Nötr Isınması

OLIVERA

Üye
İlk konum ile herkese merhabalar.

ben bir veri merkezi tarzında elektrik gerektiren işler yapıyorum.

serverlerimiz 7/24 açık kalması gereken elektronik cihazlarımız.

bu yüzden ofisin tesisatını kullanmak yerine öznur 4x4 (nyhm diye değişik kodları olan açılımı yanmaz kablo) alıp saat'ten ofisin deposuna kadar çektik (35 metre)

sonrasın'da oraya 3 ana sigorta koyup yine 4'lük kablolarla çalışma alanına kadar 15 metre kadar daha kablo çekip oraya'da 16x4 adet sigorta kutusu koyduk.

her sigorta'dan 16a alacak şekilde ayarladık hiç bir sorun çıkmadı herşey yolunda giderken geçenler'de nötr kabloya dokunacağım tuttu ve alev gibiydi 5-6 sn'den fazla dayanamadım.

nötr 4lük olarak geliyor fakat 2 adet 4lük faz'ı besliyor ve bu sebepten mi ısınıyor?

henüz yalnızca 10-12 bin watt bile cekmeden bu kadar ısınması normal midir?

fazlarımız'da ısınma yok olan'da hafif zaten o kadar yüke normal diyebileceğimiz ısınmalar.

kablo gevşekliği yok hepsi çok sağlam şekilde yapıldı.

dikkat etmemiz gereken bir nokta husus varmıdır?

ve bu ısınma yalnızca son yerde ki panomuzda var.

makinaları bağladığımız pano'da ki nötr bağlantı noktası ısınıyor 4lük ana kablo'ya 4 adet 2.5'lik kablo bağlı.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Montajla ilgili sorun yoksa,3.harmonik akla gelebilir.Ölçülmeyen
büyüklük,kontrol edilemez.

Ekli dosyalar

• DENGESİZ YÜKLENMEDE NÖTR VOLTAJI 2.pdf
    659 KB · Görüntüleme: 6
  • NÖTR KESİT SEÇİMİ.pdf
    2.2 MB · Görüntüleme: 10
  • NÖTÜR SORUNLARI.pdf
    515.7 KB · Görüntüleme: 8
  • 3. HARM. 3 KAT AKIM.docx.pdf
    60.9 KB · Görüntüleme: 7
  • 3. HARMONİK SORUNU-converted.pdf
    148.3 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:

bu yüzden ofisin tesisatını kullanmak yerine öznur 4x4 (nyhm diye değişik kodları olan açılımı yanmaz kablo) alıp saat'ten ofisin deposuna kadar çektik (35 metre)

sonrasın'da oraya 3 ana sigorta koyup yine 4'lük kablolarla çalışma alanına kadar 15 metre kadar daha kablo çekip oraya'da 16x4 adet sigorta kutusu koyduk.

her sigorta'dan 16a alacak şekilde ayarladık hiç bir sorun çıkmadı herşey yolunda giderken geçenler'de nötr kabloya dokunacağım tuttu ve alev gibiydi 5-6 sn'den fazla dayanamadım.

nötr 4lük olarak geliyor fakat 2 adet 4lük faz'ı besliyor ve bu sebepten mi ısınıyor?

fazlarımız'da ısınma yok olan'da hafif zaten o kadar yüke normal diyebileceğimiz ısınmalar.

makinaları bağladığımız pano'da ki nötr bağlantı noktası ısınıyor 4lük ana kablo'ya 4 adet 2.5'lik kablo bağlı.
Toplamda 35+15 mt ana hat oluşturmuşsunuz. 35 mt hat boyunu 4*6 kablo ile geçip sonraki 15 mt 4*4'lük kablo ile geçin, sonrası 2.5 kullanılmış zaten. Kullanılan faz sayisi 2 demişsiniz. 50 mt'lik alanda kullanılan kabloları 2 faz, 2 nötr olarak kullanin. Dağıtımını dengeli ayarlarsanız artık.

İlk panoda rezerv olarak bırakılmış gibi görünen üçüncü fazı son panoda dağıtımda kullanınız. Orada 3'ün katı sayıda çıkışla, olabildiğince dengeli üç fazlı dağıtım yapın. Bahsedilen güçler için kesitiniz, (dengeli durum için) akım yönüyle makul görünüyor. Denge zamanla bozulabilir diye hat başı sigortanızı doğru seçin, risk almayın. Yükünüz harmonik de içerir. Dengeli dağıtım nötrü rahatlatır.​

Panoya gelen faz ve nötr iletkenleri aynı kesitte olduğuna göre panonuzda 2 faz bile olsa nötrden akan akım o iki fazın herhangi birisinden akan akımdan fazla olamaz. Eğer nötr ısınıyorsa faz iletkeninde ısınması gerekirdi. Örnek bir fazdan 40A diğerinden 10A aksa nötrden 36A akar. İki fazdanda 40A aksa nötrdende 40A akar. Dolayısıyla nötr ısınıyorsa faz iletkenlerininde aynı şekilde ısınması gerekirdi. Sizin sorun Fahri Beyin belirttiği gibi 3.harmonikten kaynaklı olabilir.​

Panoya gelen faz ve nötr iletkenleri aynı kesitte olduğuna göre panonuzda 2 faz bile olsa nötrden akan akım o iki fazın herhangi birisinden akan akımdan fazla olamaz. Eğer nötr ısınıyorsa faz iletkeninde ısınması gerekirdi. Örnek bir fazdan 40A diğerinden 10A aksa nötrden 36A akar. İki fazdanda 40A aksa nötrdende 40A akar. Dolayısıyla nötr ısınıyorsa faz iletkenlerininde aynı şekilde ısınması gerekirdi. Sizin sorun Fahri Beyin belirttiği gibi 3.harmonikten kaynaklı olabilir.​

Cevaplariniz icin tesekkur ederim aslinda 3 faz 1 notr cekildi suan icin 2 fazimiz aktif

Fazlarimizda isinma yok harmonik nedir ve nasil cözeriz bir bilginiz varmi

Ve bir not daha eklemeliyim

Notr isinan yer yalnizca 2.5mm ile dagitim yaptigimiz (fis yaptigimiz) alaninda isiniyor.

Yani 4mm ile 4 adet 2.5mm kabloyu birbirine bagladigimiz yerde var isinma devaminda hic bir isinma yok.

Tek sorunumda simdilik bu yeri geliyor notr baglanti noktasina el degmiyor.

Bir tesisatci arkadas 5 kabloyu birbirine iyi baglayamamissinizdir gevseklik vardir o yuzeen isinir dedi.

Bir kac gune klemens ile 5 kabloyu birbirine baglamayayi deneyecegim.

Fahri Beyin paylaştığı eklerde harmonikle ilgili bilgiler yer alıyor, inceleyebilirsiniz.
Arkadaşınız doğru söylemiş eğer bağlantıda gevşeklik varsa ısınır. Sadece bağlantı noktasının ısınmasıda buna işaret ediyor.

Merhaba ilk önce bir güç hesaplaması yapın kablo kestiniz uygun gibi durmuyor.
Tavsiyem akım taşıma kapasitesinin %50 olarak almalısınız örnek: Tam güçte 30 amper çekiyorsa sistem için 60 amperlik kablo seçmelisiniz. ; Mühendis arkadaşlar daha iyi bilecektir server odalarında sıçaklık kontörlü sadece makinalar üzerinde uygulandığında kablo ısınıyor akım taşıma kapasiteleri düşüyor tüm oda iklimlendirilir ise sorun olmuyor.
Kablo kesitlerini yanlış hesaplanmış gibi duruyor, sürekli olarak 2.5 kablo üzerinde 13 14 amper geçiyor ise bakır soğumak için yeterli vakti bulamıyor olabilir bu da zaman ile akım taşıma kapasitesini düşürerek daha fazla ısınmaya neden oluyordur.

Server odaları öyle aman aman güç çekmez. Temassızlık vardır bir yerde. Bide soğutucularınız mutlaka devrede olsun. Pencereleri açmayın. Birde sizi odanın sıcaklığı konusunda mesaj veren ısı ve nem ölçer cihaz takın. Soğutucular devre dışı kaldığında size mesaj atsın. Server odasının sıcaklığı 20 santigradı geçmemeli. Isı 24 diye bir röle var. Bu röle size SMS le uyarı verir sıcaklık artarsa. Nötrde o kadar akım çekmez. Mutlaka gevşeklik var bı yerde. Temassızlık ısınma yapar.

Forum istatistikleri

Konular
128,610
Kullanıcılar
450,611
Son üye
batbat

Yeni konular

Geri