kamera sisteminde voltaj düşümü

kkiyar

Üye
sevgili ustalar yapmış olduğum sistemde 3 adet eds marka ekb-4284 r cinsi kamera var.bu kameralar dvr ye rg-11 kablo ile bağladım.enerjilerini ise 12 v 10 a smps ile atlamalı bağladım.1 kamera smps den 20 m uzaklıkta 2. kamera diğerinin 5 m uzağında 3. kamera 2.nin 10 m uzağında.kameraları beslemek için 0,75 kablo ile önce 1. kameraya bağlayıp sonra paralel olarak 2 ve 3. kamerayı bağladım.gündüz sistemin çalışmasında hiçbir sıkıntı yok fakat kameralar gece moduna geçince 3. kameranın görüntüsü kayboluyor.3 nolu kamerayı değiştirdim olmadı. smps yi değiştirdim olmadı. smps yi 20 a ya çıkardım olmadı.kameralar gece moduna geçince 3 nolu kameranın voltajını ölçtüm 4 volt gösteriyor.gündüz modunda ise 12 volt veriyor.kameraların teknik özelliklerinde max 8,5 w yazıyor.aynı şekilde binanın başka bölümüde buna benzer sistem yaptım burada ise 8 adet aynı tip kamera var gündüz olunca herşey normal ama gece moduna geçince 7 kamera çalışıyor 1 adet kamera çalışmıyor.bu işe bir anlam veremiyorum.başka marka kameralarda 12 v 10 a lık smps ile 10 adet kamera sorunsuz çalışıyor fakat bu kameralarda sıkıntı çıkarıyor.arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.lütfen kameraların yanından besleme yapmamı tavsiye etmeyin. kameranın teknik özellikleri bu linktedir. https://www.eds.com.tr/urunler.php?konu=incele&ID=32666

Son düzenleme:
3. Kamerayi tek bir guc kaynagindan dene birde diger guckaynagindan paralel alma 3.kameranin beslemesi digerlerinden ayri olsun oyle bi dene bende merak ettim cozume ulasirsan yaz

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

3. kamerayı harici beslemeden bağladım sorunsuz çalışıyor.zaten kameraların beslemelerini tek tek müstakil adaptörden beslediğimizde sıkıntı yok.bu şekilde sistemde yaklaşı 160 adet kamera takılı bu kameralar bazıları 3 tanesi 12 v 10 a smps bazıları 5 bazıları 7 gibi farklı yerlerden besleme veriliyor.her grupta sadece 1 adet kamera gece modunda sıkıntı çıkarıyor.3 lü grupta 1 tanesi 8 li grupta 1 tanesi çalışmıyor.besleme kabloları hemen hemen aynı mesafelerde.benim anlamadığım 3 lü grupta bir tanesi çalışmıyor fakat 8 li gruplardada 1 tanesi çalışmıyor.normalde diğer mantığa görede 8 li grubun gece modunda 6 tanesi çalışmaması lazım.iyice kafam karıştı

goruntusu kaybolan 3. kamera besleme kablosunun en sonundaki kamerami ?
eger oyleyse 3. kamera ile 1. kamerayi yer degistirip bir bakin sonuca.

evet 3. kameranın görüntüsü gidiyor ve son kamera.bu kamerayı yenisiyle 2 defa değiştirdim ana 1 ile 3 ün yerini değiştirmedim.sonuç aynı.peki kameralar gece moduna girince 3. kameranın voltajı neden 4 volta düşer

gece modunda kameranin lensinin etrafinda ledler ve birtanede ldr vardir ortamdaki isik azalinca yni gunes gidince ledler calisir
gece gorusu icin bu ledler besleme kaynagindan exra akim ceker
buda voltaj dusumune neden olur.

en son kamera olmasinin sebebi akim devreyi en kisa mesafeden tamamlar.
son kameraya ise deyim yerindeyse kan alacak damar kalmaz.

sorunu cozmek icin
kablo kesit secimi
voltaj dusumu
gibi konulari okumalisiniz.
ancak baska markalarin kameralarinda sorun olmuyor demeniz(butun sartlar esitse)
ya dogru bir tespit degil
yada bu kameralarin uretiminde sorun var demektir.

Son düzenleme:
sayın hocam dediklerinize aynen katılıyorum.besleme ile kameralar arasındaki mesafe 35 metreyi geçmiyor ayrıca başka bir grupta 8 kamera var 7 tanesi sorunsuz çalışıyor 1 tanesi gece çalışmıyor.bu 8 li grubun kablo mesafeside 35 metre.kameraların teknik verilerinde 12 v ve max 8,5 watt yazıyor yani max 0,8 a gibi akım çekiyor.ayrıca bu kameralar ters voltajda çalışabilme özelliğine sahip bunun etkisi olabilir mi. ayrıca kablo bağlantılarımda sıkıntı yok deneme amaçlı + ve - yi ters bağladım kameralar çalışıyor.

gece modunda kameranin lensinin etrafinda ledler ve birtanede ldr vardir ortamdaki isik azalinca yni gunes gidince ledler calisir
gece gorusu icin bu ledler besleme kaynagindan exra akim ceker
buda voltaj dusumune neden olur.

en son kamera olmasinin sebebi akim devreyi en kisa mesafeden tamamlar.
son kameraya ise deyim yerindeyse kan alacak damar kalmaz.

sorunu cozmek icin
kablo kesit secimi
voltaj dusumu
gibi konulari okumalisiniz.
ancak baska markalarin kameralarinda sorun olmuyor demeniz(butun sartlar esitse)
ya dogru bir tespit degil
yada bu kameralarin uretiminde sorun var demektir.
İlave olarak gece görüşü aktifken akımı ölç bir güç kaynağı ile beslenen kamera sayısını çarp ona göre beslemeni değiştir veya paralel bağla.

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri