Gevşek bağlantı ile ilgili bir soru

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım hayırlı akşamlar..Sayaç üstü sigortanın çıkış kablosu gevşek olursa sayacın faz çıkış klemensinin yanma, erime durumu söz konusu olabilir mi? Yani gevşeklik neredeyse orda erime, yanma olmaz mı? Saygılar ve sevgiler...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
merhaba
gevşeklik neredeyse orda erime, yanma olur

ilk kullanım ( yeni ) sıfır sayaçmı taktınız ?
bozuk sayaç çıkmıştır !!!

tam bilgi vermeniz ? + resimli gösteri
saygılar

merhabagevşeklik neredeyse orda erime, yanma olur ilk kullanım ( yeni ) sıfır sayaçmı taktınız ? bozuk sayaç çıkmıştır !!!tam bilgi vermeniz ? + resimli gösteri saygılar
Slm... Gevşeklik sigorta çıkışında fakat erime sayaç faz çıkış klemensinde..Bundan dolayı sordum..Şaşırdım aslında..Gevşeklik nerdeyse orda erime olması lazım diye biliyorum...Eski sayaç..Yeni sayaç takmadık...Ama bundan önce bir arıza olmuştu faz giriş çıkış klemenslerini bizzat ben taktım ve iyice sıkmıştım..Ama gittim bir baktım sigorta çıkışına elimin dokunmasıyla kablo çıktı...Gevşeklik burdaydı ama sayaç faz çıkış klemensi erimişti... Benim giderdiğim arıza geçen sene olmuştu...

slm
yanlış anlamayın
sayaç mühürsüz mu ?
burada kaçak işlem yapılıyor olabilir . ( sayacı devreden çıkarma !!! )
sayaç giriş fazı enerjide iken kablosu takılıp çıkarılmış olabilir .
not : sayaç panosunun düzeneğini bilmem gerekli
giriş siğortası
çıkış siğortası
sayaç eski yeni tip
panodan mühürlü
sayaçtan mühürlü
mühürsüz
nötr kablosu direk sayaç girişli mi ?
vs gibi tam açıklama
resimli pano düzeneği verilmesi !!!
sayğılar

Son düzenleme:
Hayır ustam...Mühürsüz değil...Geçen sene Tedaşla gerekli işlemleri yaparak sayacın mühürlerini söküp işlem yaptık..1 sene sonra bu olay yaşandı...Merak ettiğim husus neden gevşek olan yerden değil de başka yerden erime olmuş..

Selam
tam bilği vermiyorsunuz ?
siğorta çıkışı gevsek kabloda yanıklık varmı ?
yoksa tam enerji iletişim sağlıyor ama vidası gevsek

sayaç girişi siğortası - siğorta çıkışı bahsediyoruz değilmi ? ( kablo gevşek )
siğorta çıkışı sayacın fazına giriyor ( sayaç faz girişi olan 1. ayak yanık )

bence kalın kablo ( siğorta kablosu )
siğorta çıkışı kablosu tam enerji iletişim sağlıyor ama vidası gevsek
sayacın içindeki faz bağlantısı kısımda kırıklık olabilir , en zayıf noktadan yakıyor
aşırı yük çeken cıhazlar takılması olması .
buradan sorun çıkarıyor .

mantısızlık
eminseniz gevseklık nasıl olur ? ( mühürlü yerde )
sayaç mühürü nasıldı ?
sayaçtan mı ?
panoda tek mühür yeri ( ortadan ) mühür 1 adet
panoda iki mühür yeri ( üstden - altdan ) mühür 2 adet vardı ? tek mi ?

burada eminseniz
kuşkulu bir durum var !!!
sayğılar .

*** daha önceki arıza neydi ? çözümü nasıldı ? ***

Son düzenleme:
Saygıdeğer ustam bir defa geçen sene giderdiğim arızada sigorta çıkışını sıkmadım yukarıda yazdıgım gibi faz çıkış klemensini sıktım dedim. Çok ilginçtir ama geçen sene de sayaç faz çıkış kablosundaki gevşeklikten dolayı sigorta çıkış yeri yanmıştı ..Sayaç faz çıkış klemensini sıkıp yanan sigortayı değiştirmiştik...Mühür meselesine gelince..Ustam nerede çalıştıgınızı bilmiyorum ama Güneydoğuda eski binalarda felan sayaçların faz giriş çıkış nötr giriş çıkış yerleri mühürlü oluyor..Sayaç üzerindeki demir saçlar felan mühürlü olmuyor.. (yeni binalar için demiyorum) Onun için bişey oldugunda sacı çıkarıp sayaçta ne olup bittiğini görebiliyoruz...Umarım tam bilgi verebilmişimdir...saygılar...

selam
özür
yanlış
anlamışım
sayğılar

Son düzenleme:
Sigortadaki gevşeklikten doğan ısı sigorta ve saat arası olan kablo kısa ise sigortadan doğan gevşeklikten dolayı kablo üzerinde ısı saat klemensine varır. Ama bu durumda o aradaki kablonun ızoleside yanması gerekir. Benim tahminim zamanla gevşeyen saat klemensi bazan böyle vakalar ola biliyor. Veya sıkı olsada çekilen akımdan dolayı ısınma olabiliyor.

Sigortadaki gevşeklikten doğan ısı sigorta ve saat arası olan kablo kısa ise sigortadan doğan gevşeklikten dolayı kablo üzerinde ısı saat klemensine varır. Ama bu durumda o aradaki kablonun ızoleside yanması gerekir. Benim tahminim zamanla gevşeyen saat klemensi bazan böyle vakalar ola biliyor. Veya sıkı olsada çekilen akımdan dolayı ısınma olabiliyor.

selam
arkadaşın dediği mantıklı
Ama bu durumda o aradaki kablonun izoleside yanması gerekir ( bilmiyoruz )

diğer durum
siğorta vidası sıkılmamış veya vidası boşlamış ama ark yapmayacak şekilde sıkı kablo ( kalın kablo )
siğorta görev yapmıyor, sayaç klemensinden yakıyor
ama sayaç siğortasında sorun ( bozukluk ) olması gerekir ( siğorta görev yapmıyor olması )

saygılar

not : sayaç mekanik veya diğital olduğunu bilmiyoruz
örnek resimler yükledim .
burada faz girişi kablosu sorunsuz nötr giriş çıkışı da sorun yok
olaya benzer bir görselse yorumlarınızı bekliyorum

tb7yv.jpg tb7zd.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye