Kacak akım röle sorunu

arkaplan'a katılıyorum, daire içi 40A 30mA KAR sorunlu gibi geliyor banada.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Öncelikle merhaba herkese kolay gelsin ...
Ana panoda 32 amper 300 ma kacak akım rölesi kofra sigortasının yanında var saatten sonra ki sigortanın yanında da 25 amper 0.003 ma (30 ma) kacak akım rölesi var evin icinde dagitim panonusunda 40 amper 30 ma amper kaçak akım rölesi var benim sorum şu en ufak bir kaçakta
Elektrik sayacının olduğu panodaki 30 ma 25 amperlik kaçak akım rölesi atıyor (nötür toprak toprak faz arası atıyor) fakat evin içinde sigortaların olduğu panonun içindeki 40 amper 30 ma sigorta atmıyor
Normal de evde bir kacak olduğunda ilk evin içinde sigortaların olduğu dağıtım panosunda 40 amperlik 30ma sigortayı görmesi algılaması gerekmez mi

Büyük ihtimalle, sayaçtan itibaren daire panosuna kadar giden kabloda, çok ufak ölçülerde, sürekli kaçak akım akışı oluyor. Yüksek gerilim hatlarından, alçak gerilim hatlarına kadar, elektrik kablolarında bu tarz kaçaklar olabilir. Yangında koruma kaçak akım rölesi de zaten, genelde kablolarda meydana gelen bu tarz kaçak akımlar sebebiyle, yangın oluşmasını engelleme amaçlıdır. Yangına sebep olabilecek, 300mA seviyesinde, hatta 30mA seviyesinde olmasa da, daha düşük seviyelerde, sayaç ile daire panosu arası kabloda da kaçak akım mevcuttur. Daire panosundan sonra mesela 12mA kaçak oluşunca, 30mA'lik kaçak akım rölesi açmıyordur. Buna karşın, sayaş ve pano arasındaki kolon hattında da 6mA kaçak akım var diyelim, sayaçtan sonraki kaçak akım miktarı 18mA olur; sayaçtan sonraki kaçak akım rölesinin açmasına sebep olur. Türkiye'deki sistem tasarımlarında, pek seçicilik, koruma, çevresel faktörler, vb. hesaba katılmıyor maalesef. Benim bahsettiğiniz tarz sorunlara yönelik bir çözüm önerim var da, yönetmelik ve standartlarda henüz öngörülmemiş bir çözüm yolu olduğundan, pek uygulanması mümkün değildir sanırım.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba herkese kolay gelsin ...
Ana panoda 32 amper 300 ma kacak akım rölesi kofra sigortasının yanında var saatten sonra ki sigortanın yanında da 25 amper 0.003 ma (30 ma) kacak akım rölesi var evin icinde dagitim panonusunda 40 amper 30 ma amper kaçak akım rölesi var benim sorum şu en ufak bir kaçakta
Elektrik sayacının olduğu panodaki 30 ma 25 amperlik kaçak akım rölesi atıyor (nötür toprak toprak faz arası atıyor) fakat evin içinde sigortaların olduğu panonun içindeki 40 amper 30 ma sigorta atmıyor
Normal de evde bir kacak olduğunda ilk evin içinde sigortaların olduğu dağıtım panosunda 40 amperlik 30ma sigortayı görmesi algılaması gerekmez mi
Kaçak akım rölelerinin açma süreleri markadan markaya, hatta aynı marka içerisinde üretilen partiden partiye göre değişir. Röle arızalı olmasa dahi açma hassasiyeti fazla olan yani daha çabuk tepki veren atar. Ana panoda ki 30mA zaten gereksiz olmuş illa orada da olacak deniyorsa açma zamanı ayarlanabilen tipte kaçak akım rölesi takıp seçiciliği sağlayabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,872
Kullanıcılar
449,465
Son üye
osmansaribudak362

Yeni konular

Geri