Jeneratör Çalışırken Sabit Kondansatör Grubu Devrede Olmalı Mı?

Fırının fazla akım çekmesini önlemek için Jeneratör çıkışına tristör tetiklemeli kompanzasyon konulabilir mi? veya şok bobini konularak akım sınırlandırılabilir mi? bunun faydaları zararları nelerdir?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Tesisimizde Bakır döküm makinası mevcut. Gücü yaklaşık olarak 360 kVA. Fırın ısıtması tristör tetiklemesi ile sağlanıyor. Sadece fırın için makina girişinde 300 kVA trafo mevcut. Elektrik kesilmelerinde üretim devam etsin için 450 kVA Jeneratör alınmış. Sistemde kompanzasyon var fakat elektrik kesilince kompanzasyon sistemi devre dışı kalıyor. Jeneratör otomatik olarak devreye giriyor fakat yükü kaldıramadığı için voltaj çökmesi oluyor ve jeneratör akım vermeyi kesiyor jeneratör boğulması oluyor. Yükün güç faktörü çok düşük olduğu için jeneratör devreye girdiğinde kilitlemeden dolayı kompanzasyon sistemi devreden çıkıyor ve yük aşırı akım çekmeye çalışıyor. Şebekeden beslendiğinde faz başı yaklaşık olarak 400 A akım çekiyor. bu jeneratör ile bu yükü nasıl besleyebilirim?

Jeneratör adım yükü problemi. Jeneratörünüzün adım yükünün P altında olduğu anlaşılıyor. 450kvA/2=225kVA max akım 330-340A sizin yükünüzün 400A olduğunu yazmışsınız. Isıtıcı (rezistif) devrelerde cosfi düşük olmaz bunu kompanzasyonunuz devre dışıyken röle üzerinden cosfi okuyarak görebilirsiniz.Dediğim gibiyse sorununuzun çözümüne kompanzasyon fayda sağlamayacaktır.
Kaliteli bir kaç marka dışında piyasadaki jeneratörlerin adım yükleri % 25-50 arası seyreder. Yapılması gereken 2 şey var; Birincisi yükü verebiliyorsanız kademeli vermek yani tüm yükü birden vermemek. İkincisi böyle bir şansınız yoksa jeneratör gücünü yükseltmek.
Kolay gelsin...

benimde aynı sorunlarım var 520kva gücündeki jeneratörüm 500-600 amper yükte yarım saat çalıştıktan sonra aşırı ısınıp devreden cıkıyor.. genellıkle yazın bu problemi yapıyor. ön ısıtmayı kapattım. servisylede görüştüm normalde 750 ampere kadar destekliyo ama sadece 10 dakika veriyo sana 750 amperi...jenaratörün konumu da çok önemli ön taraftan iyi hava alıp motoru soğutması gerekiyor yoksa sistem devreden çıkıyor..

Jeneratör adım yükü problemi. Jeneratörünüzün adım yükünün P altında olduğu anlaşılıyor. 450kvA/2=225kVA max akım 330-340A sizin yükünüzün 400A olduğunu yazmışsınız. Isıtıcı (rezistif) devrelerde cosfi düşük olmaz bunu kompanzasyonunuz devre dışıyken röle üzerinden cosfi okuyarak görebilirsiniz.Dediğim gibiyse sorununuzun çözümüne kompanzasyon fayda sağlamayacaktır.
Kaliteli bir kaç marka dışında piyasadaki jeneratörlerin adım yükleri % 25-50 arası seyreder. Yapılması gereken 2 şey var; Birincisi yükü verebiliyorsanız kademeli vermek yani tüm yükü birden vermemek. İkincisi böyle bir şansınız yoksa jeneratör gücünü yükseltmek.
Kolay gelsin...

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Jeneratör etiket değerleri: Modeli:GEP450-2 standby 450 kVA/360 kW; Prime 400 kVA/320 kW. sizin adım yükü dediğiniz bu oluyor herhalde. onun haricinde zaten çözüm olarak iki adım kalıyor ya jeneratörü büyütmek ya da makinanın yüklerini kademeli devreye almak. ikincisi biraz zor birinci şıkkı deneyeceğiz işin içinden çıkamazsak büyük bir ihtimal.

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. Jeneratör etiket değerleri: Modeli:GEP450-2 standby 450 kVA/360 kW; Prime 400 kVA/320 kW. sizin adım yükü dediğiniz bu oluyor herhalde. onun haricinde zaten çözüm olarak iki adım kalıyor ya jeneratörü büyütmek ya da makinanın yüklerini kademeli devreye almak. ikincisi biraz zor birinci şıkkı deneyeceğiz işin içinden çıkamazsak büyük bir ihtimal.

Prime Güç: Değişken yük altında sürekli çalışma gücüdür. Ortalama yük değeri %70 olmalıdır. 12 saatte 1 saat %10 aşırı yüklenebilir.
Prime güç 400kVA % 70'i 280kVA 400V'da 404A yapar yani sürekli çalışma için yükünüz tam sınırda.
Burada benim adım yükü olarak bahsettiğim konu farklı. Jeneratörlerde demeraj ilk yüklenme yüzde değeri vardır. Piyasadaki bir çok jeneratörün adım yükü etiket gücünün % 50'si ve altındadır. Yani 450kvA/2=225kVA buda 330-340A'e tekabül eder ki jeneratörün direk (ilk adımda) alabileceği max yük bunun altındadır sizin yükünüz ise 400A bunu anlatmaya çalıştım size. Yükü kademeli olarak vermenin yollarını arayınız.
Caterpillar jeneratörde adım yükü yüksek olması lazım.Periyodik bakımlarını ihmal etmeyin.
http://www.p-z.cz/en/site/pz-energe...3455&idSubCategory=13366480&idProduct=1847344

Son düzenleme:
Fırının fazla akım çekmesini önlemek için Jeneratör çıkışına tristör tetiklemeli kompanzasyon konulabilir mi? veya şok bobini konularak akım sınırlandırılabilir mi? bunun faydaları zararları nelerdir?
Prime Güç: Değişken yük altında sürekli çalışma gücüdür. Ortalama yük değeri %70 olmalıdır. 12 saatte 1 saat %10 aşırı yüklenebilir.
Prime güç 400kVA % 70'i 280kVA 400V'da 404A yapar yani sürekli çalışma için yükünüz tam sınırda.
Burada benim adım yükü olarak bahsettiğim konu farklı. Jeneratörlerde demeraj ilk yüklenme yüzde değeri vardır. Piyasadaki bir çok jeneratörün adım yükü etiket gücünün % 50'si ve altındadır. Yani 450kvA/2=225kVA buda 330-340A'e tekabül eder ki jeneratörün direk (ilk adımda) alabileceği max yük bunun altındadır sizin yükünüz ise 400A bunu anlatmaya çalıştım size. Yükü kademeli olarak vermenin yollarını arayınız.
Caterpillar jeneratörde adım yükü yüksek olması lazım.Periyodik bakımlarını ihmal etmeyin.
Caterpillar GEP 450 - Energy Systems - Energy industry - Generator Sets | Phoenix-Zeppelin, spol. s r.o.

Yükü kademeli olarak devreye alamıyorsak yukarıdaki mesajımda olduğu gibi yük girişine şok bobini koyup akımı sınırlandırsak bunun ne gibi faydası veya zararları olur?

etkisinin olmaması gerek uzun yıllardır bu işin içindeyim böyle bir bilgim yok yalnız herşey olabilir

Yükü kademeli olarak devreye alamıyorsak yukarıdaki mesajımda olduğu gibi yük girişine şok bobini koyup akımı sınırlandırsak bunun ne gibi faydası veya zararları olur?

5kw'lık motora endüktansla yol vermiyoruz 400KVA yükten bahsediyoruz Ütopik arayışlar içine girmektense yükü kademeli vermenin yollarını arayınız. Başka bir konu başlığında anlattığınız bu konudaki mevzuyla ilgili harmonik probleminden bahsetmişsiniz o konuya yazmış olduğum mesajı da okuyun.

Son düzenleme:
jeneratör çalışırken kompanzasyon panosu neden devre dışı kalmıyor jeneratör devrede ıken kondansatörlerı devreye elıp çıkarması mantıksız ılk kalkınmada jeneratör 1,5 dakıka %150 ye kadar yüklenebiliyor zaten

Son düzenleme:
520 kilowat anper gücündeki jeneratörünüz
416 kw güç eder
eğer jeneratör 520 kw ise bu makınenın maksımum vereceği amper 650 kwa dır
600 kwa ya kadar yüklendiğinizde makıneye. dış ortam sıcaklığıda eklenerek makıne aşırı ısınmadan dolayı kendını korumaya alacaktır.
750 kwa kadar nasıl destekliyor bılemıycem
sorunun çözümü ikincı bir jeneratör ıhtıyacınız vardır

Forum istatistikleri

Konular
128,433
Kullanıcılar
450,357
Son üye
HiçBilmiyorum

Yeni konular

Geri