Kaçak akım rölesi problemi

Daire içindeki siğorta kutusununda kaliteli çekim fotosunu yayınlasaydınız daha iyi olurdu . ( kabloları gözükür hali ile . )

Schneider Electric markasını tercih ederseniz .

Ucuza gelmesi için 30mA tesisatinda tutarsa . 300mA takılmadan
Sayaç panosuna 30mA şimdiki hali gibi .
30mA sayaç panosunda görev görüyorsa 300mA biraz boşuna oluyor ( kişisel takılınca )

Tüm binaya 300 mA takılırsa daire içine 30mA
Gerçekte 30mA siğortas kutusuna , 300mA sayaç panosuna .

2P - 40A - 30mA - SI tip
Toprak kaçağı koruması zaman gecikmesi : Anlık
Toprak kaçağı koruma sınıfı : Type A-SI (Super Immunised)

https://www.se.com/tr/tr/product/A9R61240/iid-kaçak-akım-koruma-rölesi-kaçak-akım-koruma-rölesi-rccb-2p-40a-30ma-si-tip/??range=7559-acti9-iid&parent-subcategory-id=1620&selected-node-id=12144438694

2P - 40A - 300mA - SI tip
Toprak kaçağı koruması zaman gecikmesi : Seçimli
Toprak kaçağı koruma sınıfı : Type A-SI (Super Immunised)

https://www.se.com/tr/tr/product/A9R35240/iid-kaçak-akım-koruma-rölesi-kaçak-akım-koruma-rölesi-rccb-2p-40a-300ma-si-tip/??range=7559-acti9-iid&parent-subcategory-id=1620&selected-node-id=12144438694
Dediğiz gibi daire içi sigorta panosunun resmini ekledim. Kafamda şöyle bir soru işareti oluştu. Faz, nötr ve toprak olarak ana panodan gelen renkler kahverengi, mavi, ve sarı. Bu bizim elektrikçi ( yanılıyor olabilirim) dışardan gelen sarı rengi mavi ile birleştirmiş prizlere nötr bağlamış. Dışardan gelen Mavi rengi ise siyahlarla birleştirmiş ( yarı yarıya ince kablo diğerlerine göre ) toprak bağlamış. Priz içi resmide ekledim. Acaba ben mi yanılıyorum. Yoksa böyle mi oluyor. Bina panosunda sarı renk hiç yok. Nötr yerine toprak olsa tesisat çalışırmı ki? Kafam karıştı. Nötr ve toprak hangisi nasıl tespit edeceğim.
Bu arada buraya elimde 40A30ma Kar takıcam. Ana panoya ise yine elimde 40A 300 mA bağlamayı düşünüyorum.
Video da ekledim
https://www.veed.io/view/11bf9447-030d-411a-a105-441ff5cc9a39?sharingWidget=true&panel=

Ekli dosyalar

• IMG_20230722_134518.jpg
    IMG_20230722_134518.jpg
    259.3 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_20230722_134423.jpg
    IMG_20230722_134423.jpg
    227.8 KB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20230722_134412.jpg
    IMG_20230722_134412.jpg
    264.5 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230722_134009.jpg
    IMG_20230722_134009.jpg
    173.5 KB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20230710_182546.jpg
    IMG_20230710_182546.jpg
    384.8 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20230710_182423.jpg
    IMG_20230710_182423.jpg
    364 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Dediğiz gibi daire içi sigorta panosunun resmini ekledim. Kafamda şöyle bir soru işareti oluştu. Faz, nötr ve toprak olarak ana panodan gelen renkler kahverengi, mavi, ve sarı. Bu bizim elektrikçi ( yanılıyor olabilirim) dışardan gelen sarı rengi mavi ile birleştirmiş prizlere nötr bağlamış. Dışardan gelen Mavi rengi ise siyahlarla birleştirmiş ( yarı yarıya ince kablo diğerlerine göre ) toprak bağlamış. Priz içi resmide ekledim. Acaba ben mi yanılıyorum. Yoksa böyle mi oluyor. Bina panosunda sarı renk hiç yok. Nötr yerine toprak olsa tesisat çalışırmı ki? Kafam karıştı. Nötr ve toprak hangisi nasıl tespit edeceğim.
Bu arada buraya elimde 40A30ma Kar takıcam. Ana panoya ise yine elimde 40A 300 mA bağlamayı düşünüyorum.
Video da ekledim

Fotoları inceledim . ( karma karışık kablolar , kablo renkleri tüm tesisat )
Videonuz ( This video isn’t ready )
Sigorta kutusu renkleri giriş kablo ve çıkış kablolar ( bağlantı ) renkleri
Priz göre düşünürsek renkler .
Priz , anahtar , buatlarda renk değişimi olabilir .
Tüm tesisat kontrol edilmelidir .
Yerinde çözüm aranmalıdır .
Renklerin takibi ile .

Sayaç panosunda topraklama kablosu göremedim ( sarı yeşil )
Faz kahverengi
Nötr mavi .

Kaçak akım rölesi çalışıyor diyorsunuz .
Prizen test ( kaçak akım rölesi atıyormu ? ( video )
Diğer prizlerdende kontrol .

Kaçak akım rölesi ve tüm tesisatın ölçümleri .
Veya dış etkenlerden atıyor .

300mA kaçak akım rölesi takmanıza gerek yok
Zaten sisteme var ( tüm binaya ait )
Yinede takmak istiyorsanız binanın kaçak akım rölesinden ayrılmanız gerekir .
Ayrılmazsanız binanın attımı sizinkide atar
Sizin tesisatta 2 adet 300mA kar olmuş olur .
Ayrılma durumunda bağımsız olursunuz .
Diğer bölümler ( daire , merdiven - aydınlatma , asansör , dükkan 300mA takması gerekir .
veya
Abidik gubidik işler sizin 300mA kar sadece size ait ( bağımsız ) diğerleri siz hariç bütün bina 300mA ( takılı olan kalacacak )
Her koşulda pano tesisatı düzenlenmesi gerekir .

w1.jpg

Son düzenleme:
Bu kısmi düzeltseniz daha şık olacak .
Onu şundan diyorum ban diyor ki 30mA sök yerine 300mA tak yeterli diyor. Dedim hayat koruma ne olcak gerek yok diyor. Ondan dolayı manyak diyorum. Genelleme yapmıyorum. Binayı yapan için dedim.
Fotoları inceledim . ( karma karışık kablolar , kablo renkleri tüm tesisat )
Videonuz ( This video isn’t ready )
Sigorta kutusu renkleri giriş kablo ve çıkış kablolar ( bağlantı ) renkleri
Priz göre düşünürsek renkler .
Priz , anahtar , buatlarda renk değişimi olabilir .
Tüm tesisat kontrol edilmelidir .
Yerinde çözüm aranmalıdır .
Renklerin takibi ile .

Sayaç panosunda topraklama kablosu göremedim ( sarı yeşil )
Faz kahverengi
Nötr mavi .

Kaçak akım rölesi çalışıyor diyorsunuz .
Prizen test ( kaçak akım rölesi atıyormu ? ( video )
Diğer prizlerdende kontrol .

Kaçak akım rölesi ve tüm tesisatın ölçümleri .
Veya dış etkenlerden atıyor .

300mA kaçak akım rölesi takmanıza gerek yok
Zaten sisteme var ( tüm binaya ait )
Yinede takmak istiyorsanız binanın kaçak akım rölesinden ayrılmanız gerekir .
Ayrılmazsanız binanın attımı sizinkide atar
Sizin tesisatta 2 adet 300mA kar olmuş olur .
Ayrılma durumunda bağımsız olursunuz .
Diğer bölümler ( daire , merdiven - aydınlatma , asansör , dükkan 300mA takması gerekir .
veya
Abidik gubidik işler sizin 300mA kar sadece size ait ( bağımsız ) diğerleri siz hariç bütün bina 300mA ( takılı olan kalacacak )
Her koşulda pano tesisatı düzenlenmesi gerekir .

Ekli dosyayı görüntüle 99696
Sarı yeşil bende görmedim bina panosunda. Daire sigortasına faz ile beraber borudan çıkan sarıyeşil ve mavi kablo var. Bunlar direk ana panodan geldiğini varsayıyorum bende. Ancak. Sarıyeşili sağ tarafta mavi kablolarla birleştirmiş ve nötr olmuş. Mavi kablo ise siyah kablolarla birleştirmiş ( daire sigortasından) toprak olmuş. Bunu da sigorta kutusunun hemen altında ve hemen arka duvarda prizler var ordan çekerek hareket ettirip bunu teyit ettim. Neden sarı yeşil topraklama olarak siyah kablolarla birleştirmedi de mavi ile birleştirdi burası soru işareti. Videoya göre eğer nötür yerinde toprak olsaydı röle atardı sürekli. Demeki yolda bi yerde renkleri ters çevirmiş.
Gelelim o zaman asıl meseleye. Ben şimdi 300 ma kaçak akımı bina panosuna, daire içine ise 40A 30 mA olarak takmayayım mı şimdi ? Bina panosunda ana sigortada 40A 300mA var

Moderatör tarafında düzenlendi:
Onu şundan diyorum ban diyor ki 30mA sök yerine 300mA tak yeterli diyor. Dedim hayat koruma ne olcak gerek yok diyor. Ondan dolayı manyak diyorum. Genelleme yapmıyorum. Binayı yapan için dedim.

Sarı yeşil bende görmedim bina panosunda. Daire sigortasına faz ile beraber borudan çıkan sarıyeşil ve mavi kablo var. Bunlar direk ana panodan geldiğini varsayıyorum bende. Ancak. Sarıyeşili sağ tarafta mavi kablolarla birleştirmiş ve nötr olmuş. Mavi kablo ise siyah kablolarla birleştirmiş ( daire sigortasından) toprak olmuş. Bunu da sigorta kutusunun hemen altında ve hemen arka duvarda prizler var ordan çekerek hareket ettirip bunu teyit ettim. Neden sarı yeşil topraklama olarak siyah kablolarla birleştirmedi de mavi ile birleştirdi burası soru işareti. Bi yerde kabloların renklerini tersmi taktı. Peki şöyle sorayım. Faz ve topraklama ile beraber lambalar yanar mı? Yada nötür yerine topraklama olsa prizde sıkıntı olmaz mıydı ?
İşini beğenmediğiniz meslek erbabı ile yollarınızı ayirirsiniz , gayet basit . Kullandığınız kelimeler hakarete ve mahkemeye bile gider .

Gelelim o zaman asıl meseleye. Ben şimdi 300 ma kaçak akımı bina panosuna, daire içine ise 40A 30 mA olarak takmayayım mı şimdi ? Bina panosunda ana sigortada 40A 300mA var

Zaten 300mA kaçak akım yanğın rölesi binanın var .
300mA kar atması yaşanıyormu ?

30 mA aşağıda olursa
Artısı eskisi
Artısı . siz yok iken ( tatil vs gibi ) atarsa komşunuz müdahale edenilir .
Diğer siğorta kutusunda olursa anahtarı vermeniz gerekir .

Eksisi . ( varsayımdır )
Banyodasıınız kaçak akım attı bornoz havlu , peştemali veya giyin aşağı in kar aç daireye girmeye çalış bir anahtarı içeride unutttunsa şenlik var .

Tercih sizin ( olması gereken siğorta kutusunda olnası gerekir . )
Kaçak olduğu yere yakınlığı ( milli saniyeler ? )

Son düzenleme:
Zaten 300mA kaçak akım yanğın rölesi binanın var .
300mA kar atması yaşanıyormu ?

30 mA aşağıda olursa
Artısı eksisi
Artısı . siz yok iken ( tatil vs gibi ) atarsa komşunuz müdahale edenilir .
Diğer siğorta kutusunda olursa anahtarı vermeniz gerekir .

Eksisi . ( varsayımdır )
Banyodasıınız kaçak akım attı bornoz havlu , peştemali veya giyin aşağı in kar aç daireye girmeye çalış bir anahtarı içeride unutttunsa şenlik var .

Tercih sizin ( olması gereken siğorta kutusunda olnası gerekir . )
Kaçak olduğu yere yakınlığı ( milli saniyeler ? )
O zaman bu hali ile kalsın tesisat diyorsunuz doğru mu? Eğer öyle ise peki elektrik gidip gelmelerinde bazen atıyor sadece benim röle. Bina ana rölesi hiç atmıyor. O zaman evde olmaz isek buzdolabı ne olcak asıl sorun bu. Bunu nasıl çözeriz?

Son düzenleme:
O zaman bu hali ile kalsın tesisat diyorsunuz doğru mu? Eğer öyle ise peki elektrik gidip gelmelerinde bazen atıyor sadece benim röle. Bina ana rölesi giç atmıyor. O zaman evde olmaz isek buzdolabı ne olcak asul sorun bu. Bunu nasul çözeriz.

Elektrikler dairenizde kesildimi
Telefon araması veya mesaj gönderen sistem ve komşuyu telefon arayarak zahmet olmazsa bizim kar attı aktif edermisiniz .
veya
Sistem yapılıp silen çalacak sileni usturmak için sileni işiten biri tarafında kar aktif edilecek .

Elektrikler dairenizde kesildimi
Telefon araması veya mesaj gönderen sistem ve komşuyu telefon arayarak zahmet olmazsa bizim kar attı aktif edermisiniz .
veya
Sistem yapılıp silen çalacak sileni usturmak için sileni işiten biri tarafında kar aktif edilecek .
Anlaşıldı. O zaman boşuna 1 adet 300mA, ve 30 mA Kar almış olduk. Teşekkürler tüm bilgilendirmeleriniz için.

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,983
Son üye
ardaxsm

Yeni konular

Geri