Kaçak Akım Koruma Rölesi Neden Atıyor?

Örnek foto ( siğorta kutusunun tüm kablo bağlantıların , siğorta kutusunun tamamını fotoda gözükmesi ve net görünümlü foto çekimi !!! üsten % 45 eğimli , önden , alttan % 45 eğimli
Bunu yapamam maalesef. Ancak şunu söyleyebilirim. Panonun içi 2 profesyonel elektrikçi tarafından incelendi. Pano içinde ve kablo bağlantılarında bir sorun yok. Resimde görmek ve anlamak istediğinizin ne olduğu konusunda bilgi verirseniz kendim tekrar bakayım. Teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bunu yapamam maalesef. Ancak şunu söyleyebilirim. Panonun içi 2 profesyonel elektrikçi tarafından incelendi. Pano içinde ve kablo bağlantılarında bir sorun yok. Resimde görmek ve anlamak istediğinizin ne olduğu konusunda bilgi verirseniz kendim tekrar bakayım. Teşekkür ederim.

2 profesyonel elektrikci inceledi derken bulunmayan çözüm .
Esasında dediğiniz gibi foto göndersinizde sorun çözülmez .
Ama bilğinin zararı olmaz . ( video gibi öneriler olabilirdi ? )
Zaten videoda gösterilmiş
Sn. ( yigitsdr ) tarafından belki eklenecek durumlar olabilir
Ben foto istemedim istenen foto yakışıklı olsun demek istedim .
yakışıklı ( içeriği anlaşılan foto )

( TEHLİKELİ olduğundan işten anlayan ve ölçü aletleri olan elektrikçi çağırmanız )

Yukarıdaki video ilk video

yorumda yazılmış
Ustam hayırlı işler ölçü aletlenin (pensampermetre) marka model nedir serisi
LINI_T UT206A ( Unı-T Ut 206A Ac/1000A Pensampermetre Ut206A ) kullanılmış .

Videoda ( 1 ) Direncini ölçüyor ohm ölçüyor Pens Ampermetre ( yöntemi ) ile

Diğer Kaçak Akım Pens Ampermetre ( mA / milliamper ölçümleri yapan özel ölçü aleti ) 2 profesyonel ? elektrikci de olması gerekir .

Yoksa pensampermetre ( ohm , amper ölçü , diğer vs aleti ) videodaki gibi ohm ölçümler yaparak .

İlk önce yapılması gereken kaçak akın koruma rölesi sağlıklık testi .

Kolay Gelsin , Sağlıcakla Kalın .

Teşekkür ederim. Panodaki tüm kabloları söktüm. Teker teker kontrol ettim ve dikkatli bir şekilde tekrar sıktım. Herhangi bir linyede sorun görünmüyor. Biz kapıyı kapatıp gidiyoruz, geldiğimizde KAKR atmış oluyor. Evde klima, TV, ÇM, BM var ancak buzdolabından başka çalışan cihaz yok. Kettle ve Kahve makinasının fişlerini de kullanmadığımız zamanlarda çekiyoruz. Sanırım KAR'sini değiştirmem gerekiyor. İnternette araştırdım, F tipi KAR bulamadım. Hapsi A, AC tipi. Tavsiyeniz olabilir mi acaba?
Teşekkür ederim.
Ben size ilk olarak 63A/30mA bir KAKŞ'ni elektrikçinize taktırmanızı öneririm. Kendi yaptığım işlerde çok Linyeli Panolar'da 63A'in altında KAKŞ kullanmıyorum.

-Eğer sorun devam ederse güvenilir bir Kaçak Akım Pens Ampermetre ile Toprak Hatlarında Artık Akım ölçümleri yapılabilir. Kaçak Akım Pens Ampermetreleri'nde markaya göre kablonun Çene kısmındaki pozisyonu çok önemlidir, genelde doğru ölçüm için kablo Çene merkezine alınmalıdır.
-Cihazlar devreden çıkarılarak Linyelerin Faz-Notr-Toprak kabloları arasında Direnç Ölçümü yapılabilir. Kablolar arası Direnç değerleri mesafe, boru sıkışıklığı gibi benzer sebeplere göre değişse de MegaOhm veya MegaOhm'a yakın mertebelerde değerler çıkacaktır. Bu değerler izolasyonla ilgili bir sorun olup olmadığı konusunda fikir verebilecek yardımcı ölçümlerdir. Toprak Hattı ile Faz Hattı arasında çıkan küçük değerler Gerilim Değeri'ne göre hesaplanıp ne kadar Artık Akım kaçağına sebep olabileceği kabaca hesaplanabilir.
-Cihazların hepsi devre dışı iken Faz Hattı'ndan yine Kaçak Akım Pens Ampermetre ile ölçüm yapılabilir.
-Cihazlardan kaynaklı yüksek bir Artık Akım kaçağı olup olmadığını anlamak için özellikle Topraklı cihazlar bütün aşamalarında çalıştırılarak denenmelidir, ör; Çamaşır Mak. Yıkama/Durulama/Sıkma gibi bütün süreçlerinde çalıştırılmalı. Burada şuna dikkat edin; eğer cihaz kaynaklı bir kaçak varsa genelikle o aşamaya gelindiğinde KAKŞ sıklıkla açma yapmaya başlar.

Benim verebileceğim öneriler şimdilik bunlar, Şebeke'den kaynaklanabilen açtırma olayı da olabilir ama öncesinde tesisatta ilgili incelemeler ve iyileştirmeler yapılabilir.

Ben size ilk olarak 63A/30mA bir KAKŞ'ni elektrikçinize taktırmanızı öneririm. Kendi yaptığım işlerde çok Linyeli Panolar'da 63A'in altında KAKŞ kullanmıyorum.

-Eğer sorun devam ederse güvenilir bir Kaçak Akım Pens Ampermetre ile Toprak Hatlarında Artık Akım ölçümleri yapılabilir. Kaçak Akım Pens Ampermetreleri'nde markaya göre kablonun Çene kısmındaki pozisyonu çok önemlidir, genelde doğru ölçüm için kablo Çene merkezine alınmalıdır.
-Cihazlar devreden çıkarılarak Linyelerin Faz-Notr-Toprak kabloları arasında Direnç Ölçümü yapılabilir. Kablolar arası Direnç değerleri mesafe, boru sıkışıklığı gibi benzer sebeplere göre değişse de MegaOhm veya MegaOhm'a yakın mertebelerde değerler çıkacaktır. Bu değerler izolasyonla ilgili bir sorun olup olmadığı konusunda fikir verebilecek yardımcı ölçümlerdir. Toprak Hattı ile Faz Hattı arasında çıkan küçük değerler Gerilim Değeri'ne göre hesaplanıp ne kadar Artık Akım kaçağına sebep olabileceği kabaca hesaplanabilir.
-Cihazların hepsi devre dışı iken Faz Hattı'ndan yine Kaçak Akım Pens Ampermetre ile ölçüm yapılabilir.
-Cihazlardan kaynaklı yüksek bir Artık Akım kaçağı olup olmadığını anlamak için özellikle Topraklı cihazlar bütün aşamalarında çalıştırılarak denenmelidir, ör; Çamaşır Mak. Yıkama/Durulama/Sıkma gibi bütün süreçlerinde çalıştırılmalı. Burada şuna dikkat edin; eğer cihaz kaynaklı bir kaçak varsa genelikle o aşamaya gelindiğinde KAKŞ sıklıkla açma yapmaya başlar.

Benim verebileceğim öneriler şimdilik bunlar, Şebeke'den kaynaklanabilen açtırma olayı da olabilir ama öncesinde tesisatta ilgili incelemeler ve iyileştirmeler yapılabilir.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazlık ev olduğu için sayaç panosu 20 mt dışarıda ve açık alanda. İçinde 10 civarında sayaç var. Sayaç panosundan evin içindeki KAKR'ne kadar gelen hatta sorun olursa yine KAKR atar mı?
63 Amper KAKR kullanmak mantıklı. Bunu deneyeceğim. Tekrar teşekkürler...

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazlık ev olduğu için sayaç panosu 20 mt dışarıda ve açık alanda. İçinde 10 civarında sayaç var. Sayaç panosundan evin içindeki KAKR'ne kadar gelen hatta sorun olursa yine KAKR atar mı?
63 Amper KAKR kullanmak mantıklı. Bunu deneyeceğim. Tekrar teşekkürler...

bazı elektrikçiler sayaç panosuna KAR takarlar evin siğorta kutusunun içinde olması gerekir
zaten içinde olması iyi .
yazlık yer deniz kenarı herhalde kişiler bilğilerde konumda gözükmüyor neresi ?

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

Sayaç panosundan evin içindeki KAKR'ne kadar gelen hatta sorun olursa yine KAKR atar mı?
Prensip olarak KAKŞ, Çıkış Kelemensleri'nden sonraki Artık Akım etkinliğini denetler. Fakat şöyle düşünün; her cihazın sağlıklı çalışabildiği bir takım tasarım koşulları vardır. Legrand marka 40A Monofaze bir KAKŞ için örnek verecek olursak; sürekli Anma Akımı 40A'in üzerine çıkarsa, çalışma sıcaklığı - 25/+75C derece aralığının dışına çıkarsa, Umini 110V Umax 250V aralığının dışına çıkarsa vb. etkenler sebebiyle KAKŞ'leri açma yapabilir.
Bu koşulları değiştirebilecek etkenlere örnek; Tesisatta Aşırı Yük, tesisat bileşenleri üzerinde Aşırı Sıcaklık, Şebeke dengesizlikleri, Asmosferik etkenler vb.

Sn. @sami inci hocamın değindiği örnekte olduğu gibi, gelişmiş elektronik cihazlar farklı Akım şekillerine sahip olduğu için Bağışık röleler de sorunu giderebilir.

AC röleler daha ucuz olduğu için ben önceliği 63A/30mA AC rölelere veriyorum. Eğer temin edilebiliyorsa 63A/30mA sabit olmak üzere Bağışık röleler de tercih edilebilir.

bazı elektrikçiler sayaç panosuna KAR takarlar evin siğorta kutusunun içinde olması gerekir
zaten içinde olması iyi .
yazlık yer deniz kenarı herhalde kişiler bilğilerde konumda gözükmüyor neresi ?

kolay gelsin sağlıcakla kalın .
Güvercinlik, deniz kenarı. Sayaç panosu ile KAKR arası 20 mt ve panonun içi düzgün değil. Panoda veya KAKR öncesi hat üzerinde sorun olursa KAKR atar mı?

Güvercinlik, deniz kenarı. Sayaç panosu ile KAKR arası 20 mt ve panonun içi düzgün değil. Panoda veya KAKR öncesi hat üzerinde sorun olursa KAKR atar mı?

Özel durumlar ( yıldırım , alt videodaki Kaçak akım rölesi 2 -Nötr toprak temasında hangi durumlarda açar ) hariç durumda KAKR öncesi atmaz . ( açmaz )
KAKR sonrası açar

Yapılacak işlem :
KAKR açtıktan ( attıktan sonra ) , tüm sigortaları indirip , KAKR açıp ( kaldırıp ) , tek tek siğortaları kaldırdın ,
tek tek siğortaları kaldırdığınızda hangi siğorta da KAKR açıyorsa ( atma ) bu siğorta linyesinde kaçak vardır
Bu siğorta linyesine bağlı yerlere odaklanın .

ve diğer , elektrikçi çağırmanız . ( iş bilen ve ölçü cihazları olan ? )

Kaçak akım rölesi 2 - Nötr toprak temasında hangi durumlarda açar

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,949
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri