Kaçak akım röle arızaları

foto için teşekkürler .
net çıkmamış ama bir fikir verdi sayılır .
30 mA kaçak akım koruma rölesi bağlantıları tam göremedim .
ve nötrden kuşkulanıyorum .

bu link video şeklinde olmalıdır .
ana giriş nötr girişi K.A.K.rölesini atlama mi ? videodan seyredin bu şekilde mi yapılmış ?
dk .4.30

Ekli dosyayı görüntüle 68074

Nötr bağlantıları normal. Besleme nötr sol en üstte bulunan klemense girip çıkışlarından kaçak akım rölesine girişi yapılmıştır..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba, ben de kaçak akım rolesi problemi yaşıyorum. Evimde siemens 30 ma kaçak akım rolesi vardı ( ev yeni bu arada) nedensiz atmalar yaşıyordum, elektrikçi geldi ama eleltrikçinin geldiği saatlerde problem yaşanmadığı için sigorta panelinde bi kaç ölçüm yapıp şi di çözüldü dedi ama sorun çözülmedi, özellikle sabah kalktığımda atmış buşuyordum röleyi, bazen de atıp uzun bir süre kalkmıyordu, başka bir elektrikçi geldi ve evdeki roleyi 300 ma siemens ile değiştirdi ama bu kez de sabah kalktığımda aşağıdaki roleninattığını gördüm , öncelikle, daireye 300 ma takmak anlamlı mı? Sonuçta aşağıda 300 ma bir role var, problemin izolasyon problemi olduğunu düşünmeye başladım

Merhaba, ben de kaçak akım rolesi problemi yaşıyorum. Evimde siemens 30 ma kaçak akım rolesi vardı ( ev yeni bu arada) nedensiz atmalar yaşıyordum, elektrikçi geldi ama eleltrikçinin geldiği saatlerde problem yaşanmadığı için sigorta panelinde bi kaç ölçüm yapıp şi di çözüldü dedi ama sorun çözülmedi, özellikle sabah kalktığımda atmış buşuyordum röleyi, bazen de atıp uzun bir süre kalkmıyordu, başka bir elektrikçi geldi ve evdeki roleyi 300 ma siemens ile değiştirdi ama bu kez de sabah kalktığımda aşağıdaki roleninattığını gördüm , öncelikle, daireye 300 ma takmak anlamlı mı? Sonuçta aşağıda 300 ma bir role var, problemin izolasyon problemi olduğunu düşünmeye başladım

Dairede 300 mA kullanılması yanlış. Dediğiniz gibi izolasyon problemi olabilir ya da evinizde kullandığınız herhangi bir cihazdan kaynaklı olabilir. Evdeki bir cihazdan kaynaklı olsa hiç tutmaz diye düşünmeyin bu hususu da göz önünde bulundurun.

30mA K.A.Koruma rölesinin yerine 300mA yangın rölesini takması doğru değildir .
rölelerin farklı görevleri vardır .
30mA röleyi kısa zamanda yerine takılması gerekir .

kaç ölçüm yapıp şimdi çözüldü dedi .
yaptığı ölçümler nedir ?

sayaç panosunda da 300mA diyorsunuz
siğorta kutusunda da 300mA ( yeni takıldı )
ikisi beraber attı ( 2 adet 300mA )
evet / hayır = cevap

eskiden ( değişim öncesi ) .
sayaç panosundaki 300mA atmıyor .
siğorta kutusunda da 30mA atıyordu .
evet / hayır = cevap

farklı markalar mı ? herhalde
fotolarını yayınlamanız .
sayaç panosu 300mA
siğorta kutusu eski çıkan 30mA
siğorta kutusu yeni 300mA takılan .
3 adet röle fotosu .

kolay gelsin .

30mA K.A.Koruma rölesinin yerine 300mA yangın rölesini takması doğru değildir .
rölelerin farklı görevleri vardır .
30mA röleyi kısa zamanda yerine takılması gerekir .

kaç ölçüm yapıp şimdi çözüldü dedi .
yaptığı ölçümler nedir ? Çok bildiğim bir konu değil, elinde kırmızı el atarisi şeklinde bir aletle bi kaç ölçüm yaptı

sayaç panosunda da 300mA diyorsunuz
siğorta kutusunda da 300mA ( yeni takıldı )
ikisi beraber attı ( 2 adet 300mA )
evet / hayır = hayır, değişim yapıldıktan sonra sadece aşağıdaki sayaç panosundaki attı, değişim yapılan röle hiç atmadı ama iki gündür de düzgün öalışıyor, atma yaşanmadı bir daha, değişim öncesi en az 3 defa evdeki röle atıyordu

eskiden ( değişim öncesi ) .
sayaç panosundaki 300mA atmıyor .
siğorta kutusunda da 30mA atıyordu .
evet / hayır = evet bu doğru

farklı markalar mı ? herhalde
fotolarını yayınlamanız .
sayaç panosu 300mA
siğorta kutusu eski çıkan 30mA
siğorta kutusu yeni 300mA takılan .
3 adet röle fotosu . Hayır farklı marka değiller, fotoğrafları eve geçtiğimde ileteceğim, ilginiz için çok teşekkürler

kolay gelsin .

röleyi, bazen de atıp uzun bir süre kalkmıyordu.
o anda yapılan işlemlerin durumu ? etkisi .
( daha sonra k.a.k rölesi tutması durumu nedeni ? sonrası tekrar atması durumu ? )
o andaki cihaz çalışması durdurulması , vs gibi diğer etkenler .

nedeni bulmak ? ip uçlarını takıp etmek gerek .
ara ara k.a.k röle atma arızası zor bulunur arızalardandır .

o anda için , büyük bir fırsatı kaçırmışsınız !!!
fazdan gelen arıza ise siğortaları tek tek indirip kaldırıp hangi siğoradan geldiğini bulabilirdiniz .
nötre gelen arızanın da nötrler tek tek denenip bulabilirdiniz .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,461
Son üye
evenzhou

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri