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,963
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri