Kablo da İzolasyon Sorunu Topraga Kacak Akim Verir Mi

aksu06

Üye
Merhaba arkadaslar bir sorunu sizinle paylasmak istiyorum. Bir villa da disarida bulunan ana sayac panosunda villa ici panoya kadar 100 metrelik bir kablo var. Simdi disarida ki sayac panosundam bu kabloda kacak akim olcum cihazi ile olcum yapinca 850 mA kacak olcuyoruz iceriye geciyoruz iceride bir kacak varmi diye icerideki kabloyu daha tesisata baglandigi ilk noktadan olcuyoruz ic tesisatta bulunan bir normal kacak 30 40 mA seviyesinde goruyoruz. Dikkatinizi cekecegim nokta kabloyu her iki uctan olcuyoruz ana sayac panosu cikisinda 850 villa panosu girisinde 30 40 ma bu durumda kabloda bir yalitim problemi olmasi ve topraga 850 ma akmasi durumu olusabilir mi. Yeraltinda kablo. Bu 100 metre mesafe boyunca her hangi bir noktada ki yalitim sorunu topraga bu kadar 850mA seviyesinde akim akitirmi? Villa ic panosu ana salterini indirince kacak akim kablo basinda disarida 100 ma seviyelerine dusuyor villa ic panosu salteri acilinca disarida ki panoda 850 ma e cikiyor sorun su iceride bu kacak yok hat basinda var. Ve sikayet evde yokken elektrik faturasinin yuksek gelmis olmasi. Bu tarz bir durumla karsilasan oldumu. Bu arada haftaya kabloya izolasyon testi yapacagiz.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaslar bir sorunu sizinle paylasmak istiyorum. Bir villa da disarida bulunan ana sayac panosunda villa ici panoya kadar 100 metrelik bir kablo var. Simdi disarida ki sayac panosundam bu kabloda kacak akim olcum cihazi ile olcum yapinca 850 mA kacak olcuyoruz iceriye geciyoruz iceride bir kacak varmi diye icerideki kabloyu daha tesisata baglandigi ilk noktadan olcuyoruz ic tesisatta bulunan bir normal kacak 30 40 mA seviyesinde goruyoruz. Dikkatinizi cekecegim nokta kabloyu her iki uctan olcuyoruz ana sayac panosu cikisinda 850 villa panosu girisinde 30 40 ma bu durumda kabloda bir yalitim problemi olmasi ve topraga 850 ma akmasi durumu olusabilir mi. Yeraltinda kablo. Bu 100 metre mesafe boyunca her hangi bir noktada ki yalitim sorunu topraga bu kadar 850mA seviyesinde akim akitirmi? Villa ic panosu ana salterini indirince kacak akim kablo basinda disarida 100 ma seviyelerine dusuyor villa ic panosu salteri acilinca disarida ki panoda 850 ma e cikiyor sorun su iceride bu kacak yok hat basinda var. Ve sikayet evde yokken elektrik faturasinin yuksek gelmis olmasi. Bu tarz bir durumla karsilasan oldumu. Bu arada haftaya kabloya izolasyon testi yapacagiz.
Ölçüm sonuçları doğru ise illaki sayaca etkisi olacaktır. 300ma K.A.R yok mu?

Merhaba arkadaslar bir sorunu sizinle paylasmak istiyorum.
Bir villa da disarida bulunan ana sayac panosunda villa ici panoya kadar 100 metrelik bir kablo var.

Simdi disarida ki sayac panosundam bu kabloda kacak akim olcum cihazi ile olcum yapinca 850 mA kacak olcuyoruz iceriye geciyoruz iceride bir kacak varmi diye icerideki kabloyu daha tesisata baglandigi ilk noktadan olcuyoruz ic tesisatta bulunan bir normal kacak 30 40 mA seviyesinde goruyoruz.

Dikkatinizi cekecegim nokta kabloyu her iki uctan olcuyoruz ana sayac panosu cikisinda 850 villa panosu girisinde 30 40 ma bu durumda kabloda bir yalitim problemi olmasi ve topraga 850 ma akmasi durumu olusabilir mi.

Yeraltinda kablo. Bu 100 metre mesafe boyunca her hangi bir noktada ki yalitim sorunu topraga bu kadar 850mA seviyesinde akim akitirmi?

Villa ic panosu ana salterini indirince kacak akim kablo basinda disarida 100 ma seviyelerine dusuyor villa ic panosu salteri acilinca disarida ki panoda 850 ma e cikiyor sorun su iceride bu kacak yok hat basinda var.

Ve sikayet evde yokken elektrik faturasinin yuksek gelmis olmasi.
Bu tarz bir durumla karsilasan oldumu. Bu arada haftaya kabloya izolasyon testi yapacagiz.

Tesisatınızda kaçak akım röleleri yokmu ?
Ölçüm nasıl yapıldı ?
Eksik anlatımlar var !!!

Özetle tekrar anlatiyorum bir pano var ana sayac panosu ve icerisinde kacak akim rolesi yok. Birde villaya giden hat var ve villa icerisinde dikili tip bir pano var bu dikili pano icerisinde 5 grup kacak akim rolesi ve bir adet giris salteri var. Bu 5 grup kacak akim rolesinin her birinin cikisi ayri ayri olculunce ve giris salterinden olculunce toplam da kabul edilebilir bir miktar kacak var. Her roleden 3 5 ma gelmis toplamda 30 40 ma bir kacak var. Bu villa ana salterinin altindan olcum yapilinca da 30 40ma arasinda ciikiyor. Kablonun enerji aldigi nokta yani ana sayac panosu tarafinda bu kablo 850mA kacak veriyor olcum uni t markasinin kacak akim olcum clampi ile olculdu. Ve sikayet elektrik faturasinin yuksek gelmesi. Kullanim yokken bile ana pano da 850ma kacak var. Kablonun ucunu tamamen bosaltinca yani villa panosu ana saltetirini indirince hat basinda kacak akim 100 200 gibi salteri acinca 850 civari. Ama role cikislari ve villa panosunda bu kacaklar gorunmuyor

Ve sikayet evde yokken elektrik faturasinin yuksek gelmis olmasi.

villa icerisinde dikili tip bir panodan giriş tüm kabloları sökün sayaç ne kadar yazıyor .
( ana sayaç panosu ve dikili tip bir pano arası kablo )
Diğer sayaç testi ( doğrumu yazıyor )

Sayaç ve tesisat mono trifaze
( eksik bilgiler )
Voltaj ölçümleri ? ( eksik bilgiler )
Voltaj farkları varmı ( trifaze )
Vs gibi çözümleme yolu bulmak.

Diğer Yeraltinda kablo diyorsunuz
Bu kablo yeraltı kablosu değil ( hasar alması yüksek kablo ) veya yeraltı kablosu ( hasar alması zayıf kablo )
Kablo güzergahı biliyor veya bilmiyorsanız kablo üzerinde kazı yapılmış mı ?

Kablo güzergahı biliyorsanız .
Sayaca panosuna ampermetre bağlayıp boşta kablodan akım geçiyor mu ( devamli takili ) bakılması ve ayricana sayactan da kontrol. ( eş zamanlı )
bu esnada kablo yaralı olabilir belli aralık ( mesafe metre ) ve zaman ( suyu emmesi ) ile bu kablo yoluna su ile islatilip test edilmesi.
Kopukluk varsa kismende olsa arizali yeri tesbiti yapılabilir .
Bu sırada cihazlar tehlikede olabilir ( boşta ) olsassa.
Bu yazdıklarım bir bakıma varsayimdir.

Bir zamanlar bir yerde yüksek faturadan şikayet vardı.
Abone 1 - 2 ay bahçe suluyorum bu kadar fatura gelmez dedi.
Yıllık okuma yapılmış
Yer gidildi.
Sonuç su motorundan sigortayı kapatmis
Sayaç panosundan sigortayı kapamamis. kablo uzun ve sayaç sigortası yüksek değer takılmış kaçak akım yok .
Kablo hafif yara almış rezistans gibi çalışmış.
Sayaç yazmış.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri