IP KAMERA SEÇİMİ VE KURULUMU ALT YAPI SİSTEMLERİ

macero

Üye
merhaba öncelikli olarak yeni teknolojiler ile gelişen kamera sektörü ıp kamera ihtiyacı çok daha net görüntü ve birçok sistemin bir biriyle entegrasyonunu doğurmuştur.
ıp kamera denince akla sadece cat 6 utp kablo ile calısan kamera gelmemelidir.
ip kamera sektörü çok geniş bir sektördür bütçe ve istekler ile inanılmaz şeyler yapılabilir
basit şekilde açıklayacak olursak cat 6 kablonun çalışma mesafesi 120 mt dir.bir ıp kamerayı 120 mt cat 6 kablo çekip bağladığınızda gerekli ayarları yapıp çalıştırabilirsiniz.
ip kamera kurulumunda ise swich konfigrasyonu ve kaç megapiksel kaç resim kayıt yapılacağının iyi bilinmesi gerekmektedir aslında bu işin temeli swich ve bildiğimiz resim boyutları performansı belirler.
yani 100 mb ile bağlanan 10 kameranız var swichiniz 10/100/utp poe 1000 sfp bir swich ise siz bu kameraları 100 mb ile swiche bağlayıp 1000 mb sfp fiber modül ile aktarım yapmanız gerekir.çünkü 10 kamera x 100 mb=1000 mb lik bir trafik oluşturur.ıp kameraların en buyuk sorunu donma olayıdır bu hesaplamaların yani swich ve resim boyutlarının hesaplanmamasından ve ayarlanmamasından kaynaklanır Workstation server bunları dahil etmiyorum sadece nvr olarak konuyu ele alıyorum basit olması için
piyasada o kadar yüksek çözünürlüklü kameralar varki 12 megapiksel 4k kameralar analitik yapan vs birçok model var
basit bir piyasa kamerası ip kamera olarak değerlendirecek olursak 2 mega piksel ve üzeri kameralarda kullanılacak swichler tamamen gigabit olmalıdır performans açısından bazen o bile yetmiyor sfp portlarında kullanılan modüllerin 10 gigabitliklerine ihtiyacımız oluyor oda yetmiyor kamerada tamponlama yapıldığı oluyor .
yani 2 mp altı kameralarda alt sekmentte 10/100/1000 swich herzaman yeterli olacaktır.donma olayı olmayacaktır.
birde sistem nekadar az dağınık yapıda olursa performans o kadar çok olur.
konuyla ilgili yazılacak okadar çok şey varki hepsini anlatmaya klavye yetmez sorusu olan arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım

Teşekkürler paylaşım için bir siteye 16 kamera baglayacagim normalde hd kamera takacak tık ama kararını değiştirdi ve ip kamera istiyor kendisi bende daha öncesinde ip kamera kurulumu yapmadım işi yapacağım kişi tanıdık olduğu için sıkıntı olmayacaktır ufak hatalarda en azından bu sistemi öğrenmem açısından iyi olacak. Bir takım araştırmalar yaptım ve kurulumu söyle yapmayı düşünüyorum siteye 2 saha dolabı koyacağım 1 saha dolabı sitenin sağ tarafındaki binaların orta yerine yani en uzak kamera ile mesafesi 90 metre ve kayıt merkezi ilede mesafe 90 metre sol tarafta aynı şekilde yapacağım ve mesafe aynı. Kablolamayi cat6 ile yapmayı düşünüyorum enerji beslemeside kameralara kadar gelen antigron kablo var her kameraya yanına bir adaptör koyacağım saha merkezine Gigabyte swich koyacağım bu sistem için ne söylersin iz

Sistem alt yapin guzel saha dolaplari gibit portu olan swich olsa daha iyi olur en azindan 2 portu gigabit olsun merkezde gigabit olsun sorun olmaz donma filan olmaz

Sent from my GT-I8200Q using KontrolKalemi Forumu mobile app

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri