Otomatik Kumanda Eleman Seçim Hesaplamaları

zidane101

Üye
Arkadaşlar herkese merhaba. Kafama takılan bazı konular var. Tecrübeli arkadaşların tecrübelerinden de faydalanmak istiyorum. Bunlar için tablolar var fakat hem emin olmak hemde hesaplamarı öğrenmek istiyorum.
Örneğin: elimde 5.5 Kw 3 Fazlı bir asenkron motor var ve güç katsayısı CosQ=0.81 olsun.

Motorun akımını bilmiyorsak;
In=5500/(380*1.73*0.81)=10.3 A buluyoruz.

Bu motora direk yol verdiğimizi sayarsak,

Sigorta seçimi yaparken, Asenkron motor kalkışta fazla akım çektiği için C Tipi 10.3 A bir üstü olan 16 A bir sigorta seçimi yaparım.

Kontaktör seçimi yaparken, 5.5 Kw anma gücü , 12 A anma akımı olan bir kontaktör seçerim. (Kumanda devresine göre DC-AC değişebilir.)

Termik seçimi yaparken, Anma akımım 10.3 A olduğu için 9-13 A arasında bir termik seçimi yaparım.

Eğer, sigorta ile termik değilde Motor Koruma Rölesi kullanacaksam, 5.5Kw anma gücü 9-14A anma akımlı MKŞ seçimi yaparım.

Bu seçimler doğru mu arkadaşlar? Birde Eğer Yıldız Üçgen yol vereceksem seçimleri nasıl yapmam gerekir? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
@zeybek Çok teşekkür ederim değerli bilgi için. Kontaktör seçimi için,
AC1-->Omik yükler için. (Isıtma uygulamarın)
AC3-->Sincap kafesli asenkron motorlarda (Kumanda panolarında en çok tercih edilen) .
AC4-->Sincap kafesli veya bilezikli asenkron motorun kesik çalışması ve akımla frenleme uygulamarında.
Bu bilgileri biliyorum fakat diğerleri için fazla bilgim yok. Acaba paylaşabilir misiniz?

Son düzenleme:
Ayrıca şunu da ekleyeyim motora uygun ac3 kontaktör alırken zaten üzerinde amperajın yanında sürebileceği motor kw değeri de yazıyor direk oraya da bakabilirsiniz 400v karşılığına

Çok teşekkürler. Bende araştırma yaparken federal kataloğuna denk geldim. Baya detaylı bilgi var. Linkini bırakayım buraya da.
http://federal.com.tr/wp-content/uploads/2015/07/kontaktorler-.pdf

Ayrıca şunu da ekleyeyim motora uygun ac3 kontaktör alırken zaten üzerinde amperajın yanında sürebileceği motor kw değeri de yazıyor direk oraya da bakabilirsiniz 400v karşılığına
Çok teşekkürler. Ona da bakıyorum fakat bazıları bir üst A değerinde kontaktör seçmemi öneriyor. O yüzden sordum.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri