Giderilemeyen kompanzasyon problemi

Her ne kadar panoya erişimim olmasa da 4 yıldır belirli aralıklar yaşanan, 4 mühendis eskiten problemin bu kadar küçük bir noktadan kaynaklanmış olması imkansız geliyor. İllaki akıllarına nötr bağlantılarına bakmak gelmiştir diyorum. Emin misiniz, sizce mühendise tam olarak ne sormam gerekiyor ?
bu kadar küçük bir nokta dediğiniz şey bizim üç fazlı sistemlerde tesislerin can damarıdır.fazlar gittiği zaman bir şey olmaz ama nötr giderse yukarıda anlattığınız sorunlarla karşılaşırsınız.birde anlık voltaj akım hz vb izlemek için belli noktalara enerji analizörü takarak takip edebilirsiniz.slm

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bu kadar küçük bir nokta dediğiniz şey bizim üç fazlı sistemlerde tesislerin can damarıdır.fazlar gittiği zaman bir şey olmaz ama nötr giderse yukarıda anlattığınız sorunlarla karşılaşırsınız.birde anlık voltaj akım hz vb izlemek için belli noktalara enerji analizörü takarak takip edebilirsiniz.slm
ustanın dediği gibi,nötr olmassa olmazdır enerji sistemlerinde.ve gevşek bağlantı veya zamanla oksitlenmeler bu tarz probleme yol açabilir.bir çok cihazın bu nötr probleminden zarar gördüğünü biliyorum.dediği gibi bir enerji analizörü takılarak 24 saatlik periyodlarla enerjinin akışı,iniş çıkış noktaları gözlenmeli.bu işi yapan iyi firmalar varbence bunlardan yardım alıp ona göre bir çalışma yapılmalı.kolay gelsin

Arkadaşlara katılıyorum, bencede sorun nötürde. Değil 4 mühendis 40 mühendiste gelse bazen bu tür arızalar tespit edilemiyor. Ölçüm sırasında çekilen yük, çalışan cihazlar, harmonikler gibi birçok etken maalesef sonucu etkiliyor. İyi çalışmalar.

benmde harmoniklerden bi dönem başim ağrıdı ama hale nötürümde harmonikler yüzünden bir darbe geliyor invertörler gibi elektronik cihazlar arıza veriyor
formda okumuştum trafo çıkışı notür hatı topraklanıyordu bunun amacı nötüre gelen darbeleri önlemek mni aceba
senin sistemde de nötür hattında bir problem olabilir

arkadaşım ana panoda nötr bağlantısını kontrol edebilirsiniz en olası sebep nötr gevşekliğidir salter acma sebepleri ni gözümde canlandırarak yazıyorum eğer açan şalter kompanzasyon panosunda ise ve değişik aralıklar ve zamanlarda açıyorsa bağlı olan kondansatörlerin yalıtım kontrolünü yapın unutmayın kompanzasyonda şalter açma gibi arızalar sık yaşanmaz eğer bu tip bir arıza olursa mutlaka kondansatörler pano gövdesine sızıntı yapıyordur en son ihtimal özel trafonuz var ise TRAFO İŞLETME TOPRAKLAMASINA göz atın tesisatınızda toprak ölçümü mükemmel olabilir bunun bir önemi yok asıl olan trafonuzdaki işletme topraklamasının düzgün olup olmadığı eğer trafo işletme topraklaması düzgün değil ve nötr ile sağlıklı şönt yapılmamışsa gerilimlerde ani değişim yaşanması muhtemeldir bu gigi sorunlarda ne +trafo nede filtre işe yarar sizin kullanacağınız tek malzeme cihaz koruması için A.G Parafudr dur herkese iyi forumlar dilerim

Ayrıca; bütün önerılere ilaveten Kompanzasyon rölesinin ayarlarının kontrolunü de önerirrim. Ayar 1 cıvarında uzun süre seyrederse, ana şalter rozanans dan dolayı açma yatırabilir. Bu arızalarda, işaret parmağını uzatıp" işdebu " demek çok zor. Bütün ıhtımallere bakmak gerekir.

Merhaba bana özel mesaj atanlara, mesaj sayım az olduğu için cevap veremedim. Yarın bağlı bulunduğum yurt ile iletişim sağlayıp size tekrar cevap yazacağım. Malum haftasonu olduğu için kimseyle görüşemedim daha. Teşekkür ediyorum.

syn deweee diğer arkadaşlarımızın da dediği gibi bu arıza büyük ihtimalle nötr problemi gibi görünüyor birde şunu kontrol ettirirseniz iyi olur işletme topraklaması ile koruma topraklamasının ayrı olduğundan emin olun ve syn zeybek in de dediğini kesinlikle kontrol ettirin rezorans önemli bir noktadır anlamsızca tmş leri düşürür özet olarak bağlantı problemi çıkacaktır sizin arızanız sizin kontrol ekibi bağlantıları termal kamera ile bi gözden geçirseler sonuca ulaşırlar diye düşünüyorum saygılarımla

Problem belkide bir kaç parçadır, cihazların yanmasının şalter açması ile ilgisi olmayabilir. Diğer kısmı bir tarafa bırakıyorum.

Yıldırım mesala ? cihaz yanmaları yağmurlu havalarda mı olmuş? bu tip hassas cihazların ups den ayrı bir topraklama hattı ile beslenmesi daha makul olabilir. Daha önce başıma gelen bir olayı paylaşmak isterim. Caminin altında olan bir işyerimiz vardı muhtemelen minareye sık sık yıldırım düştüğünden telefon santrali iki de bir yanıyordu. Biz topraklamanın iyileştirilmesinin üzerine yoğunlaştık ama çare olmadı, en sonunda santral topraklamasını ayırdık ve problem çözüldü.

Şalter açmaları konusu yeterince irdelenmiş zaten

saygılar

Problem belkide bir kaç parçadır, cihazların yanmasının şalter açması ile ilgisi olmayabilir. Diğer kısmı bir tarafa bırakıyorum.

Yıldırım mesala ? cihaz yanmaları yağmurlu havalarda mı olmuş? bu tip hassas cihazların ups den ayrı bir topraklama hattı ile beslenmesi daha makul olabilir. Daha önce başıma gelen bir olayı paylaşmak isterim. Caminin altında olan bir işyerimiz vardı muhtemelen minareye sık sık yıldırım düştüğünden telefon santrali iki de bir yanıyordu. Biz topraklamanın iyileştirilmesinin üzerine yoğunlaştık ama çare olmadı, en sonunda santral topraklamasını ayırdık ve problem çözüldü.

Şalter açmaları konusu yeterince irdelenmiş zaten

saygılar
hocam cami vb. gibi yıldırım paratonerlerinin kurulu olduğu bölgeye yakın tesisatlarda kesinlikle A.G parafudr kullanılması şarttır ne kadarda topraklamayı ayırsanız olmaz neden? derseniz yıldırım düştüğü an tek koldan 10Ka akım verir toprağa ve bu akım mecburen sizin tesisatınız da veya paratonere yakın olan tesisatların herhangi birisinde sönümlenir türkiyede tespit edilen tahmini yıldırım RMS değeri 20Ka dir bu 20Ka akım paratonerde bulunan 2 tane topraklama iletkeni sayesinde 2 kola ayrılarak toprağa akar bu akım da sizin tesisatınıza etki eder çözümü ancak A.G PARAFUDR montajı yapmakla yakalarsınız başka türlü boşa uğraşırsınız hem zamandan hemde işçilikten zarar edersiniz SAYGILAR

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri