Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
slm arkadaşlar bi yorumda benden olsun istedim.genetatorun cos p değeri bildiğiniz gibi 08 dir öncelikle bunu belirtmek istedim.generator devredeyken kompanzasyon sisteminin devrede olması durumunda generatorunuzden %20 daha az verim alırsınız buda dolaylı sebeplerden generatorunuzun omrunu kısaltacaktır ve yakıtta cabası olur yani generator çalışırken kesinlikle kompanze edilmemesi gerekir ve anlamsızdırda.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar,
ENTES RG3-12C modelinde bir değişiklik yapmış! Şu an piyasada mevcut.
Rölenin ayrı olarak bir de jeneratör beslemesi girişi var şimdi. Ve jeneratör devrede iken sistemin cos fi'sini ayarlamak için cos fi2 ayarı.
Yani Şebeke varken röle şebekeden beslenerek cos fi1'e göre kompanzasyon yapıyor.
Şebeke yokken röle jeneratörden beslenerek cos fi2'ye göre kompanzasyon yapıyor.
Firma piyasada böyle bir ihtiyaç hissetmiş olacak ki ürününde değişişlik yapmış.

Onamli arkadaşım.Jeneraratörün Cosq değeri 0,8 dir ifadesi yanlış ifadedir.Cosq,alıcının karakterine
bağlı olan bir büyüklüktür.Jeneratörlerin çalışma sınırını akım belirler.Bu akım,yükün Cosq değerine gö-
re değişeceği için jeneratörlerde güç Kva olarak verilir.Bu konu ile ilgili görüşümü 21 Eylülde belirtmiş-
tim,lütfen o yazıyı tekrar okuyunuz.Kaliteli jeneratörlerde kompanzasyon sorun teşkil etmeyeceği gibi,
fayda da sağlar.Sorun olan,bizim normal çalışmada uyguladığımız yüksek set değerli Cosq değeridir.Genç
arkadaşımın bahsettiği röleyi yeni duydum.Bu rölenin kullanılarak Cosq 2 nin daha düşük bir değer ola-
rak set edilmesi,bu konudaki tüm tereddütleri ortadan kaldıracaktır.

kesinlikle katılmaktayımki Jeneratör devrede iken kesinlikle kompanzasyon şalteri devre dışı olmalı. Mazottan tasarruf edeyim derken sisteminizdeki cihazlarınızza zarar vermeyin. Kompanze devrede olursa kesinlikle genartör veriminiz %10-20 düşecektir. Ana şalter kesildiğinde muhakkak kompanze sistemi devreden çıkmalı.herkese az reaktifli günler

Sn.fahri yetiş,üzülerek katılmadığımı ifade etmek isterim.Bir petrol istasyonunun klasik sistem kompanzasyonunu 2008 tarifesine uyacak şekilde yeniledik.10 yıl önce yaptığımız klasik kompanzasyon,tesisdeki aksa jeneratörü olumsuz etkilemiyordu.Yenilemeden sonra jeneratör ilk devreye girdiğinde sorun çıkardı.Kompanzasyonu jeneratör devreye girince çalışmayacak şekile getirdim.Sorun çözüldü.Yüksek set değeri konusunda haklısınız.Benim katılmadığım nokta;iyi jeneratör de faydalı olması,bence aksa ülkemizdeki en büyük jeneratör üreticisidir.Dünya da bant üzerinde seri üretim yapan 4. büyüklükteki üreticidir.
Bu durumda şöyle demek uygun düşüyor.Jeneratörün kalitesi fark etmiyor.Yüksek kapasite fark ettiriyor.Dolayısı ile jeneratör devreye girince kompanzasyon devre dışı kalmalıdır.Saygılarımla...

Entes RG3-12C/CS Jeneretör Beslemeli Röle

Cihazın jeneratör girişine 110-250V AC arasında bir gerilim geldiğinde cihazın menüsündeki ayarlanan hedef cos fi pasif duruma geçer, hedef cos fi2 aktif olur ve hedef cos fi2'ye göre kompanzsyon yapılır. Bu durum jeneratör girişindeki gerilim kesilinceye kadar devam eder.

https://i.kontrolkalemi.com/7/RG3_12CS_SMD_tr.pdf

jeneratörlerin devreye alımlarında kompanzasyonun çalışmasının bir zararı varmıdır

jeneratöre zararı vardır jeneratör calıştı zaman kompanzasyon devre dişi kalması lazim aksı taktırde kondansatorlerın deverye gırerken cektıgı aşiri akım jeneratör un dıyotları yakıyor.

arkadaşım bilindiği gibi jenaratör elektrik kesintilerinde jenaratör gücüne göre belirli kritik sistemler devreye almak için kullanılır örneğin 5 katlı bir apartmanda jenaratörü asansörde kalan kişi içinmi kullanırsın yoksa bodrumdaki hidrafor içinmi senin olayda o şekilde kompanzasyon sistemden çekilen güçün aktif reaktif kapasitif oranını ayarlamak için kullanıldığı için ve o an enerjini kesik olduğundan çalışmasına gerek yok diğer arkadışında dediği gibi jenaratöre tamamiyle zarar verirsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,493
Kullanıcılar
450,474
Son üye
mehmetkalabalik

Yeni konular

Geri