STK465 ile bir ampli projesi

VU metre de koyacakmısınız..

Bu arada benim behsettiğim enjeksiyon kutu resmi aşağıdaki. Bunun için konuşuyorum
Bizim bahsetmiş olduğumuz kutu ise 2U standardında kutudur.
Bu kutunun üretimi ise....
Yan profiller üretilirken 4-5metre uzunluğunda üretilir. Sonradan uygun ebatlarda kesilir. Sadece kesim için işçilik.
Alt üst plakalar.
Temelde 2mm alüminyum plakalardan uygun ölçülerde kesilmektedir. Bu plakalar da eloksallı alüminyumdur. Gerekli delikler kesim işi ve havşa için işçilik gerektirir.
Ön ve arka paneller.
Kalınlığı takribi 3mm olan U şeklindeki profilden üretilmektedir. U nun iç kenarları yaklaşık 1-2mm kalınlıktadır. Bu bölümlerin bir kısmı (kutu kenarlarına gelen) taşlanır ve kenar bölümleri taşlanır. Aynı zamanda uygun büyüklükteki montaj delikleri ve havşa işçiliği bulunmaktadır.
Kutunun tüm dış yüzeyi eloksallıdır. Normalde iç yüzeylerinin eloksal olmaması gerekirken iç yüzeyleri de eloksallıdır.
Sanırım eloksal işi için tek yüzeyin kullanımı daha masraflı.

Senin bahsetmiş olduğun kutular bu tür projelere pek uygun değildir.
Sadece tek tarafı açık olduğu için belli amaçlarda üretilmektedir.

Bizim bahsetmiş olduğumuz kutu ise 2U standardında kutudur.
Bu kutunun üretimi ise....
Yan profiller üretilirken 4-5metre uzunluğunda üretilir. Sonradan uygun ebatlarda kesilir. Sadece kesim için işçilik.
Alt üst plakalar.
Temelde 2mm alüminyum plakalardan uygun ölçülerde kesilmektedir. Bu plakalar da eloksallı alüminyumdur. Gerekli delikler kesim işi ve havşa için işçilik gerektirir.
Ön ve arka paneller.
Kalınlığı takribi 3mm olan U şeklindeki profilden üretilmektedir. U nun iç kenarları yaklaşık 1-2mm kalınlıktadır. Bu bölümlerin bir kısmı (kutu kenarlarına gelen) taşlanır ve kenar bölümleri taşlanır. Aynı zamanda uygun büyüklükteki montaj delikleri ve havşa işçiliği bulunmaktadır.
Kutunun tüm dış yüzeyi eloksallıdır. Normalde iç yüzeylerinin eloksal olmaması gerekirken iç yüzeyleri de eloksallıdır.
Sanırım eloksal işi için tek yüzeyin kullanımı daha masraflı.

Senin bahsetmiş olduğun kutular bu tür projelere pek uygun değildir.
Sadece tek tarafı açık olduğu için belli amaçlarda üretilmektedir.
Evet senin bahsettiğin kutu farklıymış. Onlar levha dan üretiliyor. Kulvarlar farklı

Şu cihaz şurada dursun.

Antalyaya dönünce sokecegim. Bakalim içindeki soğutucu isime yarar mı?

20220921_215503.jpg
20220921_215521.jpg

Ama benim konuda bahsettiğim diğer Grundig tekrar satışta. Kutu için @Mr_YAMYAM hocam yorum yapar muhtemelen.
Kutu için yorum yapabilmemin koşulu içini görebilmemdir.
Bir kutuyu sadece 4 köşe metal plaka olarak düşünmemek gerekmektedir.
Esas masrafları aktif kullanma elemanları ve trafo tutacaktır.
@sasen1 in AKAI ampli kutusu için yaptıklarını incelersen, gudurukluk seviyesini anlayabilirsin.

İlanların linklerini kutuların ön panelin uygunluğunu ve kutunun boyutunu dikkate alıp, kullanılabilir olduğunu düşünüp göndermiştim.
Grundig amplinin içini gösteren bir fotoğraf ne yazık ki bulamadım. Cihaz zaten bozuk olduğu için belki satıcıdan rica edilip istenebilir. Ek olarak üst kapağının ahşap mı kaplama mı olduğundan emin olamadım.
Aslında mesajı yazmamın sebebi DUAL ampliydi ama mesajı yazana kadar cihaz satıldı :D

Yine başka bir cihaz denk gelirse linklerim.

İlanların linklerini kutuların ön panelin uygunluğunu ve kutunun boyutunu dikkate alıp, kullanılabilir olduğunu düşünüp göndermiştim.
Grundig amplinin içini gösteren bir fotoğraf ne yazık ki bulamadım. Cihaz zaten bozuk olduğu için belki satıcıdan rica edilip istenebilir. Ek olarak üst kapağının ahşap mı kaplama mı olduğundan emin olamadım.
Aslında mesajı yazmamın sebebi DUAL ampliydi ama mesajı yazana kadar cihaz satıldı :D

Yine başka bir cihaz denk gelirse linklerim.
Yaklaşık 5 yıldır @ozgurece35 ile bu tür cihazlar arıyoruz.
Bizim projemize en uygun ve esteki yönden en ideal ampli TECHNICS SU-V5 idi.
Technics-SU-V5.jpg

Cihazdaki VU metre dikkatlice incelenirse ölçüm alanının çok dar olduğu (takribi 20db) o kadar çok çizgili ışıklı olduğu halde 4 er tane çizginin bir step olduğu ve dolayısı ile ölçüm alanının dar olduğu anlaşılmaktadır.
Bu sebeple bu tür cihazlarda alt seviye sinyallerin görülebilmesi için X100 gibi (20db güç ölçüm faktörü) switchi bulunmaktadır.

O yıllarda 500TL gibi satılan bu ampliden bulabilseydik, 500TL kadar kutu iç tasarımı harcaması ile son derece kaliteli bir ampli yapabilecektik.
Hatta bir aralar bu ampliden bozuk olarak bulabilirsem çok yüksek kaliteli ve 50W civarı özel tasarım bir transistörlü ampli bile yapmayı düşünmüştüm.
Günümüzde bu ampliyi 500TL ye bozuk olarak bulabilsek bile, iç harcamalarımız trafo ve aktif elektronik devreler haricinde takribi 3000TL gibi tutmaktadır.
Yani bu ampliyi bulduk diyelim. Sadece tuşların kutu önündeki kontrol elemanlarının halledilebilmesi için takribi 3000TL gibi masraf yapmamız gerekir.
Ancak ondan sonra iç elektronik devrelerin (ampli çıkış katı, tone kontrol loudness ünit vb.) masrafı yaklaşık 500$ gibi olacaktır.

Merhabalar.

Dual markasını çok duyuyorum. Özellikle ikinci el plak gruplarında satılan plakçalar cihazlarda belli bir yer edinmiş görünüyor. Dizaynı çok klasik bir yapısı var.

Grundig cihaz ahşap değil. Cihaz ya sonradan kaplanmış yada orjinal kaplı. Sac malzeme olduğu belli.

Technics hakikaten görünüm ve dizayn olarak kendini görsel olarak öne çıkarıyor.

Yine belki aynı serzeniş olacak ama su sistemler aşırı pahalılanmış. Arızalı dahi olsa fiyatlar cep yakıyor. Ne diyeyim. ekonomik durumda belli.

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri