Giderilemeyen kompanzasyon problemi

kardeşim ntr bakın veya topraga başka bir temas varmı bizde yaşadık arkadaşın biri sürvur odasında pirzin birini ntr yerine tprk vermiş kar atıncada çıkarıp w otomat takmış olan olmuş bende ntr bakın derim kolay gelsin

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Cormoran isimli arkadaş yurt tarafından aranırsa eğer öğrendiği detayları buraya yazarsa hepimiz seviniriz. 3.5 aydır her türlü ölçümler 7/24 yapılıyor bunu biliyoruz sadece. Network ekipmanları yanınca biz de sorduk odadaki diğer elektrikli eşyalar yanmıyor diye, aldığımız cevap ağ cihazların trafoya direk bağlandığı için böyle olduğu, odadaki ekipmanların ise regülatörden faydalandığı idi, ağ cihazlarının trafoya direkt bağlanması ne demek sormuştum daha önce cevap alamadım sizlerden. Ayrıca teknisyenler mühendise blokların topraklarını ayrı ayrı çekelim gibi bir teklifle gitmişler. Tamamı açık toprak altında galiba bakır plakaların ve tüm bloklar da aynı toprağa tabi. Bakır levhalar yağmur dışındada havadan yıldırım kapar mı ? Fakat mühendis topraklamaya çok güveniyor, ona göre yurdun altı bakır madeni :=) Ayrıca genelde trafo dışında parafudrlar gözükür, bu trafoda yok.
burdaki tek çözüm yolu tr yıldız noktasının açısının kaymasıdır bunun kaynağıda dengesiz yüklenmedir tek çözümü yıldız noktasına sağlam şekilde işletme topraklaması yapılmasıdır başka çözüm veya başka yerde arıza aramanıza gerek yok kardeşim hem zaman hemde işçilikten kayıp olur SAYGILAR

iletişim ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir çok firma nötr toprak arasındaki gerilimin çogu zaman maksimum 1,5V'u geçmemesini isterler.eger geçiyorsa topraklamalarınızı iyileştirin derler.
Bu durumda koruma topraklaması için 100 adet topraklama çubuğuda çaksanız sonucu değiştiremezsiniz.

bunu yapmaktansa her birim panonun nötrleri ayrıca topraklanmalıdır.dengesiz yüklerin ve harmoniklerin oluşturduğu nötr hattındaki gerilim düşümü sıfırlanmalıdır.

kompanzasyon sistemleri harmonik oluşturmazlar.var olan harmoniğin genliğini artırırlar sadece.kondansatörlere bağlanan harmonik filtrelerin amacıda kondansatörleri harmoniklerden korumaktır.

çok iyi bir enerji analizi yaptırın.tesisinizi alçak gerilim parafudurları ile donatın(B+C SINIFI)
Nötr noktalarınızı münferit olarak topraklayın.Kompanzasyonda kullanılan kontaktörlerin akım sınırlama dirençli kontaktör olmasına özen gösterin.Ek önlem olarak deşarj bobinleri kullanın.
İlave olarak yakınlarınızda başka bir yüksek güçlü trafo tesisi varmı onu araştırın.

iletişim ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir çok firma nötr toprak arasındaki gerilimin çogu zaman maksimum 1,5V'u geçmemesini isterler.eger geçiyorsa topraklamalarınızı iyileştirin derler.
Bu durumda koruma topraklaması için 100 adet topraklama çubuğuda çaksanız sonucu değiştiremezsiniz.

bunu yapmaktansa her birim panonun nötrleri ayrıca topraklanmalıdır.dengesiz yüklerin ve harmoniklerin oluşturduğu nötr hattındaki gerilim düşümü sıfırlanmalıdır.

kompanzasyon sistemleri harmonik oluşturmazlar.var olan harmoniğin genliğini artırırlar sadece.kondansatörlere bağlanan harmonik filtrelerin amacıda kondansatörleri harmoniklerden korumaktır.

çok iyi bir enerji analizi yaptırın.tesisinizi alçak gerilim parafudurları ile donatın(B+C SINIFI)
Nötr noktalarınızı münferit olarak topraklayın.Kompanzasyonda kullanılan kontaktörlerin akım sınırlama dirençli kontaktör olmasına özen gösterin.Ek önlem olarak deşarj bobinleri kullanın.
İlave olarak yakınlarınızda başka bir yüksek güçlü trafo tesisi varmı onu araştırın.
süper olmuş bu ama bazı arkadaşlar Parafudr kullanın diye tavsiye ettiğim zaman azarlar gibi yanıt vermişti keske parafudr ile donatın demeseydiniz sizde azar işitebilirsiniz :)

süper olmuş bu ama bazı arkadaşlar parafudr kullanın diye tavsiye ettiğim zaman azarlar gibi yanıt vermişti keske parafudr ile donatın demeseydiniz sizde azar işitebilirsiniz :)

Yukarıda sorunun çözümünü söylüyorsun, arızayı başka yerde aramayın diyorsun; aşağıda ise laf soktuğumu sanıp bana nazire yapıyorsun. Bir bak bakalım söylediğinle önerdiğin arasında bir ilişki var mı? Nötr-toprak geriliminde parafudrlar ne zamandan beri koruma amaçlı kullanılır oldu?

Yukarıda sorunun çözümünü söylüyorsun, arızayı başka yerde aramayın diyorsun; aşağıda ise laf soktuğumu sanıp bana nazire yapıyorsun. Bir bak bakalım söylediğinle önerdiğin arasında bir ilişki var mı? Nötr-toprak geriliminde parafudrlar ne zamandan beri koruma amaçlı kullanılır oldu?
arkadaşım biz burda nötr toprak arası bir arıza aramıyoruzki onu nerden cıkardın önerdiğimiz sey nötr kontrol edilsin tesis parafudr ile korunsun :) sen parafudr montajı yaptınmı hiç ???

sorun yer altı kablolarındaki kapastif yük olabilirmi acaba
trafoya bağlana xlp kabloların tek tarafını topraklayın 2 tarafını örüp top. mayın

Benimde başımdan böyle bir olay geçmişti nötr kablosunda gevşeklik. trafodan dağıtım panolarına kadar nötr bağlantılarını temizleyip papuc vs iyice sıkınız.Problemin cevabı nötr'de

nötr'de geri dönüş var üstad. benzer bir arıza hastanede başıma geldi, 1 ayda patlamadık balast, floresan, hasta yatağı motoru kalmadı, araya araya kat dağıtım panosunda nötr kablosunun yerine tam girmediğini ve temassızlığını yakaladık. sorun çözüldü.

Sistemde kaçak akım koruma şalteri olduğundan ve kaçak akım koruma şalterininde atmaması sebebiyle nötrde sourun olacağını sanmıyorum çünkü nötrdeki dengesizlik k.a.ş atmasıyla engellenebilir ben daha önce konu açmıştım şimdi tekrarlamakta fayda var bizim harmonik filtre kullanımımız harmonik değeri 7 veya 10 ise kullanmamız gereken 10 kv bir filtre fakat bu filtre harmoniğin sabit 10 kv da kalmasıyla ancak faydalı olabilir aksi taktirde filtrenin sisteme tepkisi + harmonik filtrede emilir - harmonik sisteme ilave edilir bence harmonikleri ortadan kaldıracak komp. sistemine benzer filtreleme sistemi seçici tam ne eksik nede fazla olacak şekilde harmonikleri gidermek gerekir..

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri