Hurda Amplinin Başına Gelenler

Elimdeki precision headerlar pinlere çok sıkı oturmadığı için tunik takmıştım. Birçok yerden farklı miktarda almama rağmen tümünde durum böyle ne yazık ki. Söküp header takayım o halde. Tık diye takılıyor fakat biraz gevşek duruyor.

Monitör şasesi için o vida kısmına pcbyi çok az yukarı kaldırarak yükseltme vidası takabilirim. O kısımda sadece input kartının şasesi kalmış olacak.

Bendeki blendajlı kabloların bazılarında şase kablosu bir ucunda var diğer ucunda yoktu. Sebebini anlamamıştım meğerse böyle olması gerekiyormuş :D Benim de işime yaradı nu kablo direkt hazır sadece header takacağım.
Ekli dosyayı görüntüle 96922
Loudness ve ton kontrol devrelerindeki opampların besleme şaseleri vidalar vasıtası ile şaseye irtibatlı şu anda. Bunları da yine kalın bir kablo ile simetrik besleme devresine götürmem gerekir mi?
Yada alüminyumu kestiğim için oluşacak şase hatalarını engelleyebilir mi?

Loudness kartındaki headerlar bunlar sanırım.
Ekli dosyayı görüntüle 96921

Linkteki kabloyu hep test hem sonrası için düşünmüştüm aslında. Şuan kullandığım kablo Hytech diye bir markaya ait çok kaliteli olmadığını düşünüyorum.
Sendeki hıdırlar kaliteli olmadığı için gevşek olabilir. Ne yazık ki kaliteli temin etmelisin.
Ya da şöyle yapabilirsin.
Ölçümler bitinceye kadar hıdırları kullanırsın. Daha sonra ilgili yerleri tunik konnektörlerle sıkıca halledebilirsin.
Ya da precişın entegre soketlerini düzgün kesebilirsen de olur. Bunun için 6 pinli soketlerden bol miktarda alabilirsin.
https://www.robotronik.com.tr/6-pin-precision-entegre-soket-skt0001

Aslında ampli tasarımımzda bazı esneklikler bile bulunmaktadır. Ama malzeme temini işi yokuşa sürüyor.
Monitör kartı fazla zorlanmıyorsa sorun olmaz. 1mm kadar esnetebilirsin. Ama bunu yaparken lale jakların vidalarını gevşetmelisin ki plakete zarar vermeyesin.
Bendeki blendajlı kabloların bazılarında şase kablosu bir ucunda var diğer ucunda yoktu. Sebebini anlamamıştım meğerse böyle olması gerekiyormuş :D Benim de işime yaradı nu kablo direkt hazır sadece header takacağım.
Demek ki teknik böyle söylüyormuş :p
Diğer forumdaki kişilere kapak olsun :p
Yani benim burada önermiş olduğum ya da ısrar etmiş olduğum bir teknik, taa o amplinin yapıldığı tarihlerde geçerli imiş. Ben o tarihlerde daha çocuk olduğum için bu amplideki bu kablolama tekniğini bu ampliden kopya çekmem mümkün değildir.
ÖZETLE:
Herifler.. PARDON BEY'ler zaten zamanında yapmışlar.

Hiç bir devreden şase hatlarını kablo ile taşımayacaksın. Tüm devrelerin şase dönüş hatları alüminyum GROUND PLANE tarafından iletilmektedir.
Eğer ön devrelerin dönüş hatları ile çıkış devrelerinin dönüş hatları ground plane de çakışır da aksaklık yaratırsa, o zaman ayrı ve bağımsız bir hat ile sistem sıfır noktasına götürülmesi gereklidir.
Bu aksaklıklar mikrovoltlar seviyesinde incelendiği için belli bir kural konulamaz.
Şimdilik bizim tasarımımız metal ground plane uygulaması şeklindedir.
Loudness kartındaki hıdırlar onlar. Bir tane 3 lü giriş hıdırı, iki adet te 3 lü çıkış hıdırı bulunur. Çıkış hıdırlarından birisi balans potu içindir.
Ton kontrol ve loudnes hıdırlarının aynı tip olması kolaylık sağlayacaktır.

Demek ki teknik böyle söylüyormuş :p
:D
Benim biraz konnektörlerle uğraşmam gerekecek. Bu bahsettiğimiz her şeyi halledip bağlantıları yaptıktan sonra son durumu aktarmaya gelirim. Bu esnada tüm potların konnektörlerini de hazırlamam gerekli. Bu kısım biraz uzun sürüyor.

Precision headerlar çektiğim anda yerinden kolay çıkmıyor fakat sanki daha sağlam olması gerekiyor gibi. Daha önce hiç kullanmadığım bir konnektör tipi. Belki şimdilik birkaç tane precision entegre soketini kesip deneyebilirim hocam söylediğiniz gibi.

Bu durumda 1. aşama için monitör kartındaki konnektör şasesini kaldırıp şaseyi vida ile yapacağım. Input kartındaki kabloyu biraz daha kısaltabileceğim bu sayede. Ben bunları tamamladığımda haber vereceğim hocam.

Ekli dosyalar

• header.jpeg
    header.jpeg
    292.8 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Bazı kablolamaları yaptım öncesinde buraya da ekleyeyim.
Blendajlı kabloları headerlarla kartlara bağladım. Opamp voltaj kablolarını ayarladım fakat henüz bağlayıp elektrik vermedim.
6969a546-3bf7-4171-b420-31d7ff5b0ce4.jpg

Potlar için tunikleri ayarlarken kafamda bazı soru işaretleri oluştu.
Resimdeki potların sağ ve sol uçlarının standardı nasıldır? Yani Bass ve treble potlarındaki yazıların olduğu kısım sol kanal sanırım doğru mudur? Volume için loudness kartındaki potun şasesi solda sanırım fakat benimki sağda burada biraz kafam karıştı.
Birde tüm pot bağlantıları için elimdeki 3lü flat kabloyu kullansam gürültü artar mı? Veya kesinlikle kullanma dediğiniz bir kablo türü varsa kullanmayayım.

pots.jpg

Ekli dosyalar

• Blendaj-ek.jpg
    Blendaj-ek.jpg
    137.4 KB · Görüntüleme: 12
  • bfa52d37-bae3-4ad1-84ed-69ba055b620b.jpg
    bfa52d37-bae3-4ad1-84ed-69ba055b620b.jpg
    399.1 KB · Görüntüleme: 11
  • input-mon.jpg
    input-mon.jpg
    351.7 KB · Görüntüleme: 11
  • ton-kon-baglanti.jpg
    ton-kon-baglanti.jpg
    295.4 KB · Görüntüleme: 8
  • flat-kablo.jpg
    flat-kablo.jpg
    305.1 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Bazı kablolamaları yaptım öncesinde buraya da ekleyeyim.
Blendajlı kabloları headerlarla kartlara bağladım. Opamp voltaj kablolarını ayarladım fakat henüz bağlayıp elektrik vermedim.
Ekli dosyayı görüntüle 96942

Potlar için tunikleri ayarlarken kafamda bazı soru işaretleri oluştu.
Resimdeki potların sağ ve sol uçlarının standardı nasıldır? Yani Bass ve treble potlarındaki yazıların olduğu kısım sol kanal sanırım doğru mudur? Volume için loudness kartındaki potun şasesi solda sanırım fakat benimki sağda burada biraz kafam karıştı.
Birde tüm pot bağlantıları için elimdeki 3lü flat kabloyu kullansam gürültü artar mı? Veya kesinlikle kullanma dediğiniz bir kablo türü varsa kullanmayayım.

Ekli dosyayı görüntüle 96943
Tam kontrolden geçmeden elektrik verme.
Ton kontrol çıkış kablosunun şasesi o konnektörde bağlı olacak. Ton kontrolden loudnese girişte şase ucu bağlanmayacak.
Tüm pot bağlantılarını balans potundaki gibi kablolarla yapman senin için daha uygun olacaktır. L ve R kanallarının tespiti tamamen senin izlemen ile ilgilidir. Bu sebeple şu yöntemi uygulamalısın.
İnput lale jaklarının kırmızı olanı daima R kanalıdır. Bu kanalı takip ederek her giriş ve çıkış hıdırlarına R yazmalısın. Aynı zamanda ton kontrol ve volüme potuna da yazmalısın ki hangi kanalın nereye gittiğinden emin olmalısın.
Özellikle loudness devresinde L-R kanalları çok önemlidir. Yanlışlıkla L ve R yanlış bağlanırsa devrede her iki kanal da birleşeceği için çıkışların MONO olacaktır.
Pot bağlantılarında belli standart yoktur ama sen kolaylık olsun diye mil tarafındaki kısımlara R kanal diyebilirsin. Böylece bu kanalın alttaki uçları ilgili kanala bağlı olacaktır.

Tam kontrolden geçmeden elektrik verme.
Ton kontrol çıkış kablosunun şasesi o konnektörde bağlı olacak. Ton kontrolden loudnese girişte şase ucu bağlanmayacak.
Tüm pot bağlantılarını balans potundaki gibi kablolarla yapman senin için daha uygun olacaktır. L ve R kanallarının tespiti tamamen senin izlemen ile ilgilidir. Bu sebeple şu yöntemi uygulamalısın.
İnput lale jaklarının kırmızı olanı daima R kanalıdır. Bu kanalı takip ederek her giriş ve çıkış hıdırlarına R yazmalısın. Aynı zamanda ton kontrol ve volüme potuna da yazmalısın ki hangi kanalın nereye gittiğinden emin olmalısın.
Özellikle loudness devresinde L-R kanalları çok önemlidir. Yanlışlıkla L ve R yanlış bağlanırsa devrede her iki kanal da birleşeceği için çıkışların MONO olacaktır.
Pot bağlantılarında belli standart yoktur ama sen kolaylık olsun diye mil tarafındaki kısımlara R kanal diyebilirsin. Böylece bu kanalın alttaki uçları ilgili kanala bağlı olacaktır.
Resimlerde bağlantı şekillerini çıkardım hocam inşallah hata yoktur da kötek yemem :D
Girişten itibaren sağ ve sol kanal devrelere doğru geliyor kontrol ettiğimde.
Treble kablosu kart sol kısma yakın olduğundan dolayuı biraz uzun oldu sadece bakalım test esnasında ne olacak. Bu kartı son hazırladığım alüminyumda besleme devresine doğru biraz daha yaklaştıracağım.

Ekli dosyalar

• tonkontrol.png
    tonkontrol.png
    821.2 KB · Görüntüleme: 14
  • loudness.png
    loudness.png
    488.7 KB · Görüntüleme: 10
  • c0f62122-1100-40b3-9dd8-eed542f95503.jpg
    c0f62122-1100-40b3-9dd8-eed542f95503.jpg
    483.2 KB · Görüntüleme: 12
KÖTEK :rolleyes: ⛏️ Ayrıca SUMSUK👊
Volüme loudness uçları yanlış.
Gontrol et.

Kendimi anca toparlayabiliyorum felaket grip oldum.

Tüm potları devrede lehimli iken ölçtüm fotoğrafların üzerine yazdım. Balance potunda uçlar arasında 250k okunmuyor hiçbir şekilde. 120lerde kalıyor.

Bağlantıları devre üzerinde tekrar çizdim. Bu sefer doğru mu?
VOL.png

Bas tiz potlarında kırmızı kare içine aldığım uçlarda pot +5 konumdayken 0 omaj ölçtüm.
TON.png

Umarım olmaz fakat özellikle volume potunda ve diğer potlarda gürültü olursa elimdeki artan blendajlı kabloları kullanabilirim.

Son düzenleme:
Kendimi anca toparlayabiliyorum felaket grip oldum.

Tüm potları devrede lehimli iken ölçtüm fotoğrafların üzerine yazdım. Balance potunda uçlar arasında 250k okunmuyor hiçbir şekilde. 120lerde kalıyor.

Bağlantıları devre üzerinde tekrar çizdim. Bu sefer doğru mu?

Bas tiz potlarında kırmızı kare içine aldığım uçlarda pot +5 konumdayken 0 omaj ölçtüm.

Umarım olmaz fakat özellikle volume potunda ve diğer potlarda gürültü olursa elimdeki artan blendajlı kabloları kullanabilirim.
W tipi balans potları iki kısımdır.
125k bir taraf 125k diğer taraftır. Pot ortada iken orta uç ile kenar uçları ölçtüğünde 120k civarı ise normaldir.
Bass tiz potları arasında asla temas olmamalıdır. Böyle bir temas varsa devrende veya bağlantılarında kısa devre vardır.
Volüme pot PCB si ile loudness kartının çizimsiz halini buraya koy da ben çizeyim.

Bass tiz potları arasında asla temas olmamalıdır. Böyle bir temas varsa devrende veya bağlantılarında kısa devre vardır.
Volüme pot PCB si ile loudness kartının çizimsiz halini buraya koy da ben çizeyim.
Bass tiz potlarının orta uçları ile kırmızı uçları arasındaki değerlerden bahsetmiştim hocam. Ölçümlerime göre sağ ve sol kanal arasında veya başka bir yerde kısa devre yok.

+ ve - Ayarlama kısmı ters olursa konnektördeki sanırım- üst uç- pinlerinin yerini değiştirmem gerekir.

Çizimi ekliyorum.
VOL.png

Birde opamp voltaj bağlantısı için çektiğim kabloları simetrik voltaj çıkışının tek bir tarafına bağlasam bir sıkıntı oluşturur mu? Veya bunu paylaştırmak mı gerekli? Trafonun akımı yeterli fakat tek kanaldan bağlantı sıkıntı oluşturur mu?

Bass tiz potlarının orta uçları ile kırmızı uçları arasındaki değerlerden bahsetmiştim hocam. Ölçümlerime göre sağ ve sol kanal arasında veya başka bir yerde kısa devre yok.

+ ve - Ayarlama kısmı ters olursa konnektördeki sanırım- üst uç- pinlerinin yerini değiştirmem gerekir.

Çizimi ekliyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 97032

Birde opamp voltaj bağlantısı için çektiğim kabloları simetrik voltaj çıkışının tek bir tarafına bağlasam bir sıkıntı oluşturur mu? Veya bunu paylaştırmak mı gerekli? Trafonun akımı yeterli fakat tek kanaldan bağlantı sıkıntı oluşturur mu?
Bass tiz potlarının sağ ve sol kanalı arasında hiçbir omaj söz konusu olamaz.
VOL.png

Volüme böyle olacak.
Hiçbir opamp tek voltajla çalışmıyor. Devrelerimizdeki tüm opamplar çift gerilim ile çalışıyor. değişiklik yapılamaz.
Sadece röleler ve koruma devresi tek voltajla çalışır.

Ton kontrol potları ters çalışırsa plaketten beyaz konnektörleri komple sökerek ters olarak takabilirsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri