Hurda Amplinin Başına Gelenler

Alüminyumu o şekilde kesmen iyi değildir.
Hem dayanıksız olur hem de şaseleme direncini artırır.
1-2cm lik bir boşluk yeterli iken sen sonuna kadar kesmişsin.
Klemens 3 lü olacak. 2X15V uçları sıra ile bağlanacak. Bu klemens ampli PSU ile LN PSU arasında olmalıdır. 2X15 in orta ucu klemensten hemen sonra direk alüminyuma kalın bir iletkenle vidalanacak.
Artk bu vaziyette testleri yapacağız.

Şaseleme direnci ile ilgili bir sorun olacağını bilmiyordum. Kesilecek yerleri önceden işaretlemiştim o yerlerden kestim tamamen :) Aslında kolay kolay bükülmüyor ama testlerde çok sıkıntı olmaz umarım.
En son yapılacak olan 2mm alüminyumda bu şekilde kesim yaptırmam o halde. Kesim planını buraya yüklerim öncesinde.
Led fan ve koruma devresini de bugün alüminyuma monte edeceğim.
Amplinin güncel halinin fotosunu çektim. Klemens doğru yerde mi?

Ekli dosyalar

• 96336e37-4928-4866-a5af-7631d5cb18fa.jpg
    96336e37-4928-4866-a5af-7631d5cb18fa.jpg
    529.7 KB · Görüntüleme: 14
ŞÖYLE YAPILACAK.
MAM.jpg
Trafodan gelen 2X15V uçları 3 lü klemense bağlanacak.
Bu klemensin orta ucu yani 2X15V AC nin orta ucu da klemens çıkışından şaseye sıkıca vidalanacak. Tüm 12V beslemenin dönüş hattı burası olacak.
Dolayısı ile diğer 12V beslemelere 0 ucu çekilmeyecek, sadece trafodaki üst uçlar bağlanacaktır.
Eğer 3lü klemens kullanılmak istenmezse ikili klemense 2X15V üst uçlar bağlanır ve trafo orta ucu kablosu bu klemensin hemen yanına şase metaline bir civata ile sıkıca tutturulur.

Function PCBsinde yine hata var. Sorunu çözmeye çalışıyorum.
Geriye kalan amplideki besleme bağlantılarını yaptım fakat bu function pcbsinde yine takıldım.

Function PCBsinde yine hata var. Sorunu çözmeye çalışıyorum.
Geriye kalan amplideki besleme bağlantılarını yaptım fakat bu function pcbsinde yine takıldım.
O kadar da en basit hale getirmiştim.
12V yazan yerden 12V gireceksin.
Hangi tuşa basarsan o tuş 12V u röleye gönderecek.

Her konumda phono1 swsinde anormal bir durum vardı bende şüphelenip bu swnin içini açtım. İçindeki tozumsu artıklar kısa devre yaptırıyormuş. Halbuki bunları ilk pcbyi yaparken yıkamıştım sadece. Problem çözüldü.

Bunun olabilme ihtimali yüzde kaçtır hocam neden hep beni buluyor? :D

Her konumda phono1 swsinde anormal bir durum vardı bende şüphelenip bu swnin içini açtım. İçindeki tozumsu artıklar kısa devre yaptırıyormuş. Halbuki bunları ilk pcbyi yaparken yıkamıştım sadece. Problem çözüldü.

Bunun olabilme ihtimali yüzde kaçtır hocam neden hep beni buluyor? :D
Ben öyle ihtimaller gördüm ki guduruk seviyede.
O yüzden bu gibi modifiye işlemlerinde tüm ekipmanları tek tek ölçerim.
Önce gondansatörler.
Sonra yarı iletkenler. Diyot transistör vbg.
Sonra dirençler.
POT'ları ve SW'leri saymıyom bile. Onlar mutlaka test edilmelidir.

İlk pcbde arıza çıkarmayıp şimdi arıza çıkarması kafamın yanmasına sebep oldu ama olsun çözüldü :D

Kutunun güncel fotoğrafını ekliyorum. Görünüşe göre kutunun her yerinden kablo geçecek.

Led fan devrelerine ve simetrik besleme devresinin güç bağlantılarını yaptım. Ön sw takımları şu anda olması gerektiği gibi çalışıyor.
Simetrik besleme devresi çıkışı eşit 11.4V.

Şu anda hangi testi yada ölçümü yapmalıyım?
Birde ben monitör kartının konnektör şasesini de alüminyuma kabloyla vidaladım. Rölelerin şaseleriyle birleşik olmasından dolayı oradan sökeyim mi yoksa bu şekilde kalsın mı?

Sanırım pcden gürültü ölçümü yapabilmek için ses kablosu almıştınız. Bunlardan sipariş edeyim mi?
https://www.hepsiburada.com/philips...rkek-rca-erkek-ses-kablosu-2n-p-HBV000012X9PR

Ve bunlardan 4 tane.
https://www.bayisenel.com/urun/oem-rca-erkek-jack-gold-kirmizi-siyah

Ekli dosyalar

• 3.jpg
    3.jpg
    422.1 KB · Görüntüleme: 11
  • 2.jpg
    2.jpg
    394.4 KB · Görüntüleme: 10
  • 1.jpg
    1.jpg
    426.1 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Şu anda hangi testi yada ölçümü yapmalıyım?
Birde ben monitör kartının konnektör şasesini de alüminyuma kabloyla vidaladım. Rölelerin şaseleriyle birleşik olmasından dolayı oradan sökeyim mi yoksa bu şekilde kalsın mı?
Test aşamasından önce yapılacaklar.
1) Sistem şaselenmesi.
LINE GABLO.jpeg
Eğer MONITOR PCB şaseye yükseltme aparatı ile vidalanabiliyorsa resimde gösterilen şase kablosuna gerek olmaz. Ancak ölçümlerde anormallik olması durumunda şase vidalaması iptal edilip, kablo kullanılabilir.
Tün IN ve OUT konnektörlerinin precisın header ile yapılması gereklidir ki hem ton kontrol çıkışımızı, hem de loudness devresi çıkışımızı PC ye irtibatlayabilelim.
Philips kablo sadece LN INPUT devresi ölçümü için kullanılacaktır. Daha sonra ton kontrol ve loudnees çıkışlarını da PC ye irtibatlaman gerekmektedir. Bu sebeple o kabloyu almasan da olur. Ancak test işlemlerinden sonra @sasen1 gibi harici bir ampliye bağlantı yaparak test etmek istersen uçları lale jaklı veya senin ampli girişlerine uygun soket olmalıdır.
Loudness devresinde 2 adet 3 lü header kullanılmaktadır. Bunlardan birisi ampliye gider diğeri ise direk balans potuna bağlanır. Test aşamasında balans potunu kullanmayabilirsin. Bu bağlantıyı test PC sine uygun yapmalısın.

Elimdeki precision headerlar pinlere çok sıkı oturmadığı için tunik takmıştım. Birçok yerden farklı miktarda almama rağmen tümünde durum böyle ne yazık ki. Söküp header takayım o halde. Tık diye takılıyor fakat biraz gevşek duruyor.

Monitör şasesi için o vida kısmına pcbyi çok az yukarı kaldırarak yükseltme vidası takabilirim. O kısımda sadece input kartının şasesi kalmış olacak.

Bendeki blendajlı kabloların bazılarında şase kablosu bir ucunda var diğer ucunda yoktu. Sebebini anlamamıştım meğerse böyle olması gerekiyormuş :D Benim de işime yaradı nu kablo direkt hazır sadece header takacağım.
1ac03a12-a64e-4a22-a9eb-28b171f70359.jpg

Loudness ve ton kontrol devrelerindeki opampların besleme şaseleri vidalar vasıtası ile şaseye irtibatlı şu anda. Bunları da yine kalın bir kablo ile simetrik besleme devresine götürmem gerekir mi?
Yada alüminyumu kestiğim için oluşacak şase hatalarını engelleyebilir mi?

Loudness kartındaki headerlar bunlar sanırım.
1679933697549.png

Linkteki kabloyu hep test hem sonrası için düşünmüştüm aslında. Şuan kullandığım kablo Hytech diye bir markaya ait çok kaliteli olmadığını düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 1679933684680.png
    1679933684680.png
    399.1 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,943
Son üye
Ali4129

Yeni konular