Hurda Amplinin Başına Gelenler

Alınabilir.
Ancak ben artık bu işleri bıraktığım için ilgilenemeyeceğim.
ben anlamam, işi bilen sensin, en azından birine tavsiye edersin. benim için hiç bir şey ifade etmiyor. yani nasıl denir . "ben eşek hoş laftan anlamam" hoşaf filan diyorlar ama okumak lazım.

Eğer PPM yapabilirsen DOT/BAR yapabilirsin. Veya FAST/SLOW da olabilir.
FUNCTİON için bana danışmadan yapma. Çizimi ben tamamlarım.
SMD ledler son derece ucuz ve bol miktarda bulunuyor.
https://www.direnc.net/yesil-1206-led
Tanesini 56 kuruşa almayanı dövüyolar :p

SMD ledleri ince uçlu 30W kalem havya ile rahatlıkla lehimleyebilirsin. Tekniği son derece basit. Ancak burada SMD led önemli değildir. Ledlerin üzerine kapatılacak ve üzerinde etiket ve yazılar olacak plastik parça daha önemlidir.
Bu parçaya 1 er mm lik delikler açacaksın. Bu deliklerin tam arkasında PCB ve SMD ledler olacak. Ledler yandığında deliklerden ışık gelecek.
Delikler için aslında delikli plaketi kalıp olarak kullanabilir ve kendi deliklerini klavuz olarak kullanarak 1mm uç ile alt plakayı rahatlıkla delebilirsin.

Paneldeki yazılar duruyorsa yeni yazı yazman da gerekebilir. Ya da olduğu gibi bırakabilirsin.
Devreyi çizdikten sonra mesajınızı gördüm hocam, çizmişken size danışmak için mesaja ekliyorum.
12V bağlantısını paralel olarak bu iki sw grubuna da yapacağım. Diğer pcb ile sw bağlantısı kalmamış oluyor.

O swici ppm için kullanırız o halde. Bu smd ledler düşündüğümden farklıymış ama bunlar daha kolay lehimlenir gibi.

Ekli dosyalar

• function-sw.PNG
    function-sw.PNG
    35.8 KB · Görüntüleme: 2
DÜZELTTİM
function-sw.PNG

PHONO SW ye basarsan 12V PH2 sw ye gider.
Bu sw hangi pozisyonda ise PH2 veya PH1 olacaktır belli.
Çizim anlaşılsın diye ben AUX ve TUNER jumperlarını kesmiştim. Sen yine aynen çiz.
PH 1 durumunda led için ayrıca direnç ve led bağlantısı da çizmelisin.

Tamamdır, o halde bende PCByi belirttiğiniz gibi düzenledim ve genel olarak toparladım biraz. Baskıyı dışarıda aldığım için üretim aşamasına hafta sonu anca geçebilirim. Bu süreye kadar yapılabilecek başka işler varsa da yapabiliriz.

Ekli dosyalar

• function-pcb.PNG
    function-pcb.PNG
    53.5 KB · Görüntüleme: 7
Tamamdır, o halde bende PCByi belirttiğiniz gibi düzenledim ve genel olarak toparladım biraz. Baskıyı dışarıda aldığım için üretim aşamasına hafta sonu anca geçebilirim. Bu süreye kadar yapılabilecek başka işler varsa da yapabiliriz.
Seni ecik daha kötekleyim de işlere devam edelim.
Bir tasarımda asla yaptım oldu hah bitti gibi yapmamalısın.
Daima kendi hayallerini de zorlamalısın. Ufkunu geniş tutabilmelisin.
PCB ye bir de şimdi bak.
function-pcb.PNG

Görüldüğü üzere tek bir jumper ile olayı hallettim.
R direncini de gıcıklığına oraya koydum. Artık sen boyuna göre yerini ayarlarsın bu direncin :p
Bu aşamadan sonra ön paneldeki tüm kontroller yerli yerinde ise input devrelerini ve LN monitör kartının şaselemesini yapmamız gerekiyor.
Bu şaseleme son derece önemli ve hassastır. Ne yazık ki her cihazda veya montajda değişebilmektedir.
Bu sebeple mantıken yapılması gerekenleri anlatacağım.
İnput kartının arkasındaki kalın şase yolu kalın ve kısa bir telle direk alüminyum şaseye vidalanarak irtibatlandırılmalıdır.
Aklıma şimdi geldi.
Senin monitör kartındaki röle şaseleri ile sinyal şaselerini ayırmadığımız için, birleşik olan bu şaseleri yine çok kalın bir tel ile regüleli 2X12 besleme ground klemensine bağlamalıyız. Röle dönüşü de bu hat üzerinden olduğu için röle led fan devresini 2X12V regüle devresine yakın monte etmeliyiz.
Bu şaseleme tüm sistemin anahtarıdır. Çoğu amplilerde görülen hırıltı dırıltı gibi unsurlar bu tekniğin yanlış olmasından kaynaklanmaktadır.
Şaseleme yapıldıktan sonra eğer devrelerimize besleme verilebiliyorsa ölçümlere girebiliriz.
Ölçüm için bir PC ve adobe audition programı gereklidir.
Ayrıca PC line in için ölçüm noktalarından itibaren kablo da gereklidir.
Kablonun bir ucu ölçüm yapılacak konnektöre diğer ucu ise PC line in konnektörüne uygun aparatlarla yapılacaktır.
ÖNEMLİ NOT:
LN monitör devresinde birbirinden ayrı iki şase bulunmaktadır.
İlki giriş jaklarına bağlı olan kalın şase.
Bu şasenin şaselenmesi yine kalın bir telle input board kartının şaseye vidalandığı noktadan yapılacaktır.
Röle ve entegre şaseleri ise yukarda belirttiğim üzere kalın bir tel ile besleme şasesine gidecektir.

Son düzenleme:
Kötek iyi geldi PCByi tekrar güncelledim hocam çizdiğiniz gibi :) Direnci biraz daha aşağı aldım. Devre çizme işi zamanla oturur sanırım çok iyi değilim şu anda kabul ediyorum :)

Input kartının şaselemesi için bu ampliden çıkan tek parça kablo uygun olur mu acaba? Amplideki en kalın kablo bunlardı.
Henüz alüminyumun kendisini kasaya sabitlemedim. Gerçi hiçbir devreyi monte etmedim daha yanlış bir şey yapmamak için. Alüminyumu da amplinin kendi ayak vidalarından sabitlemeyi düşünüyorum. Bunu hallettiğimde fotoğraf eklerim tekrar.

Kötek iyi geldi PCByi tekrar güncelledim hocam çizdiğiniz gibi :) Direnci biraz daha aşağı aldım. Devre çizme işi zamanla oturur sanırım çok iyi değilim şu anda kabul ediyorum :)

Input kartının şaselemesi için bu ampliden çıkan tek parça kablo uygun olur mu acaba? Amplideki en kalın kablo bunlardı.
Henüz alüminyumun kendisini kasaya sabitlemedim. Gerçi hiçbir devreyi monte etmedim daha yanlış bir şey yapmamak için. Alüminyumu da amplinin kendi ayak vidalarından sabitlemeyi düşünüyorum. Bunu hallettiğimde fotoğraf eklerim tekrar.
Ampliden çıkan kalın kablolar olur. Ancak bu kabloların dirsek gibi dönüşlü olması büyük sıkıntı yaratacaktır. Bu sebeple input devresi şaselemesi ile monitör board jak şaselemesi direk alüminyuma gidecek şekilde yapılmalıdır.
Op amp ve röle şaselemesi için kesin bir formül yoktur. Çünkü bu kablonun uzun olması gerekiyor.
Burada yapacağımız şey şudur.
Gürültü ölçümlerini yaparken önce kablomuz beslemenin şasesine kadar gelecek. Daha sonra bu kabloyu muhtelif şekillerde kısaltarak, kestiğimiz yerden şaseye vidalayıp gürültü seviyesini göreceğiz.
Hangi pozisyonda iyi gürültü elde edersek o durumda kalacak.
Şaselemenin nasıl yapılacağını gösteren resim.
IMG_1329.jpg

Konnectör şaseleri en iyi orada sonuç vermiştir.
Bu kablolar eğri gibi görünseler de doğrudan şase yollarının ortasından bağlanmıştır.

Son düzenleme:
Benim monitor ve input pcbleri üst üste olduğundan çok kısa kablo ile konnektörler için şase bağlantısı yapabiliriz bence.
Sadece bu kablolar devrenin altından mı lehimli resimden onu anlayamadım. Kablo devrenin altına gidiyor direk.

Normalde bu kartlar zemine yakın olsaydı kablo ile değilde yükseltme vidası ile yapacaktık değil mi? Şuan mecbur kalın bir kablo kullanmak zorundayız.

Röle ve opamp şasesi için yine aynı kablodan var elimde. Bunlar kaliteli görünüyor. Gerekirse hoparlör kablosunu elimdeki başka kablo ile değiştirip yine de şase kablosunu amplinin kendi kalın kablosundan kullanırım. :)

Bu arada amplideki simetrik besleme devresine kablo takıp çıkarmak biraz zor olacak her seferinde ama bunun için bir çözüm yolu aklıma gelmiyor.

Benim monitor ve input pcbleri üst üste olduğundan çok kısa kablo ile konnektörler için şase bağlantısı yapabiliriz bence.
Sadece bu kablolar devrenin altından mı lehimli resimden onu anlayamadım. Kablo devrenin altına gidiyor direk.

Normalde bu kartlar zemine yakın olsaydı kablo ile değilde yükseltme vidası ile yapacaktık değil mi? Şuan mecbur kalın bir kablo kullanmak zorundayız.

Röle ve opamp şasesi için yine aynı kablodan var elimde. Bunlar kaliteli görünüyor. Gerekirse hoparlör kablosunu elimdeki başka kablo ile değiştirip yine de şase kablosunu amplinin kendi kalın kablosundan kullanırım. :)

Bu arada amplideki simetrik besleme devresine kablo takıp çıkarmak biraz zor olacak her seferinde ama bunun için bir çözüm yolu aklıma gelmiyor.
Gablolar çok kalın ve mümkün mertebe kısa olmalıdır.
Tüm lale jakların altındaki şase yolundan kalın kablolar lehimlenerek alüminyum alt şaseye vidalanır.
Yeterli kablo yoksa ölçü aleti prob kablosu alarak sorunu halledebilirsin.
Ben öyle yapmıştım.
Prob kabloları metre hesabı satılıyordu. Ecik bahalı gibi olsa da değer.
Amplideki simetrik besleme devresine gablo çıkrtıp takmayacaksın
Şase gablosunu önce simetrik devrenin 0 ucuna bağlayacaksın.
Olmazsa gabloyu kısaltıp alümünyum şaseye vidalayacaksın.
Bu olay ölçüm sonuçlarına göre belirlenebilir.
Çok hassas olup sadece adobe spectrum ile ölçülebilir.

Yamyam hocam bugün bazı işleri hallettim.
Alüminyumu kasaya vidaladım bazı devreleri de monte ettim. Konnektörlerden gelen şase kablosunu resimdeki gibi yaptım.
Klemens de aldım bunun bağlantısı nasıl yapacağız?

Ekli dosyalar

• image00002.jpeg
    image00002.jpeg
    321.6 KB · Görüntüleme: 18
  • image00001.jpeg
    image00001.jpeg
    362.5 KB · Görüntüleme: 16
  • FCB181F2-38D7-4CA6-AFF2-6070C5128081.jpeg
    FCB181F2-38D7-4CA6-AFF2-6070C5128081.jpeg
    370 KB · Görüntüleme: 11

Forum istatistikleri

Konular