30 mA kaçak akım rolesi daire içindemi bulunmalı yoksa panodamı bulunmalı?

NazımMüh

Üye
Müstakil bir ev var, ana enerji panosu bahçe duvarında bulunmaktadır. İçinde 300mA Yangın koruma rolesi bulunmaktadır. 30mA kaçak akım rolesini ana enerji panosuna takılabilirmi? 30mA Kaçak akım rolesi daire içi sigorta kutusunda bulunma zorunluluğu varmı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Müstakil bir ev var, ana enerji panosu bahçe duvarında bulunmaktadır. İçinde 300mA Yangın koruma rolesi bulunmaktadır. 30mA kaçak akım rolesini ana enerji panosuna takılabilirmi? 30mA Kaçak akım rolesi daire içi sigorta kutusunda bulunma zorunluluğu varmı?
Daire içi sigortaların olduğu yere..

30mA a-f tip olmalı.
Ac kullanımları İsmail hocanın kitapta kullanılmaması gerektiği yazmakta.

Merhaba, 30 mA KAR yeri, iç tesisat yönetmeliğne göre sayaçtan sonrasıdır.
1679918402020.png

''Yapıda tek sayaç varsa kofre tesis edilmez'' ibaresi gereği sayacın olduğu yerdeki, yani bahçe duvarındaki pano içine veya dağıtım şirketi müsaade ederse, sadece içerideki panonuza 30 mA KAR takmanız ve 300 mA KAR için ilave para harcamanıza gerek yok.
Bu konularda yetki dağıtım şirketlerinde olduğundan yönetmeliğe aykırı olmasına rağmen ,tek sayaçlı yapıya, panoya hem 300 mA hem 30 mA birlikte taktırdıkları olmaktadır.
Sizin zaten 300 mA var, 30 mA KAR dıarıyada içeriyede takabilirsiniz. Ancak şirket buna izin vermeyebilir. Kısacası onlara danışmanızda fayda var.

Sn.NevzatEke, ülkemizinde içinde yer aldığı ortadoğu ülkelerinde Afganistan, Pakistan vs. ülkelerde İsmail hoca'nın tavsiyesine göre değilde; var mı? var ! diyecek kadar , formalite yerine gelecek kadar, en ucuz olanı hangisi ise o malzeme tercih edilir. Bu senin dediğin tipler AC olan tipten ucuz ise tamam, pahalı ise hiç nefesini yorma olmaz.

Sn.NevzatEke, ülkemizinde içinde yer aldığı ortadoğu ülkelerinde Afganistan, Pakistan vs. ülkelerde İsmail hoca'nın tavsiyesine göre değilde; var mı? var ! diyecek kadar , formalite yerine gelecek kadar, en ucuz olanı hangisi ise o malzeme tercih edilir. Bu senin dediğin tipler AC olan tipten ucuz ise tamam, pahalı ise hiç nefesini yorma olmaz.
Bir mühendis amcamın söylediği yoldan asla şaşmıyorum mesleğimde. O da şuydu;
"Mühendislik mesleğini asla yerler altına alma/aldırtma."

30mA yı daire içindeki şalter grubunda kullanıyoruz. Normalde A-SI kullanılması tavsiye ediliyor ancak daha ucuz olduğu için AC kullanılıyor. Şuana dek tek bir yerde A-SI kullandım. Aradaki fark nedir denilir ise: biri sadece AC enerjide kaçak olursa akımı kesiyormuş, A-SI olan ise hem AC görevini yapıyormuş hemde güneş enerjisi ile üretilen enerjide de kaçak olursa akımı kesiyormuş. Son zamanlarda ana Şebeke hatalrında her tipte elektrik de oluyormuş. Ben bu şekilde biliyorum. Hatalı isem daha deneyimli ustalarım beni düzeltsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,961
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri