Kaçak akım rölesi problemi

calderon61

Üye
Arkadaşlar merhaba, Bina elektrik panosunda her dairenin ayrı sigortası ve Kaçak akım rölesi var. Bölgemizde elektrik kesintisi olduğunda atıyorum 2-3 saat sonra elektrikler geliyor. Tüm dairelerde elektrik gelmiş oluyor ama bizde olmuyor. İnip elektrik panosuna baktığımda Kaçak akım rölesi atmış oluyor. Açmak zorunda kalıyoruz sürekli. Bu durumda kaçak akım rölesi bozukmudur ? Yoksa evde bir yerde sıkıntı mı vardır ? Makel marka 40A 30ma Yazıyor üstünde. Bu değişecek ise ne marka öneririsiniz. Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar merhaba, Bina elektrik panosunda her dairenin ayrı sigortası ve Kaçak akım rölesi var. Bölgemizde elektrik kesintisi olduğunda atıyorum 2-3 saat sonra elektrikler geliyor. Tüm dairelerde elektrik gelmiş oluyor ama bizde olmuyor. İnip elektrik panosuna baktığımda Kaçak akım rölesi atmış oluyor. Açmak zorunda kalıyoruz sürekli. Bu durumda kaçak akım rölesi bozukmudur ? Yoksa evde bir yerde sıkıntı mı vardır ? Makel marka 40A 30ma Yazıyor üstünde. Bu değişecek ise ne marka öneririsiniz. Teşekkürler.

30mA Kaçak akım koruma rölesi siğorta kutusuna ( daire içi ) takılır .
Aşağı inme diye ve ne kadar yakın olursa daha iyidir kablo mesafesi .

Diğer dairelerin ( sayaç panosu ve siğorta kutusu ) kaçak akım röleleri 30mA mi ? 300 mA ?
Daire içine taktırın . Sorun devam ederse .
Foto
Sayaç panosu fotosu siğorta ve kaçak akım rölesi .
Siğorta kutusu fotosu .

Sn.calderon61, kaçak akım röleniz kötü bir marka değil. Gerçekten görevini yapıyor ve o nedenle atıyor olabilir. Arızalı da olabilir. Bu nedenle elektrikçinizden konuyu incelemesini isteyin. Kaçak akım arızalarını tesbit etmek zordur. Rölenizi değiştirmeye karar verirse ve ileride aynı arıza devam ederse geri alma garantisi isteyiniz. Netice de yeni takılan cihazda aynı şekilde atmaya başlarsa işin ehli bir elektrikçi aramanız gerekecektir.

Makel hiiç takmadım abb den şaşmam

Mercan usta, bu iş duyguyla değil bilgiyle olur. Futbol maçı değil ki takım tutar gibi marka tutulsun.
Yok duygu değil tecrübe ile sabit piyasada kakr çoğu anma akımlarını%1 . 2 sapma ile açar ama açma zamanında çoğunda sıkıntı var abb de bu sıkıntı çok yok. tabii bunlar tasarruflu ampul veya test butonuna basarak yapılan testlerle anlaşılma

Son düzenleme:
Buradaki ana soru marka mı yoksa atan artık akım anahtarının attığı için sağlamlığı mı yoksa arıza mı yoksa yoksa yoksa... :)
kaçak akım arızalı gibi gözüküyor çünkü enerji varken açmıyor enerji kesilip gelince yükte açıyo

Sayaç panosundaki dediğiniz gibi 30ma ise açma yapabilir, onun 300ma olması gerekiyor. Tabi dairede de 30ma olmalı. 300ma ile değiştirin yine açma yaparsa kaçak ararsınız. Bende oag vardı, her gün açma yapıyordu. Legrand aldım taktım, bir defa dahi açmadı.

Videoda test başında gösterdiği W olan gördüğüm kadarıyla Makel. Videoda bir yoruma Usta TV cevap olarak "Hele birtane vardı, göya 40 amper. Akım verir vermez patladı resmen."

Sonda test edilen 40 amper de Abb, nasıl dayandığını, direndiğini görebilirsiniz. Çalıştığım hastanede panolarda tüm sigorta ve kakr lar Abb marka. Kaliteli ve sorun yaşatmadığı için tercih edildiğini düşünüyorum. Elektrikçi arkadaşa sorayım bakalım ne diyecek Abb için.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri