Jeneratör Çalışırken Sabit Kondansatör Grubu Devrede Olmalı Mı?

benim sorum jeneratör çalışırken sabit kondansatör grubunun devrede olmasının jeneratöre etkisi nedir? Aslında yakın zamanda edindiğim bir tecrübeyi anlatmak istiyorum.
Çalıştığım tesis bir otel sezon içinde trafomuzdan günde 3000 kw tüketim oluyordu sezon kapandığında günde 200 kw ta kadar düştü bü dönemde elektrik kesintilerinde jeneratör devreye girdiğinde yaklaşık 30sn sonra jeneratör kendini devreden çıkarmadan stop etti sebebini araştırdım tekrar denedim jeneratör çalışıyor fakat reaktif güç kontrol rölesi sürekli devreye kondansatör alarak jeneratörden 800 A akım çekiyor aşırı akımdan jeneratör devre dışı kalıyor röleyi devre dışı bıraktığımda sorun devam etti tekrar kontrol ettim sabit kondansatör gurubu devrede olduğundan bu sorunu yapmış sigortasını indirdiğimde herşey normale döndü daha sonra röleyi tekrar devreye alarak jeneratörü çalıştırdım hiçbir sorun kalmadığını gördüm anlamadığım trafo yüklüyken yani sezonda bu kondansatör devredeydi ve hiçbir sorun yoktu trafonun yükü az iken neden böyle bir sorun yaptı. Bu konudaki fikirlerinize ihtiyacım var.Jeneratör gücü 650 KW Trafo gücü 630 KW

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
benim sorum jeneratör çalışırken sabit kondansatör grubunun devrede olmasının jeneratöre etkisi nedir? Aslında yakın zamanda edindiğim bir tecrübeyi anlatmak istiyorum.
Çalıştığım tesis bir otel sezon içinde trafomuzdan günde 3000 kw tüketim oluyordu sezon kapandığında günde 200 kw ta kadar düştü bü dönemde elektrik kesintilerinde jeneratör devreye girdiğinde yaklaşık 30sn sonra jeneratör kendini devreden çıkarmadan stop etti sebebini araştırdım tekrar denedim jeneratör çalışıyor fakat reaktif güç kontrol rölesi sürekli devreye kondansatör alarak jeneratörden 800 A akım çekiyor aşırı akımdan jeneratör devre dışı kalıyor röleyi devre dışı bıraktığımda sorun devam etti tekrar kontrol ettim sabit kondansatör gurubu devrede olduğundan bu sorunu yapmış sigortasını indirdiğimde herşey normale döndü daha sonra röleyi tekrar devreye alarak jeneratörü çalıştırdım hiçbir sorun kalmadığını gördüm anlamadığım trafo yüklüyken yani sezonda bu kondansatör devredeydi ve hiçbir sorun yoktu trafonun yükü az iken neden böyle bir sorun yaptı. Bu konudaki fikirlerinize ihtiyacım var.Jeneratör gücü 650 KW Trafo gücü 630 KW

Ölçüm O.G.'den ise endüktiften ceza yememek için ana şalter öncesine sabit kondansatör koyulur. Otomatik kompanzasyon sistemine sabit kondansatör koymak doğru değildir ana şalter ve sabit kondansatöre kadar olan şalter arızalarında sabit devre dışı kalmış olur. Şebeke-jeneratör transfer sisteminde jeneratör devreye girdiğinde (görevi trafo sargılarını kompanze etmek olan) sabit kondansatörde devrede kalmış olur. Jeneratör çalışmada yükün düşük olduğunu söylediniz bu endüktif reaktif güç talebininde düşmesidir sabit kondansatör değeri yüksek olduğundan sistem kapasitif çalışır gerilim yükselir jeneratör çalışma için istenmeyen durum meydana gelmiş olur. Trafo sabit kondansatörünüzü oto.transfer şebeke şalteri öncesine alınız. Şebeke şalteri bıraktığında(jeneratör şalteri çekmeden) kompanzasyon rölesinin enerjisini kesecek kumanda sistemi yapınız.
Trafo sabit kondansatörü zaten var oto.kompanzasyon sistemi içinde ayrı sabit var derseniz hemen iptal edin çünkü bu yanlış bir uygulamadır.

hesaplanan % talep değerine göre sabit kondansatör sisteme dahil edilir. şuan ki yükünüz hesaplanmış % talep değerinden düşük olduğu için kapasitif yük fazladır. Ve o yüzden jeneratörünüz devre dışı kalmaktadır. Tavsiyem sabit kondansatör grubunu devre dışı bırakın ve reaktif güç rölesini çalışır durumda bırakın kendisi yüke uygun kondansatör gurubunu devreye alır. Sabit kondansatör grubuna yükte açma özelliği iyi olan kontaktör bağlayabilirsiniz. Bunuda otomatik yapsın derseniz a1-a2 bobin uçlarını sistemden beslenecek şekilde bağlayabilirsiniz. Sistem enerjisi kesildiğinde kontaktör devreden çıkar ve buna bağlı olarak sabit kondansatörler sistemden ayrılmış olur. 30 sn sonrada jeneratör devreye girer. kolay gelsin.

Son düzenleme:
verdiğiniz değerli bilgiler için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum tavsiyelerinizi uygulayacağım saygılarımla.

Uğur bey;

Bigpasha'ya katılmak ile birlikte olaya farklı bir boyuttan yaklaşmanın doğru olacağı kanısındayım.

Konu daha önce tartışılmıştı ve trafo için kullandığınız kompanzasyonu jeneratörde kullanmamamız yönünde bir düşünce çıkmıştı. Tabii sizin jeneratör trafo gücünüzden fazla ve komp. grubunuzda trafoya uygun dizayn edilmişse yukarıdaki düşünce bir nebze olsun çürüyor sizin sisteminizde. Yalnız kondansatörlerin yükten sonra devreye girmesi ve yük devreden çıktıktan sonra devreden çıkması ve kontaktörlerin ani devreye girip çıkması sonucunda jeneratördeki oluşabilecek pikler neticesinde jeneratör ile mevcut kontaktörlü komp. sistemini kullanmanın doğru olmayacağı düşüncesi de çıktı tartışmalarımızda. Ve kesinlikle jeneratörü aşırı kompanze etmeyin. Gerilim yükselmeleri olur. Son bir şey. Aşırı kompanzasyonda, sisteminizde harmonik var ise jeneratörü rezonansa sokarsınız.

Kolay gelsin...

Son düzenleme:
Bu konuyu (iki adet) bilindik jeneratör firmasındaki yetkili Elektrik mühendisi arkadaşlarımla tartışma imkanım oldu ortak sonuç şöyledir;
Jeneratörlerin cosfi:0,8 altı endüktif reaktif güç talebini karşılamakta teknik açıdan sınır değer olduğunu böyle bir durum var ise cosfi 0,8 üzerine çıkabilmek adına münferit kompanzasyonun uygun olacağını. Otomatik kompanzasyonun her türlüsünü uygun görmediklerini bunun gereksiz olduğu gibi kompanzasyon sistemini boşyere yıpratacağını ek olarakta etki tepki süresi kısa tristörlü kompanzasyon kullanılsa dahi endüktif yük devreye girdiği anda jeneratörün AVR'sininde tepki vermek isteyeceği bunun geçici olumsuz rejim oluşturma riski doğuracağını belirttiler.
Bende Elektrik mühendisi bir teknik eleman olarak meslektaşlarımın bu fikirlerine tamamıyla katılmaktayım.

Son düzenleme:
jeneratör yük altında çalısırken devrede hiç bir şekilde kompanze panosu ve sabit kondastör olmamalıdır aksı takdirde jeneratörün voltajında yükselme meydana gelecektır.akabinde jen.over voltaj hatası verecektir..

Jeneratör çalışırken kompanzasyon yapmanıza gerek yok.Gereksiz yere fazla akım çeker ve güç kaybı yaşarsınız. Reaktif güç kontrol rolesi jeneratör çalıştığında devreye girmemeli.Aksi takdirde zorlarsanız benim gibi, ilk devreye girme esnasında jeneratörün AVR sini patlatabilirsiniz :D

degerli kardesim uğur
sabit kondansatör devrede konulan akım trafosunun oran değerinden küçük akım çekdiği oluyorsa konur. örneğin 300/5 akım trafosu koydunuz kullandığın akım trafosu cl1 ise 60amperden düşük akım çekildiğinde reaktif güç kontrol rölesi doğru çalışmaz dolaysıyla ortalama olarak 30 veya 40 amperi karşılacak bir kondansatör konulur jenaratör devresi için röleyi otamatik olarak ayarlayamıyorsan sabit kondansatörü jenaratör çalıştığında bir şekilde devreden çıkarmalısın kolay gelsin

Evet arkadaslar genelde aynı şeyi söylüyorlar ve bende katılıyorum kapasitif yük alternatör uc gerilimini yükseltir ve jeneratör yüksek voltaj arızasından dolayı stop eder.

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,955
Son üye
seggzsy

Yeni konular

Geri