Kaçak Akım Koruma Rölesi Neden Atıyor?

yigitsdr

Usta Üye
Merhaba,

Genel düzeyde küçük bir yazı paylaşacağım.

Daha önce de bahsettiğim bir mesele vardı; Tesisat Teknolojilerinin Elektronik Cihaz Teknolojileriyle henüz uyum sağlayamaması meselesi. Eski tip tesisatlarımız konvansiyonel ve basit yapılı cihazlarla çalışmakta idi. Yeni tesisatlarımız ise birçok kompleks elektronik bileşenli cihazlarla çalışmak zorunda. Bu gelişmelerden doğan ihtiyaçla KAKŞ teknolojileri de gelişme göstermiş ve Alıcı Türü'ne göre ürün tipolojisi genişlemiştir. Fakat, tesisatların Ana kesici Röle pozisyonunda halen ilk versiyon olan ve bugün Standart AC Tip olarak sınıflandırılan KAKŞ'leri kullanılmaktadır. Hızla elektronikleşen cihazlarlarla dolan yapıların güncel gereksinimlerini AC Tip röleler karşılayamamaktadır.

Esas dikkat gerektiren nokta; tesisatların proje aşamasında veya yeni uygulamalarda henüz bu gelişmelerin dikkate alınmaması, buna uygun senkronizasyonların yapılmamasıdır.

Tesisatların, Ana Kesici Röle pozisyonundaki KAKŞ'lerinin halen AC Tip röle seçilmesi, gelişmelerin ve şikayetlerin şuan için yeteri kadar değerlendirilmediğini göstermektedir. Bu durumda yapılacak olan çalışma; yapıların en kompleks elektronik cihazları dikkate alınarak, Ana Kesici Röle tercihlerinin ve tesisat konfigürasyonlarının buna göre belirlenmesi çalışmasıdır.

Bu tespitlerin doğrultusunda, Ana Kesici Röle pozisyonunda AC Tip röle kullanılmasının tesisat gereksinimleri ve sürekli çalışması bakımlarından verimsiz olacağı-olduğu görülmektedir. O halde Proje Sorumluları'nın, konuyu proje aşamasında değenlendirip, Ana Kesici Röle ve Alt Pano rölelerini, Yük Tipi'ne ve diğer kriterlere göre konumlandırmaları; hem tesisatların güncel gereksinimlere uyumlu hale getirilmesi hem de Abone veya Kullanıcı sorunlarının çözülmesi bakımlarından Elektrik Tesisatlarını yeni bir aşamaya taşıyacaktır.

KAKŞ seçimi için yapıyor olduğum çalışma taslak aşamasındadır.

Saygılar...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
https://www.se.com/ww/resources/sites/SCHNEIDER_ELECTRIC/content/live/FAQS/374000/FA374439/tr_TR/Kaçak Akım Koruma Cihazları Seçimi.pdf

dip not .
http://www.emo.org.tr/ekler/feb4cdda5aafe2a_ek.pdf?tipi=35&turu=X&sube=0

https://www.voltimum.com.tr/haberler/elektromekanik-tip-kacak-akim-koruma

Uygunsuz ürünlerin başında da elektronik tip kaçak akım koruma anahtarı ...
Gerilim değerinin belli limitler dışına çıkması durumunda röle çalışmaz, ... ülkemizde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır.

Ekli dosyalar

• Kaçak Akım Koruma Cihazları Seçimi.pdf
    942.2 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:
Merhaba,

Genel düzeyde küçük bir yazı paylaşacağım.

Daha önce de bahsettiğim bir mesele vardı; Tesisat Teknolojilerinin Elektronik Cihaz Teknolojileriyle henüz uyum sağlayamaması meselesi. Eski tip tesisatlarımız konvansiyonel ve basit yapılı cihazlarla çalışmakta idi. Yeni tesisatlarımız ise birçok kompleks elektronik bileşenli cihazlarla çalışmak zorunda. Bu gelişmelerden doğan ihtiyaçla KAKŞ teknolojileri de gelişme göstermiş ve Alıcı Türü'ne göre ürün tipolojisi genişlemiştir. Fakat, tesisatların Ana Kesici Röle pozisyonunda halen ilk versiyon olan ve bugün Standart AC Tip olarak sınıflandırılan KAKŞ'leri kullanılmaktadır. Hızla elektronikleşen cihazlarlarla dolan yapıların güncel gereksinimlerini AC Tip röleler karşılayamamaktadır.

Esas dikkat gerektiren nokta; tesisatların proje aşamasında veya yeni uygulamalarda henüz bu gelişmelerin dikkate alınmaması, buna uygun senkronizasyonların yapılmamasıdır.

Tesisatların, Ana Kesici Röle pozisyonundaki KAKŞ'lerinin halen AC Tip röle seçilmesi, gelişmelerin ve şikayetlerin şuan için yeteri kadar değerlendirilmediğini göstermektedir. Bu durumda yapılacak olan çalışma; yapıların en kompleks elektronik cihazları dikkate alınarak, Ana Kesici Röle tercihlerinin ve tesisat konfigürasyonlarının buna göre belirlenmesi çalışmasıdır.

Bu tespitlerin doğrultusunda, Ana Kesici Röle pozisyonunda AC Tip röle kullanılmasının tesisat gereksinimleri ve sürekli çalışması bakımlarından verimsiz olacağı-olduğu görülmektedir. O halde Proje Sorumluları'nın, konuyu proje aşamasında değenlendirip, Ana Kesici Röle ve Alt Pano rölelerini, Yük Tipi'ne ve diğer kriterlere göre konumlandırmaları; hem tesisatların güncel gereksinimlere uyumlu hale getirilmesi hem de Abone veya Kullanıcı sorunlarının çözülmesi bakımlarından Elektrik Tesisatlarını yeni bir aşamaya taşıyacaktır.

KAKŞ seçimi için yapıyor olduğum çalışma taslak aşamasındadır.

Saygılar...
Müstakil yazlık evimde KAR kararsız bir şekilde açıyor. Tüm sigortaları indirmeden de kapanmıyor. Herhangi bir linye sigortası kapalıysa bile KAR kapanmıyor. Mutlaka bütün sigortaların açık duruma getirilmesi gerekiyor. Sonra KAR kapalı duruma getiriliyor ardından linye sigortalarını teker teker kapatıyorum. KAR açılmıyor, bu her defasında aynı oluyor. Anladığım kadarıyla Linyelerin herhangi birinde bir sorun yok.

KAR, herhangi özel bir duruma bağlı olmaksızın açtıktan hemen sonra diğer sigortaları indirip KAR kapatıp sigortaların hepsini kaldırıyoruz, KAR açmıyor ta ki KAR tekrar atana kadar (bazen 3 gün, bazen 7 gün, bazen 3 saat, bazen gündüz, bazen gece) böyle devam ediyor. KAR: Monofaze, Siemens, 30 mA.

Ne yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Müstakil yazlık evimde KAR kararsız bir şekilde açıyor. Tüm sigortaları indirmeden de kapanmıyor. Herhangi bir linye sigortası kapalıysa bile KAR kapanmıyor. Mutlaka bütün sigortaların açık duruma getirilmesi gerekiyor. Sonra KAR kapalı duruma getiriliyor ardından linye sigortalarını teker teker kapatıyorum. KAR açılmıyor, bu her defasında aynı oluyor. Anladığım kadarıyla Linyelerin herhangi birinde bir sorun yok.

KAR, herhangi özel bir duruma bağlı olmaksızın açtıktan hemen sonra diğer sigortaları indirip KAR kapatıp sigortaların hepsini kaldırıyoruz, KAR açmıyor ta ki KAR tekrar atana kadar (bazen 3 gün, bazen 7 gün, bazen 3 saat, bazen gündüz, bazen gece) böyle devam ediyor. KAR: Monofaze, Siemens, 30 mA.

Kısmen yardımcı olabilir .

KAKŞ etiket bilgileri görülecek biçimde bir pano görseli paylaşırsanız tavsiye niteliğinde yardımcı olmaya çalışabiliriz.

KAKŞ etiket bilgileri görülecek biçimde bir pano görseli paylaşırsanız tavsiye niteliğinde yardımcı olmaya çalışabiliriz.
Teşekkür ederim. Panodaki tüm kabloları söktüm. Teker teker kontrol ettim ve dikkatli bir şekilde tekrar sıktım. Herhangi bir linyede sorun görünmüyor. Biz kapıyı kapatıp gidiyoruz, geldiğimizde KAKR atmış oluyor. Evde klima, TV, ÇM, BM var ancak buzdolabından başka çalışan cihaz yok. Kettle ve Kahve makinasının fişlerini de kullanmadığımız zamanlarda çekiyoruz. Sanırım KAR'sini değiştirmem gerekiyor. İnternette araştırdım, F tipi KAR bulamadım. Hapsi A, AC tipi. Tavsiyeniz olabilir mi acaba?
Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210830_120747.jpg
    IMG_20210830_120747.jpg
    108.4 KB · Görüntüleme: 15
Teşekkür ederim. Panodaki tüm kabloları söktüm. Teker teker kontrol ettim ve dikkatli bir şekilde tekrar sıktım. Herhangi bir linyede sorun görünmüyor. Biz kapıyı kapatıp gidiyoruz, geldiğimizde KAKR atmış oluyor. Evde klima, TV, ÇM, BM var ancak buzdolabından başka çalışan cihaz yok. Kettle ve Kahve makinasının fişlerini de kullanmadığımız zamanlarda çekiyoruz. Sanırım KAR'sini değiştirmem gerekiyor. İnternette araştırdım, F tipi KAR bulamadım. Hapsi A, AC tipi. Tavsiyeniz olabilir mi acaba?
Teşekkür ederim.

Örnek foto ( siğorta kutusunun tüm kablo bağlantıların , siğorta kutusunun tamamını fotoda gözükmesi ve net görünümlü foto çekimi !!! üstten % 45 eğimli , önden , alttan % 45 eğimli

Ekli dosyalar

• siğorta kutusu.png
    siğorta kutusu.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Teşekkür ederim.
Çamaşır ve bulaşık makinalarının girişlerinde filtre olur makine çalışmasa bile filtre sürekli enerji altında oluyor. Zamansız atmasının sebebi bunlardan kaynaklı olabilir. Bir ihtimalde kaçak akım rölesinin faz uçlarında bypass olması. Bu ihtimal bana daha kuvvetli geliyor. Kaçak akım rölesinin üzerindeki test butonuna basınca röle atıyor mu?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim.

AC tipi dışındakiler olur.F,B,Si bakın.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri