Kaçak akım rölesi seçimi

Merhabalar,

Sigorta kutuları ve buatlar oldukça fazla inşaat tozu, sıva parçalarına maruz kalıyor. Bence rölenin içi kısmanı bu tozlardan kaçtı ve sıkıştı. Elle birkaç defa indirdiğimde çalışıyor sonra yine sıkışıyor.

Yeni evime viko almaya karar verdim, markalı uygun fiyatlı diye..
Vikoyu de panasonik satınalmış araştırırken öğrendim, üzüldüm..

Bilgi paylaşan herkese teşekkür ederim, saygılar

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kaçak akım röleleri hakkında yeni bir bilgi edindim, buraya yazmak istedim.

Avrupada ac tipli kaçak akım röleleri yasaklanmış, ancak ülkemizde satılan rölelerin %90 ac tipli..

Çok şaşırdım vikonun a tipli rölesi sanırım bulunmuyor.

A tipi rölelerin daha güvenli olduğu söyleniyor.

Saygılarımla

Son düzenleme:

Avrupada ac tipli kaçak akım röleleri yasaklanmış, ancak ülkemizde satılan rölelerin %90 ac tipli..

Saygılarımla
Evet önceki mesajımda o yüzden size A tipi alın diye tavsiyede bulunmuştum. Yine önceki mesajlarımda linkini paylaştığım firmanın sitesindeki röle tanıtımları arasında AC tipi yer almıyor. A-B-B+ ve F tipleri var ama firmalar ülkelerinde satamadıkları ürünleri ülkemizde herhangi bir yasaklama olmadığı için satabiliyorlar. Aslında sorun güvenli olup olmadıklarıyla alakalı değilde hatalı açma yapıp yapmamakla alakalı. Evinizde AC/DC dönüştürücü ürünler fazlaca yer almıyorsa AC tipi rölede iş görüyor ama günümüzde birçok cihazın içinde bu dönüştürücüler bolca kullanıldığı için röle hatalı açmalar yapabiliyor.

Çok şaşırdım vikonun a tipli rölesi sanırım bulunmuyor.

Saygılarımla

Bulunanlar ?

https://lstr.panasonic.com/tr/urunler/liste/viko/salt-9/

https://lstr.panasonic.com/tr/urunler/detay/30ma-hayat-koruma-1081/

Ben evimde çok uzun zamandır Makel marka kaçak akım koruma şalterleri kullanıyorum. Çok memnunum bu yüzden birçok yakınıma da tavsiye ediyorum. Bir kaç kez elektriğe direk temas ettiğimde anlık açmasından ötürü koruma sağladığına da şahit oldum. Yanlış bilmiyorsam kataloglarında AC, A ve S tipi kaçak akım şalteri çeşitleri mevcut.

https://www.makel.com.tr/tr/salt-ve-endustriyel-urunler/salt-grubu/kacak-akim-koruma-salteri

iyi günler dilerim.

Son düzenleme:
gereksiz açma sorunundan bıktım usandım. evde hatırladığım kadarıyla müttehittin taktığı (2010 civarlarında) siemens KAR vardı (tipini bilmiyorum), bir sorun YOKtu diye hatırlıyorum. sonrasında sitenin anlaştığı bir elektrikçi prize taktığı bir alet ile ölçerek açma süresinin yüksek olduğunu değiştirmemizi tavsiye ettiğini söyledi. Peki dedik değiştirdi ve AC tipi schneider taktı. Sonrasında gereksiz açmalar başladı. 2 ay önce bu sorunu çözmek için yine siemense döneyim dedim ve n11 deki siemenstr satıcısından aldım ancak doğru düzgün araştırmadığımdan yine AC tipi almışım... bugün yine gereksiz açtı.
F ya da B baktım bulmadım, yine n11den A tipi aldım bakalım bu sefer ne olacak, fiyatıda uygun umarım sahte filan değildir.
Geçtim bugünü yıllardır DC olmayan ev yok, ama doğru düzgün A tipi bile bulmak sıkıntı...
Geçenlerde birde 3lü ana sigorta attı evde yokken, ona da anlam veremedim.

gereksiz açma sorunundan bıktım usandım. evde hatırladığım kadarıyla müttehittin taktığı (2010 civarlarında) siemens KAR vardı (tipini bilmiyorum), bir sorun YOKtu diye hatırlıyorum. sonrasında sitenin anlaştığı bir elektrikçi prize taktığı bir alet ile ölçerek açma süresinin yüksek olduğunu değiştirmemizi tavsiye ettiğini söyledi. Peki dedik değiştirdi ve AC tipi schneider taktı. Sonrasında gereksiz açmalar başladı. 2 ay önce bu sorunu çözmek için yine siemense döneyim dedim ve n11 deki siemenstr satıcısından aldım ancak doğru düzgün araştırmadığımdan yine AC tipi almışım... bugün yine gereksiz açtı.
F ya da B baktım bulmadım, yine n11den A tipi aldım bakalım bu sefer ne olacak, fiyatıda uygun umarım sahte filan değildir.
Geçtim bugünü yıllardır DC olmayan ev yok, ama doğru düzgün A tipi bile bulmak sıkıntı...
Geçenlerde birde 3lü ana sigorta attı evde yokken, ona da anlam veremedim.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri