Hurda Amplinin Başına Gelenler

Tüm swlerden rölelere kablo yapıp kontrol ettim. Loudness,monitör, aux ve tuner swleri ilgili röleleri çekiyor.
Ama Phono1 basılı iken sağ alttan phono2ye de basarsam phono1 devre dışı kalmıyor bu iki röle de açık kalıyor. Şuan böyle bir durum var.
Son gönderdiğim fotoğraftaki gibi tüm devreleri alüminyuma monte edeyim mi hocam?

Ama Phono1 basılı iken sağ alttan phono2ye de basarsam phono1 devre dışı kalmıyor bu iki röle de açık kalıyor. Şuan böyle bir durum var.
Bağlantıların yanlış.
PHONO 1/2 swici FUNCTION siwiçlerine 12V verecek ya da basınca 12V u kesecek.

O halde Phono1 swsinden 12v orta ucunu ayırırsam çözülecek sanırım. Bunu deniyorum şimdi. Phono2 swsi basılı değilken sw conn üzerinden phono1 swsine 12v verecek.
Sanırım böyle olması gerekiyor.

Ekli dosyalar

• sw-rev.png
    sw-rev.png
    61.1 KB · Görüntüleme: 5
Şöyle yapacaan
sw-rev.png
Loudness sw tarafından 12V u girersen PH1 e basılı olunca function sw lerine voltaj gitmez. Sadece PH1 rölesi çekilir.
PH1 basılı olmazsa 12V FUNCTION sw lerine gider ve orası çalışır.

Şöyle yapacaan
Ekli dosyayı görüntüle 96670
Loudness sw tarafından 12V u girersen PH1 e basılı olunca function sw lerine voltaj gitmez. Sadece PH1 rölesi çekilir.
PH1 basılı olmazsa 12V FUNCTION sw lerine gider ve orası çalışır.
Bağlantıyı bu şekilde yapınca sorun çözüldü.
Tabii phono2den aux a geçmek için bu swyi kapatmak gerekli yine, o kadar da olur :) SWler mekanik olarak birbirinden bağımsızlar ne de olsa.

Full modifiye tasarımlarda bazı fabrikasyon uygulamaları kendi amacımıza uyarlayıp avantaj sağlayabiliriz.
Özellikle yazıları silinmeye başlamış veya deforme olmuş bir cihaz kutusu, kullanmayı bilenler için bir avantaj sağlarlar.
Çünkü cihazın görüntüsünü değiştirmek ve kendimizce güzelleştirebilmek o cihazın al benisini de yükseltecektir.
Burada PH1-PH2 fonksiyonunu FUNCTION SW lerinin yanında kullanmak suretiyle bazı şeyleri daha kullanılabilir hale getirebiliriz.
PCB tasarımını değiştirerek PHONO tuşuna basılı iken PH1 ve PH2 fonksiyonunu sadece ilgili SW ile yapabiliriz. Böylece kullanıcı PHONO tuşuna bastığında ya PH1 ya da PH2 devrede olacaktır. Değişim için sadece PH1-PH2 tuşuna basmak yeterlidir.

PANEL.jpeg

Kendimce yapmış olduğum bu düzenlemeler bir örnek teşkil edebilir.
Örneğin çok zor ve masraflı olsa da SMD LED kullanılmak suretiyle @sasen1 in LM li amplisindeki 10 LED PPM i kullanabilmek cihaza çok büyük değer katacaktır.
Tabii ki böyle bir PPM i kutuya sığdırabilmek, gösterge panelini tasarlayıp yapabilmek gudurtucu uğraşılar gerektirecektir.
Tasarımı bu şekilde değiştirebilmek çok zor ve masraflı olsa da @ozgurece35 in TECHNICS amplisi gibi görsel olarak her kişiye hitap edecek, artı beğeni alacaktır.

Aslında ben o swichi ppmde dot/bar fonksiyonu için düşünmüştüm. Ama bu son tasarımda tüm function seçenekleri tek yerde olmuş oluyor ve tasarım açısından daha mantıklı.

Sağdaki boşta kalan sw için ne düşünebiliriz peki hocam?

Alttaki PCB olduğu gibi kalsa problem yok fakat function pcbsini tekrar hazırlayacağım.
Bu aralar biraz yoğunluk var halledebilirsem yeni pcbyi buraya eklerim.

Smd led için elimde ekipman yok maalesef. Smdleri krem tarzı lehimlerle lehimliyorlardı sanırım. Sıcak hava üfleyen havyam da yok ama ampli bittikten sonra buna tekrar bakacağım.

Bu arada bu panelin sol tarafı kargoda yamulmuştu, yedek olarak aldığım diğer amplideki ön paneli kullanacağım o çok daha temiz ve düzgün.

Aslında ben o swichi ppmde dot/bar fonksiyonu için düşünmüştüm. Ama bu son tasarımda tüm function seçenekleri tek yerde olmuş oluyor ve tasarım açısından daha mantıklı.

Sağdaki boşta kalan sw için ne düşünebiliriz peki hocam?

Alttaki PCB olduğu gibi kalsa problem yok fakat function pcbsini tekrar hazırlayacağım.
Bu aralar biraz yoğunluk var halledebilirsem yeni pcbyi buraya eklerim.

Smd led için elimde ekipman yok maalesef. Smdleri krem tarzı lehimlerle lehimliyorlardı sanırım. Sıcak hava üfleyen havyam da yok ama ampli bittikten sonra buna tekrar bakacağım.

Bu arada bu panelin sol tarafı kargoda yamulmuştu, yedek olarak aldığım diğer amplideki ön paneli kullanacağım o çok daha temiz ve düzgün.
Eğer PPM yapabilirsen DOT/BAR yapabilirsin. Veya FAST/SLOW da olabilir.
FUNCTİON için bana danışmadan yapma. Çizimi ben tamamlarım.
SMD ledler son derece ucuz ve bol miktarda bulunuyor.
https://www.direnc.net/yesil-1206-led
Tanesini 56 kuruşa almayanı dövüyolar :p

SMD ledleri ince uçlu 30W kalem havya ile rahatlıkla lehimleyebilirsin. Tekniği son derece basit. Ancak burada SMD led önemli değildir. Ledlerin üzerine kapatılacak ve üzerinde etiket ve yazılar olacak plastik parça daha önemlidir.
Bu parçaya 1 er mm lik delikler açacaksın. Bu deliklerin tam arkasında PCB ve SMD ledler olacak. Ledler yandığında deliklerden ışık gelecek.
Delikler için aslında delikli plaketi kalıp olarak kullanabilir ve kendi deliklerini klavuz olarak kullanarak 1mm uç ile alt plakayı rahatlıkla delebilirsin.

Paneldeki yazılar duruyorsa yeni yazı yazman da gerekebilir. Ya da olduğu gibi bırakabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,808
Son üye
Baharnev

Yeni konular

Geri