Jeneratör çalışırken kompanzasyon devrede olmalı mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

elek

Paylaşımcı üye
Katılım
24 May 2006
Mesajlar
2,460
Puanları
145
Birkaç projede gördüğüm kadarı ile jeneratör devreye girince kompanzasyon devre dışı kalıyor.
Bu uygulama doğru mu?Cevaplar için şimdiden sağolun.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

saymansadi

Üye
Katılım
29 Ara 2006
Mesajlar
29
Puanları
1
Yaş
35
herhalde generatör işletmenin enerji kaynağı olduğu için kompanzasyon yapma ihtiyacı ortadan kalkıyor.
şebekeden reaktif güç çekilmiyor. hiç aklıma gelmemişti.
 

moner69

Üye
Katılım
30 Mar 2006
Mesajlar
351
Puanları
8
Yaş
50
Jeneratorden tam kapasıte faydalanabilmek ve kablo şalter gibi elemanların gereksiz aşırı yüklenmesini önlemek için kompanzasyonun devrede kalması daha doğru olmalı.
 
O

OZG

Guest
Evet Moner 69 DoĞru SÖylÜyor.
 
Katılım
18 Nis 2007
Mesajlar
39
Puanları
3
Yaş
35
İşletmemizde de böyle bir durum var generatörler ilk yükü alırken kompanzasyonların devrede olmaması gerekiyor sebep sanırım generatör ilk yük alma anında ihtiyacından fazla kompanzasyona maruz kalmaması(sabit gruplar sürekli devrede olduğu için)
 

rakani

Üye
Katılım
7 May 2007
Mesajlar
219
Puanları
3
Mantığımı kullanarak ve tecrübelerime dayanarak bir yorum yapacak olursam ;

Alternatörler çıkık kutuplu senkron makinalardan oluşur.Alternatörün çıkışındaki yükün (beslediği yük) karakteristik özellikleri alternetör çıkışında elde edilen gerilim değerini etkiler.Şöyleki omik ve endüktif yükler gerilim seviyesini düşürürken kapasitif yükler yükseltir.Jeneratör çıkışı regüle edilerek besleme yapılsa da aşırı kompanzasyon durumu jeneratörden beslenen sistemler için (özellikle ölçü aletleri ve elektronik cihazlar) tehlike arz eder.Gerilim yükselmesinin etkileri daha büyüktür.Ayrıca kondansatörler yük değişimine göre eni olarak devreye girer ve çıkarlar bu da zaten harmonik üreten generatör için istenmeyen bir durumdur.Jeneratörler transformatörler gibi hareketsiz makineler olmadığından ani yük değişmeleri zorlar.Tüm bu sebepler ve tehlikeli durumlar neticesinde generatör veriminin düşmesi pahasına kompanzasyon yapılmaz.

Yukarıda da belirttiğim gibi benim konu hakkındaki yorumum bu şekildedir ,başka mantıklı sebepleri de olabilir.Ben bu güne kadar yaptığım ve gördüğüm bütün tesislerde ,projelerde jeneratör devreye girdiği zaman kompanzasyon devre dışı kalmaktadır.
 

zeum

Uzman Üye
Katılım
19 Nis 2007
Mesajlar
220
Puanları
203
Yaş
63
Rakani arkadaşımızın görüşlerine katılıyorum.Yaptığım tüm uygulamaların projeleri,Jeneratör devreye girdiğinde kompanzasyonun devreden çıktığı şeklinde idi.Arkadaşımızın açıklamaları tatmin edici.Teşekkür ederim.
 
Katılım
18 Nis 2007
Mesajlar
607
Puanları
0
Evet rakani arakadaşım olayı güzel izah etmiş. Şebeke-jeneratör otomatik transfer şalter sisteminde reaktif güç kontrol rölesi şebeke motorlu şalterinin kapalı kontağı üzerinden beslenir. Şebeke motorlu şalteri açtığı an röle enerjisiz kalır ve kompanzasyon devreden çıkar ondan sonra jeneratör motorlu şalteri kapama yapar. elek arkadaşımada güzel sorusundan dolayı teşekkürler...
 

anthonious

Üye
Katılım
19 Şub 2007
Mesajlar
9
Puanları
1
Yaş
35
iş arkadaşlarımızla yorum yaptık ve yüke göre zaman arıtmıyla ve yükün derecesine göre kompazasyon devrede olması bizee göre uygundur.
 

sawis

Üye
Katılım
15 Nis 2007
Mesajlar
24
Puanları
3
Yaş
35
HAYIR UYGUN DEĞİLDİR.Jenaratör çalışırken kompanzasyon devrede kalmaz.kalsada kapasitif yük olarak çalışır yanisi kompanzasyon yapmaz.gereksiz yere generatörü yüklemiş olursunuz.fazla tekniğine gerek yok.isterseniz bir deneyin.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sponsor Bağlantı

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
108,037
Mesajlar
762,893
Kullanıcılar
401,279
Son üye
Kocakaplan

Yeni konular

Üst