Kaçak akım rölesi seçimi

Takip ediyorum bu ustayı, ölçüm yapmadım şuana kadar ancak her türlü tip A geçişi daha iyi olacak. Değiştirirken ölçümleri de yapacağım.

Bende A9R50240 röle var ( 6 senedir 4 kez altı ) . test oldu diyebiliriz .

https://www.se.com/tr/tr/product/A9R50240/iid-k-toprak-kaçağı-koruma-2p-40a-30ma-ac-tip/

iID K - toprak kaçağı koruma - 2P - 40A - 30mA - AC tip A9R50240

Takılması gerekirdi veya diğer firmalardan biri .

https://www.se.com/tr/tr/product/A9...e=7559-acti9-iid&selected-node-id=12144438694

iID - kaçak akım koruma rölesi - kaçak akım koruma rölesi - RCCB - 2P - 40A - 30mA - SI tip A9R61240

Abb kataloğu ( Alt yazı )

A tipi kaçak akım koruma röleleri 6 mA doğru akıma kadar kaçak akıma bağışıklıdır. 6mA üzerinde kaçak akım durumunda, A Tipi devre kesicilerin doğru çalışması garanti edilmez. Bu problemleri çözmek için, 1990'larda B tipi kaçak akım koruma röleleri piyasaya sürüldü.

Sonuçları beklemeyim . Kolay gelsin ,sağlıcakla .

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bende A9R50240 röle var ( 6 senedir 4 kez altı ) . test oldu diyebiliriz .

https://www.se.com/tr/tr/product/A9R50240/iid-k-toprak-kaçağı-koruma-2p-40a-30ma-ac-tip/

iID K - toprak kaçağı koruma - 2P - 40A - 30mA - AC tip A9R50240

Takılması gerekirdi veya diğer firmalardan biri .

https://www.se.com/tr/tr/product/A9R61240/iid-kaçak-akım-koruma-rölesi-kaçak-akım-koruma-rölesi-rccb-2p-40a-30ma-si-tip/?filter=business-4-elektrik-dağıtım&node=12144438694-kaçak-akım-rölesi&parent-subcategory-id=1620&range=7559-acti9-iid&selected-node-id=12144438694

iID - kaçak akım koruma rölesi - kaçak akım koruma rölesi - RCCB - 2P - 40A - 30mA - SI tip A9R61240

Abb kataloğu ( Alt yazı )

A tipi kaçak akım koruma röleleri 6 mA doğru akıma kadar kaçak akıma bağışıklıdır. 6mA üzerinde kaçak akım durumunda, A Tipi devre kesicilerin doğru çalışması garanti edilmez. Bu problemleri çözmek için, 1990'larda B tipi kaçak akım koruma röleleri piyasaya sürüldü.

Sonuçları beklemeyim . Kolay gelsin ,sağlıcakla .
çok seyrek atsa bile evde olmadığımız zamana denk geldiğinde kötü oluyor, bu son siemensi takmadan önce attığında buzluk neredeyse çözünmüş durumdaydı eve döndüğümüzde. Usta A tipinin videosunu attığında daha 1 ay olmamıştı siemensi takalı, zaten o zaman duydum ilk kez A tipi olayını. B ve F (mantıklı fiyatlı) siemens röle bulamadım internette.

buzdolabına ayrı bir röle takmayı düşündüm ama 15-20 sigorta olan evde tüm mutfağa tek sigorta koymuşlar, bizde neredeyse bir ev kadar eşya koymuşuz mutfağa. Buzdolabı, bulaşık makinası, ocak, davlumbaz, fırın, 18000btu eski klima, kurutma makinası ve sebil var.

faz-toprak nötr-toprak direnç ölçümleri ve topraktaki akım ölçümünü yapacağım takarken, yazarım buraya da. Sonrasında da inşallah atmaz ancak atarsa onu da yazarım :)

çok seyrek atsa bile evde olmadığımız zamana denk geldiğinde kötü oluyor, bu son siemensi takmadan önce attığında buzluk neredeyse çözünmüş durumdaydı eve döndüğümüzde. Usta A tipinin videosunu attığında daha 1 ay olmamıştı siemensi takalı, zaten o zaman duydum ilk kez A tipi olayını. B ve F (mantıklı fiyatlı) siemens röle bulamadım internette.

buzdolabına ayrı bir röle takmayı düşündüm ama 15-20 sigorta olan evde tüm mutfağa tek sigorta koymuşlar, bizde neredeyse bir ev kadar eşya koymuşuz mutfağa. Buzdolabı, bulaşık makinası, ocak, davlumbaz, fırın, 18000btu eski klima, kurutma makinası ve sebil var.

faz-toprak nötr-toprak direnç ölçümleri ve topraktaki akım ölçümünü yapacağım takarken, yazarım buraya da. Sonrasında da inşallah atmaz ancak atarsa onu da yazarım :)

Diğer komşularda durum onlarinda AC değilmi? ( komşulardan şikayet )

Diğer komşularda durum onlarinda AC değilmi? ( komşulardan şikayet )
diğer komşuları pek bilmiyorum, başka blokta amcam var ona sordum AC tipi federal marka var. Diğer tüm sigortalarda federal marka, müteahhitin taktığı AC federal bu durumda. Ancak bizim iki önceki tipini bilmediğim siemensti, babam hatırlamıyor ne zaman neden değişti.
Diğer komşuların yaptığı bir şeylerden de atıyor olabilir ondan da feci halde şüpheliyim. Youtubeda bir videoda gördüm çıkışa hiçbir şey bağlı değilken de attırıyor adam.
Usta TV nin youtube kanalında nötr toprak arasına varistör bağlama olayını görüp uygulamıştım. Sonrasında KAR attıpta kaldırmaya çalışınca varistör yandı, varistör yandıktan sonra kaldırınca kalkmıştı. O sırada sitede bir elektrikçi bir şeyler yapıyordu ona söyledi babam, bizle alakası yok demişler.
İç tesisatta da hatalar bulmuştum daha önce, mesela anahtara hem faz hem nötr indirmiş, nötrü anahtara bağlayıp fazı direk bağlamış.

röle geldi, aslında 5SV3344-6 almıştım, 5SV4344-0 geldi satıcı farkında değil 3x40A ve 30mA olmasını aynı şey olarak değerlendiriyor :) Geri gönderdim 5SV5344-6 ile değiştirdi. 5SV3344-6 daha yeni seri sanırım ancak 5SV5344-6 da işimi görür diye düşündüm.

Faz-toprak direnç ölçtüğümde 2-5M ohm civarında değerler aldım. Nötr-toprak arasında da 2M ohm civarı ölçtüm yakın olunca nötrleri ayırmadım.
Topraklardan gelen ve gidenler ayrı mı emin olamayınca kaçak akımı ölçmekten şimdilik vazgeçtim.

KAR alttan giriş üstten çıkış şeklinde bağlanmış, daha önceki değişimde fark etmemişim, bir önemi yok anladığım kadarıyla ancak onu da düzelttim.

Umarım bir daha gereksiz yere atmaz...

Ekli dosyalar

• IMG_2755.JPG
    IMG_2755.JPG
    321.6 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_2756.JPG
    IMG_2756.JPG
    283.7 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_2757.JPG
    IMG_2757.JPG
    304.2 KB · Görüntüleme: 20
  • IMG_2758.JPG
    IMG_2758.JPG
    301.8 KB · Görüntüleme: 16
röle geldi, aslında 5SV3344-6 almıştım, 5SV4344-0 geldi satıcı farkında değil 3x40A ve 30mA olmasını aynı şey olarak değerlendiriyor :) Geri gönderdim 5SV5344-6 ile değiştirdi. 5SV3344-6 daha yeni seri sanırım ancak 5SV5344-6 da işimi görür diye düşündüm.

Faz-toprak direnç ölçtüğümde 2-5M ohm civarında değerler aldım. Nötr-toprak arasında da 2M ohm civarı ölçtüm yakın olunca nötrleri ayırmadım.
Topraklardan gelen ve gidenler ayrı mı emin olamayınca kaçak akımı ölçmekten şimdilik vazgeçtim.

KAR alttan giriş üstten çıkış şeklinde bağlanmış, daha önceki değişimde fark etmemişim, bir önemi yok anladığım kadarıyla ancak onu da düzelttim.

Umarım bir daha gereksiz yere atmaz...

5SV4344-0
4-pole, Type AC, In: 40 A, 30 mA, Un AC: 400 V
https://mall.industry.siemens.com/mall/tr/tr/Catalog/Product/5SV4344-0

5SV3344-6
4-pole, type A, In: 40 A, 30 mA, Un AC: 400 V

https://mall.industry.siemens.com/mall/tr/tr/Catalog/Product/5SV3344-6

Metal pano ( siğorta kutusu ) topraklama bağlantısı .
Tüm açıkta kalan kablolar gerekli önlemler ( bant vs gibi ve diğer )
Tekli siğortalar B tipi ve 16 amper , ( priz ) ve 10 amper ( aydınlatma ) olnası siğortaların değişimi
Siğortaların fazlalaştırılması .
Faz dağılımı .

Hayırlı olsun diyelim , kaçak akım koruma rölesi 5SV3344-6 A tipi ile .

5SV4344-0
4-pole, Type AC, In: 40 A, 30 mA, Un AC: 400 V
https://mall.industry.siemens.com/mall/tr/tr/Catalog/Product/5SV4344-0

5SV3344-6
4-pole, type A, In: 40 A, 30 mA, Un AC: 400 V

https://mall.industry.siemens.com/mall/tr/tr/Catalog/Product/5SV3344-6

Metal pano ( siğorta kutusu ) topraklama bağlantısı .
Tüm açıkta kalan kablolar gerekli önlemler ( bant vs gibi ve diğer )
Tekli siğortalar B tipi ve 16 amper , ( priz ) ve 10 amper ( aydınlatma ) olnası siğortaların değişimi
Siğortaların fazlalaştırılması .
Faz dağılımı .

Hayırlı olsun diyelim , kaçak akım koruma rölesi 5SV3344-6 A tipi ile .
5SV3344-6 değil 5SV5344-6 takmış oldum.
Pano topraklı, en üstteki toprak barası doğrudan panoya vidalı.
Sadece topraklamanın ucu açıkta, onu da bantlarım bi ara. Takım çantam evde değildi.
Sigortaları fazlalaştırıp faz dağılımını kontrol etmeyi düşündüm ancak şimdilik erteledim, sanırım sağ tarafa uygun bir pano alıp fazın birini oraya verip bir grup sigortada orada oluşturmak lazım.
Pano dolabın içinde olduğundan çalışması da kolay değil.

5SV3344-6 değil 5SV5344-6 takmış oldum.
Pano topraklı, en üstteki toprak barası doğrudan panoya vidalı.
Sadece topraklamanın ucu açıkta, onu da bantlarım bi ara. Takım çantam evde değildi.
Sigortaları fazlalaştırıp faz dağılımını kontrol etmeyi düşündüm ancak şimdilik erteledim, sanırım sağ tarafa uygun bir pano alıp fazın birini oraya verip bir grup sigortada orada oluşturmak lazım.
Pano dolabın içinde olduğundan çalışması da kolay değil.

5SV5344-6
https://mall.industry.siemens.com/mall/en/tr/Catalog/Product/5SV5344-6
Eski seri göndermişler . değerleri düşük .
Datasheet incelemeniz . ( altta ekleri )

****************** 5SV3344-6***********************5SV5344-6***********

kk1.png

Düzenlemede kabloların mesafesi ( kısa veya uzun ) dikkat edilmesi .

SİĞORTA KUTUSU.png

Çabuk düzenlemede bu kadar oldu sağ - sol taraf.

SİĞORTA KUTUSU.png

Ekli dosyalar

• 5SV3344 -6.pdf
    1.9 MB · Görüntüleme: 0
  • 5SV5344-6.pdf
    263.8 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
Eski seri göndermişler . değerleri düşük .
biliyorum baktım kabul etmeden. 5SV3344-6 bulmak dert. Bir kere en ucuzu 650TL (ben 450ye almış oldum) ayrıca yine yanlış gelme riski var. 650TL olan Şubatta A tipi demiş, 2 gün önce birisi kod doğrumu diye "3344-0" demiş :) En azından internetteki satıcılar kodları uyduruyor genelde.

Düzenlemede kabloların mesafesi ( kısa veya uzun ) dikkat edilmesi .
Teşekkürler.
Sigortalarda üstten giriş alttan çıkış önemli mi? Alttan giriş üstten çıkış olması, standartlara uymama dışında, teknik olarak bir sorun çıkartır mı?

biliyorum baktım kabul etmeden. 5SV3344-6 bulmak dert. Bir kere en ucuzu 650TL (ben 450ye almış oldum) ayrıca yine yanlış gelme riski var. 650TL olan Şubatta A tipi demiş, 2 gün önce birisi kod doğrumu diye "3344-0" demiş :) En azından internetteki satıcılar kodları uyduruyor genelde.

Teşekkürler.
Sigortalarda üstten giriş alttan çıkış önemli mi? Alttan giriş üstten çıkış olması, standartlara uymama dışında, teknik olarak bir sorun çıkartır mı?

Hayırlısı olsun .
Dediğiniz gibi stok durumu , aşırı fiyatlar ( liste fiyatı indirimli hali )

Dc ürünler hariç üstten alt girişi çıkış ilk planda değil ( ilk montajda üstten olmalı )
İlk plan kablo kesitleri ( kalınlığı ) Bara yerine kablo kullanılmış .
Sonrası B tipi siğortalar değerleri göre .

Şartlar zorlanmadan .
2.5 mm2 kablo 16 amper sigorta ( priz devresi )
1.5 mm2 kablo 10 amper sigorta ( aydınlatma devresi )

Proje yapmak .
Numara vermek . ( Kabloya kağıt yapıştırma )
Siğorta çıkışları hangi ürünlere gidiyor tesbit etmek ve kaç watt veya amper çektiği .

Örnek :
R Fazı
1 - Siğorta salon aydınlama 1000 watt diyelim .
1000 / 220 = 4.6 amper
6 amper siğorta
2 - Siğorta priz ( ürünün amper veya watt değeri ) gelende 16 amper .
3 - vs gibi .

Faz dağılımı .
R fazı / S fazı / T fazı
Siğortaları ( faz grup )
RST fazlarının amperleri eşit veya birbirlerine yakın değerler olmalı ( paylaşım )
Tam kontrol pensampermetre ile .

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri