kaçak akım koruma rölesi kısa devrede açar mı?

tekniker65

Üye
arkadaşlar kaçak akım koruma rölesi tıpkı bir sigorta gibi kısa devrelerde açar mı? kaçak akım rölesini sigorta yerine de kullanabilir miyiz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Faz-faz veya faz-nötr kısa devrelerinde açmazlar.
Ama faz-toprak kısa devresinde, katalog değerinde yazan maximum kısa devre dayanımı akımına kadar açabilir. Yani katalog değer 10kA olan bir KAKR 9kA faz-toprak kısa devresinde açar ama 11kA faz-toprak kısa devresinde açmayabillir.

Not= Faz-faz veya faz-nötr kısa devrelerinde açmazlar ama, bu kısa devreler, kataloğunda yazan max. kısa devre dayanımından yüksek olarak oluşursa, röleye zarar vermiş olabilirler.

• Beğen
Tepkiler:
Kaçak akım seçenekleri olan şalterleri hariç tutarsak piyasada 3 tip kaçak akım cihazı var.
1(çoğunluk bu tip)faz toprak veya nötr toprak kaçağında açanlar
2Üstekilere ilâveten kısadevre veya aşırı akımda da açan modeller
3Kendi kendine kurulma özelliği olan kaçak akım roleleri

Kaçak akım seçenekleri olan şalterleri hariç tutarsak piyasada 3 tip kaçak akım cihazı var.
1(çoğunluk bu tip)faz toprak veya nötr toprak kaçağında açanlar
2Üstekilere ilâveten kısadevre veya aşırı akımda da açan modeller
3Kendi kendine kurulma özelliği olan kaçak akım roleleri

Doğrudur, ben standart modeller için yorum yapmıştım.
Saygılar...

etiketinde ...kA gibi bir ibare yoksa kısa devre anında etkisizdir.

peki mA dışında birde kaçak akım üzerinde normal dayanma akımları yazılı
misal 32A 40A vb. bunların amacı dayanma akımlarıdır
e o zaman diyelimki 40A ve 30mA lik bir kaçak akım korumayı düşünelim üzerinden geçen akım 40A i aşarsa kaçak akım açmaz mı ?
eğer açarsa demek ki kısa devrede de açar çünkü bir kısa devre anında 40A i zaten geçer
buda demektirki benim görüşümce her kaçak akım rölesi kısa devrede de açar
sizlerin yorumları nedir üstadlar

tekniker65 arkadaşıma aynen katılıyorum.

O üzerilerinde yazan 40A , 25A, 50A felan üzerinden devamlı olarak geçtiğinde ısınmasının makul değerlerde olacağı, kontaklarının zarar görmeyeceği akımı gösterir.
Ama sigorta+kaçak akım özelliğinde olan cihazlar da mevcut. Sn. "Alidemir017" zaten açıklamış.

Forum istatistikleri

Konular
128,253
Kullanıcılar
450,073
Son üye
DİCLEEE

Yeni konular

Geri